Wybitni, zasłużeni dla miasta krośnianie nagrodzeni przez prezydenta (FOTORELACJA)

KROSNO / PODKARPACIE. Dni Krosna Miasta Szkła to czas kiedy samorządowcy wyróżniają osoby, które szczególnie działają na rzecz Krosna. Corocznie Prezydent Miasta Krosna przyznaje nagrody za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury oraz medale „Za zasługi dla Krosna”. W tym roku za spektakularne sukcesy sportowe gratulacje przyjęło aż 11 osób.

Medal „Za zasługi dla Krosna”
Za szczególne zaangażowanie w działania artystyczne na rzecz miasta, stałą obecność w życiu kulturalnym oraz promocję Krosna w kraju i za granicą Prezydent Miasta Krosna przyznał medal Miejskiej Górniczej Orkiestrze Dętej.

Wnioskodawcą nagrody było Regionalne Centrum Kultur Pogranicza.
Znana i ceniona w środowisku muzycznym Miejska Górnicza Orkiestra Dęta od 70 lat jest zaangażowana w działania artystyczne i życie kulturalne Krosna. Orkiestra powstała w 1946 r. przy Zakładach Urządzeń Naftowych „Naftomet”. Od 2006 r. funkcjonuje w strukturach Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza.
W trakcie wieloletniej działalności batutę nad orkiestrą przejmowali kolejno: Konstanty Ekiert, Józef Kołodziej, Marek Drwal, Ireneusz Fatyga.
Od 2007 r. funkcję kapelmistrza pełni Wiesław Wojnar.

Orkiestra prowadzi ożywioną działalność koncertową propagując kulturę muzyczną. Eksponuje to, co w kulturze regionu cenne i godne popularyzacji. Promuje Krosno podczas występów w kraju i za granicą.

Koncerty orkiestry cieszą się niezwykłą popularnością i przyciągają wielu słuchaczy. Noworoczny Koncert Miejskiej Górniczej Orkiestry Dętej na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Krosna. Swoimi występami muzycy uświetniają organizowane w mieście uroczystości. 10 czerwca 1997 r. orkiestra wzięła udział w mszy świętej koncelebrowanej przez Ojca Świętego Jana Pawła II, a w 2010 r. uświetniła uroczystość Koronacji Obrazu NMP Murkowej. Różnorodny program orkiestry prezentowany jest podczas Letnich Niedziel w Rynku, Świet(l)nego Miasta, Karpackich Klimatów. Orkiestra wystąpiła także w programie „Jaka to melodia”.
Wieloletnia działalność koncertowa zaowocowała licznymi sukcesami i nagrodami.

Nagrody Prezydenta Miasta Krosna za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury
Nagroda przyznawana jest osobom związanym ze środowiskiem naszego miasta, za szczególne osiągnięcia artystyczne oraz wyróżniające się dokonania na rzecz upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego. Nagroda wręczana jest już po raz 15. Obecnie w dwóch kategoriach: za wybitne osiągnięcia i całokształt działalności.

Wnioskodawcami nagród były: instytucje kultury, stowarzyszenia, szkoły artystyczne oraz Komisja Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta Krosna. Zgłoszono 9 kandydatów.

Nagrody Prezydenta Miasta Krosna za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego na terenie miasta Krosna za 2016 r. otrzymują.

Kategoria: za wybitne osiągnięcia

Tomasz Okoniewski – artysta fotografik, członek Fotoklubu RCKP w Krośnie, członek honorowy Fotoferia Club oraz jeden z organizatorów internetowej grupy FotoKrosno. Jest organizatorem plenerów fotograficznych i promotorem aktywnego i twórczego działania środowisk szkolnych na rzecz „małej ojczyzny”. Prace Pana Tomasza publikowane są w prasie lokalnej i ogólnopolskiej oraz wydawnictwach albumowych i okazjonalnych. W 2016 r. otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Honorową odznakę – zasłużony dla Kultury Polskiej”. Jego prace zdobywają wyróżnienia i nagrody
w wielu ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach fotograficznych.
W 2016 r. był laureatem ok. 100 nagród i wyróżnień zdobytych na salonach fotografii na całym świecie. Dużym osiągnięciem w 2016 r. było uzyskanie tytułu Artysty FIAP Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej.

Kacper Żaromski to uczeń klasy V Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II Stopnia w Krośnie – klas fortepianu u Pani mgr. Doroty Skibickiej. Jest utalentowany, inteligentny, pracowity i odpowiedzialny, wiąże swą przyszłość z grą na fortepianie. Osiąga wspaniałe rezultaty w konkursach. W 2016 r. był uczestnikiem kilku konkursów, w których otrzymał nagrody i  wyróżnienia, min.: I miejsce na Międzynarodowym Konkursie w Belgradzie, II Miejsce na VII International Chopin Piano Competition w Budapeszcie, I miejsce na Międzynarodowym Konkursie w Moskwie „Musica Classica”. Jest również stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kategoria: za całokształt działalności:

Jan Lusznia – poeta, autor tekstów piosenek, krośnianin. Jest absolwentem krośnieńskiego „Kopernika”. Ukończył Uniwersytet Jagielloński w Krakowie (filologia polska). Z zawodu nauczyciel, obecnie na emeryturze. Czynny uczestnik życia kulturalnego i społecznego Krosna od ponad 50 lat: W latach 60. współpracował ze znanymi zespołami muzycznymi: „Rybałci” Antoniego Kopffa, „Grupa E” Krzysztofa Kasprzyka, „Gest” Jerzego Jajugi, „Vitro-band” Adama Münzbergera (jako autor tekstów piosenek). Jest autorem tomiku „Kameno, przebacz”, „Miłośnicy pięknego słowa”. Jego wiersze drukowane były w almanachach wydawanych przez Krośnieński Dom Kultury w Krośnie (obecnie Regionalne Centrum Kultur Pogranicza), a także w „Croscenie”, wcześniej w „Nowinach”, „Nowej Wsi”, „Podkarpaciu”. Piosenki z jego tekstami nagrane były przez zespół „Rybałci” w Polskim Radio Rzeszów. Ukazały się też na płycie zespołu „Partita” i harcerskiego zespołu „Wołosatki”, a piosenka „Ballada o bieszczadzkim świątku” (z muzyką A. Kopffa) miała swoje wykonanie w telewizji. Jan Lusznia należał do Korespondencyjnego Klubu Młodych Pisarzy „Pogórze” w Krośnie, obecnie jest członkiem Klubu Literackiego działającego przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza.

Nagrody Prezydenta Miasta Krosna za spektakularne sukcesy sportowe
Nagrody i wyróżnienia za wysokie wyniki osiągane w międzynarodowym lub krajowym współzawodnictwie sportowym przyznawane są zawodnikom, trenerom lub osobom działającym na rzecz sportu na terenie miasta Krosna.

Za wysokie osiągnięcia sportowe uzyskane w 2016 r. nagrody otrzymują:
1. Henryk Krupa (Aeroklub Podkarpacki Szkoła Lotnicza w Krośnie) – za osiągnięcie wysokich wyników sportowych przez wychowankę Roksanę Gądek.
2. Roksana Gądek (Aeroklub Podkarpacki Szkoła Lotnicza w Krośnie)  – za zdobycie I miejsca w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski Modeli Swobodnie Latających F1A, Tytułu Drużynowego Mistrza Świata oraz powołanie do Kadry Narodowej na 2017 r.
3. Wacław Katan (Krośnieński Klub Biegacza MOSiR Krosno) – za osiągnięcie wysokich wyników sportowych przez wychowanka Marcina Michalca.
4. Marcin Michalec (Krośnieński Klub Biegacza MOSiR Krosno)  – za zdobycie tytułu Mistrza Polski w Maratonie Nordic Walking w Osielsku oraz ustanowienie nowego rekordu Świata i Polski.
5. Krzysztof Jakubowicz  (Klub Sportowy BUDO)  – za osiągnięcie wysokich wyników sportowych przez wychowanków: Dominikę Kieraś, Michała Półchłopka, Filipa Szellera, Maksymiliana Gibadło i Kamila Hassana.
6. Dominika Kieraś (Klub Sportowy BUDO) – za zdobycie III miejsca w XVIII Mistrzostwach Polski Karate Kyokushin Juniorów Młodszych – kata, I miejsca kata kadetek i I miejsca kumite kadetek w kwalifikacjach do Mistrzostw Europy Karate Shinkyokushinkai.
7. Michał Półchłopek (Klub Sportowy BUDO)  – za zdobycie II miejsca w XVII Mistrzostwach Polski Młodzieżowców – kumite lekki kontakt.
8. Marcin Maculski (Akademia Piłkarska Beniaminek Krosno) – za zdobycie przez drużynę Beniaminek Girls srebrnego medalu w Turnieju „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”. Podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krosna, która odbyła się 4 czerwca 2016 r. zawodniczki z drużyny Beniaminek Girls otrzymały nagrody rzeczowe.
9. Marian Lorenc (Krośnieński Klub Szachowy „Urania”) – za zasługi na rzecz upowszechniania sportu oraz wysokie wyniki uzyskiwane we współzawodnictwie sportowym przez podopiecznych Krośnieńskiego Klubu Szachowego „Urania”.
10. Anna Winter (Krośnieński Klub Szachowy „Urania”) – za wysokie wyniki osiągane w międzynarodowych i  ogólnopolskich turniejach szachowych w 2016 r.
11. Mateusz Jaszczuk (Krośnieński Klub Szachowy „Urania”) – za wysokie wyniki osiągane w międzynarodowych i  ogólnopolskich turniejach szachowych w 2016 r.

Na ręce Prezydenta, Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka przekazał dyplom dla Roksany Gądek, który również został wręczony podczas sobotniej uroczystości. Dyplom przyznano za zdobycie pierwszego miejsca w drużynowej konkurencji F1A – swobodnie latających modeli szybowców na Mistrzostwach Świata Modeli Swobodnie Latających dla Juniorów w Macedonii.

źródło: UM Krosno / materiały nadesłane

06-06-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)