REKLAMA

Wybitni, zasłużeni dla miasta krośnianie nagrodzeni przez prezydenta (FOTORELACJA)

KROSNO / PODKARPACIE. Dni Krosna Miasta Szkła to czas kiedy samorządowcy wyróżniają osoby, które szczególnie działają na rzecz Krosna. Corocznie Prezydent Miasta Krosna przyznaje nagrody za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury oraz medale „Za zasługi dla Krosna”. W tym roku za spektakularne sukcesy sportowe gratulacje przyjęło aż 11 osób.

Medal „Za zasługi dla Krosna”
Za szczególne zaangażowanie w działania artystyczne na rzecz miasta, stałą obecność w życiu kulturalnym oraz promocję Krosna w kraju i za granicą Prezydent Miasta Krosna przyznał medal Miejskiej Górniczej Orkiestrze Dętej.

Wnioskodawcą nagrody było Regionalne Centrum Kultur Pogranicza.
Znana i ceniona w środowisku muzycznym Miejska Górnicza Orkiestra Dęta od 70 lat jest zaangażowana w działania artystyczne i życie kulturalne Krosna. Orkiestra powstała w 1946 r. przy Zakładach Urządzeń Naftowych „Naftomet”. Od 2006 r. funkcjonuje w strukturach Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza.
W trakcie wieloletniej działalności batutę nad orkiestrą przejmowali kolejno: Konstanty Ekiert, Józef Kołodziej, Marek Drwal, Ireneusz Fatyga.
Od 2007 r. funkcję kapelmistrza pełni Wiesław Wojnar.

Orkiestra prowadzi ożywioną działalność koncertową propagując kulturę muzyczną. Eksponuje to, co w kulturze regionu cenne i godne popularyzacji. Promuje Krosno podczas występów w kraju i za granicą.

Koncerty orkiestry cieszą się niezwykłą popularnością i przyciągają wielu słuchaczy. Noworoczny Koncert Miejskiej Górniczej Orkiestry Dętej na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Krosna. Swoimi występami muzycy uświetniają organizowane w mieście uroczystości. 10 czerwca 1997 r. orkiestra wzięła udział w mszy świętej koncelebrowanej przez Ojca Świętego Jana Pawła II, a w 2010 r. uświetniła uroczystość Koronacji Obrazu NMP Murkowej. Różnorodny program orkiestry prezentowany jest podczas Letnich Niedziel w Rynku, Świet(l)nego Miasta, Karpackich Klimatów. Orkiestra wystąpiła także w programie „Jaka to melodia”.
Wieloletnia działalność koncertowa zaowocowała licznymi sukcesami i nagrodami.

Nagrody Prezydenta Miasta Krosna za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury
Nagroda przyznawana jest osobom związanym ze środowiskiem naszego miasta, za szczególne osiągnięcia artystyczne oraz wyróżniające się dokonania na rzecz upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego. Nagroda wręczana jest już po raz 15. Obecnie w dwóch kategoriach: za wybitne osiągnięcia i całokształt działalności.

Wnioskodawcami nagród były: instytucje kultury, stowarzyszenia, szkoły artystyczne oraz Komisja Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta Krosna. Zgłoszono 9 kandydatów.

Nagrody Prezydenta Miasta Krosna za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego na terenie miasta Krosna za 2016 r. otrzymują.

Kategoria: za wybitne osiągnięcia

Tomasz Okoniewski – artysta fotografik, członek Fotoklubu RCKP w Krośnie, członek honorowy Fotoferia Club oraz jeden z organizatorów internetowej grupy FotoKrosno. Jest organizatorem plenerów fotograficznych i promotorem aktywnego i twórczego działania środowisk szkolnych na rzecz „małej ojczyzny”. Prace Pana Tomasza publikowane są w prasie lokalnej i ogólnopolskiej oraz wydawnictwach albumowych i okazjonalnych. W 2016 r. otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Honorową odznakę – zasłużony dla Kultury Polskiej”. Jego prace zdobywają wyróżnienia i nagrody
w wielu ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach fotograficznych.
W 2016 r. był laureatem ok. 100 nagród i wyróżnień zdobytych na salonach fotografii na całym świecie. Dużym osiągnięciem w 2016 r. było uzyskanie tytułu Artysty FIAP Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej.

Kacper Żaromski to uczeń klasy V Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II Stopnia w Krośnie – klas fortepianu u Pani mgr. Doroty Skibickiej. Jest utalentowany, inteligentny, pracowity i odpowiedzialny, wiąże swą przyszłość z grą na fortepianie. Osiąga wspaniałe rezultaty w konkursach. W 2016 r. był uczestnikiem kilku konkursów, w których otrzymał nagrody i  wyróżnienia, min.: I miejsce na Międzynarodowym Konkursie w Belgradzie, II Miejsce na VII International Chopin Piano Competition w Budapeszcie, I miejsce na Międzynarodowym Konkursie w Moskwie „Musica Classica”. Jest również stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kategoria: za całokształt działalności:

Jan Lusznia – poeta, autor tekstów piosenek, krośnianin. Jest absolwentem krośnieńskiego „Kopernika”. Ukończył Uniwersytet Jagielloński w Krakowie (filologia polska). Z zawodu nauczyciel, obecnie na emeryturze. Czynny uczestnik życia kulturalnego i społecznego Krosna od ponad 50 lat: W latach 60. współpracował ze znanymi zespołami muzycznymi: „Rybałci” Antoniego Kopffa, „Grupa E” Krzysztofa Kasprzyka, „Gest” Jerzego Jajugi, „Vitro-band” Adama Münzbergera (jako autor tekstów piosenek). Jest autorem tomiku „Kameno, przebacz”, „Miłośnicy pięknego słowa”. Jego wiersze drukowane były w almanachach wydawanych przez Krośnieński Dom Kultury w Krośnie (obecnie Regionalne Centrum Kultur Pogranicza), a także w „Croscenie”, wcześniej w „Nowinach”, „Nowej Wsi”, „Podkarpaciu”. Piosenki z jego tekstami nagrane były przez zespół „Rybałci” w Polskim Radio Rzeszów. Ukazały się też na płycie zespołu „Partita” i harcerskiego zespołu „Wołosatki”, a piosenka „Ballada o bieszczadzkim świątku” (z muzyką A. Kopffa) miała swoje wykonanie w telewizji. Jan Lusznia należał do Korespondencyjnego Klubu Młodych Pisarzy „Pogórze” w Krośnie, obecnie jest członkiem Klubu Literackiego działającego przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza.

Nagrody Prezydenta Miasta Krosna za spektakularne sukcesy sportowe
Nagrody i wyróżnienia za wysokie wyniki osiągane w międzynarodowym lub krajowym współzawodnictwie sportowym przyznawane są zawodnikom, trenerom lub osobom działającym na rzecz sportu na terenie miasta Krosna.

Za wysokie osiągnięcia sportowe uzyskane w 2016 r. nagrody otrzymują:
1. Henryk Krupa (Aeroklub Podkarpacki Szkoła Lotnicza w Krośnie) – za osiągnięcie wysokich wyników sportowych przez wychowankę Roksanę Gądek.
2. Roksana Gądek (Aeroklub Podkarpacki Szkoła Lotnicza w Krośnie)  – za zdobycie I miejsca w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski Modeli Swobodnie Latających F1A, Tytułu Drużynowego Mistrza Świata oraz powołanie do Kadry Narodowej na 2017 r.
3. Wacław Katan (Krośnieński Klub Biegacza MOSiR Krosno) – za osiągnięcie wysokich wyników sportowych przez wychowanka Marcina Michalca.
4. Marcin Michalec (Krośnieński Klub Biegacza MOSiR Krosno)  – za zdobycie tytułu Mistrza Polski w Maratonie Nordic Walking w Osielsku oraz ustanowienie nowego rekordu Świata i Polski.
5. Krzysztof Jakubowicz  (Klub Sportowy BUDO)  – za osiągnięcie wysokich wyników sportowych przez wychowanków: Dominikę Kieraś, Michała Półchłopka, Filipa Szellera, Maksymiliana Gibadło i Kamila Hassana.
6. Dominika Kieraś (Klub Sportowy BUDO) – za zdobycie III miejsca w XVIII Mistrzostwach Polski Karate Kyokushin Juniorów Młodszych – kata, I miejsca kata kadetek i I miejsca kumite kadetek w kwalifikacjach do Mistrzostw Europy Karate Shinkyokushinkai.
7. Michał Półchłopek (Klub Sportowy BUDO)  – za zdobycie II miejsca w XVII Mistrzostwach Polski Młodzieżowców – kumite lekki kontakt.
8. Marcin Maculski (Akademia Piłkarska Beniaminek Krosno) – za zdobycie przez drużynę Beniaminek Girls srebrnego medalu w Turnieju „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”. Podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krosna, która odbyła się 4 czerwca 2016 r. zawodniczki z drużyny Beniaminek Girls otrzymały nagrody rzeczowe.
9. Marian Lorenc (Krośnieński Klub Szachowy „Urania”) – za zasługi na rzecz upowszechniania sportu oraz wysokie wyniki uzyskiwane we współzawodnictwie sportowym przez podopiecznych Krośnieńskiego Klubu Szachowego „Urania”.
10. Anna Winter (Krośnieński Klub Szachowy „Urania”) – za wysokie wyniki osiągane w międzynarodowych i  ogólnopolskich turniejach szachowych w 2016 r.
11. Mateusz Jaszczuk (Krośnieński Klub Szachowy „Urania”) – za wysokie wyniki osiągane w międzynarodowych i  ogólnopolskich turniejach szachowych w 2016 r.

Na ręce Prezydenta, Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka przekazał dyplom dla Roksany Gądek, który również został wręczony podczas sobotniej uroczystości. Dyplom przyznano za zdobycie pierwszego miejsca w drużynowej konkurencji F1A – swobodnie latających modeli szybowców na Mistrzostwach Świata Modeli Swobodnie Latających dla Juniorów w Macedonii.

źródło: UM Krosno / materiały nadesłane

06-06-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • twój komentarz zostanie wyróżniony
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki)
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Inline
Inline