Masażysta i brukarze. Ukraińcy pracowali nielegalnie (FOTO)

GRANICA / PODKARPACIE. Strażnicy graniczni z Medyki kontrolujący legalność zatrudnienia cudzoziemców ujawnili obywateli Ukrainy, którzy nielegalnie pracowali m.in. w budownictwie, a jeden z nich jako masażysta. Cudzoziemcy zostali zobowiązani do opuszczenia terytorium RP, a decyzję w sprawie pracodawców podejmie sąd.

W kwietniu bieżącego roku funkcjonariusze SG z Medyki przeprowadzili 4 kontrole legalności zatrudnienia cudzoziemców. W wyniku działań ujawniono dziewięciu obywateli Ukrainy pracujących nielegalnie.

Siedmiu z nich wykonywało prace brukarskie w siedzibach dwóch przemyskich firm. Cudzoziemcy nie posiadali wymaganych zezwoleń na pracę, poza tym część z nich przebywała na terytorium RP na podstawie zezwoleń Małego Ruchu Granicznego (co nie uprawnia do wykonywania pracy).

Kolejny cudzoziemiec pracował w jednej z firm produkcyjnych w Przemyślu. W tym przypadku również, podstawą jego pobytu było zezwolenie MRG.

Z kolei inna kontrola doprowadziła do ujawnienia cudzoziemca, który pracował w jednym z przemyskich salonów masażu. Tam świadczył usługi związane z masażem relaksacyjnym i zdrowotnym.

Wszyscy cudzoziemcy którzy nie stosowali się do przepisów prawa związanych z wykonywaniem pracy otrzymali decyzje o zobowiązaniu do opuszczenia Polski z jednoczesnym zakazem wjazdu do krajów strefy Schengen na okres 6 miesięcy.

W stosunku do pracodawców, w związku z naruszeniem przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy zostaną sporządzone wnioski o ukaranie do sądu.

Kontrola legalności zatrudnienia cudzoziemców to jedno z ustawowych zadań Straży Granicznej. W pierwszych czterech miesiącach 2019 roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG przeprowadzili 94 takich kontroli. W wyniku działań skontrolowano ponad 2000 osób. 153 cudzoziemców pracowało nielegalnie, a w prawie 1000 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości po stronie pracodawców (niedopełnienie obowiązku polegającego na poinformowaniu Powiatowego Urzędu Pracy o podjęciu lub niepodjęciu pracy przez cudzoziemca).

 

BiOSG

09-05-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)