KROSNO / PODKARPACIE. W Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie prezentowana jest wystawa prac Ingi Ginalskiej, Natalii Mareckiej i Michała Tokarza, absolwentów Liceum Plastycznego w Krośnie, studentów III roku Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (na kierunku grafika), podopiecznych krośnieńskiej Fundacji dla Sztuki.
Inga Ginalska – ur. 1994 r. Jest pasjonatką historii sztuki, podróży i sportu. W swojej twórczości porusza wiele tematów, nie ograniczając się wyłącznie do przedstawień konceptualno-abstrakcyjnych. Techniką warsztatową, w której powstają jej prace jest serigrafia. Swoją przyszłość zawodową wiąże z grafiką projektową.
Natalia Marecka – ur. 1995 r. Od wielu lat fotografuje doszukując się w codziennym otoczeniu niekonwencjonalnych układów kompozycyjnych oraz gry światła z formą. Szczególne miejsce w jej zainteresowaniach zajmuje architektura, której zgłębianie jest pretekstem wszelakich podróży.
Michał Tokarz – ur. 1995 r. Interesuje się tradycyjnymi technikami graficznymi, filozofią oraz estetyką. W swojej twórczości głównie zajmuje się człowiekiem, próbą uchwycenia natury ludzkiej i wszystkim, co się z tym wiąże. Wykonuje obrazy malarskie i rysunki, posługuje się też techniką wklęsłodruku.
Na wystawie zatytułowanej „Trójka” prezentowane są prace, które powstały w ciągu ostatnich dwóch lat. Michał Tokarz wystawia rysunek. Inga Ginalska prezentuje prace wykonane w technice litografii i serigrafii. Natalia Marecka pokazuje fotografię cyfrową oraz pracę wykonaną w technice gumy chromianowej. Dodatkowo młodzi artyści wspólnie wykonali tryptyk „Poszukiwania czasu”, który również prezentowany jest w Saloniku Artystycznym Biblioteki.
Współorganizatorem wystawy jest założona w 2011 roku krośnieńska Fundacja dla Sztuki, która działa na rzecz dzieci i młodzieży uzdolnionych plastycznie. Organizuje imprezy kulturalne, wystawy, koncerty, festiwale, warsztaty artystyczne i inne wydarzenia popularyzujące kulturę i sztukę w kraju i za granicą. Zrealizowała wiele projektów, m.in. „Inicjatywa edukacji plastycznej w gminie Wojaszówka szansą dla młodych talentów” czy „Wolontariat dla sztuki”. Współpracuje z wieloma instytucjami i firmami. W ramach współpracy z Krośnieńską Biblioteką Publiczną w Krośnie, w Filii nr 4 (przy ul. Krakowskiej 124) zorganizowała wystawy prac studentek: Ingi Ginalskiej i Pauliny Hanus. Fundacja dla Sztuki organizuje też na krośnieńskim rynku akcje plastyczne dla dzieci (np. „Wspólnie Malowane”) i konkursy plastyczne (m.in. „Artystyczne Podcienia”). W 2017 roku w ramach projektu „Sztuka wolontariatu” wydała komiks „Krośnieńskie legendy” – narysowany przez wolontariuszy: Patrycję Rymar, Aleksandrę Gładysz, Tomasza Cierpika, Mateusza Łajdanowicza i Paulinę Hanus.
Spotkanie z autorami wystawy „Trójka” odbyło się w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej 5 stycznia 2018 roku, natomiast otwarcie wystawy miało miejsce 10 stycznia 2018 roku. W obydwu wydarzeniach uczestniczyła Agnieszka Bielaska, artystka, absolwentka Instytutu Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, założycielka Fundacji dla Sztuki i pomysłodawczyni wystawy prezentowanej w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej. Natomiast na wernisażu obecny był m.in. Zbigniew Gleń, Dyrektor Liceum Plastycznego im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie. W otwarciu wystawy uczestniczyli też krośnieńscy artyści i miłośnicy sztuki, m.in. Anna Bazan, Samir Baida, Zdzisław Gil, Ruben Bardanaszwili.
Wystawa prac Ingi Ginalskiej, Natalii Mareckiej i Michała Tokarza czynna będzie w Saloniku Artystycznym KBP w Krośnie do 10 lutego 2018 r.
Joanna Łach
Źródło: UM Krosno
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.