Szkoły ponadgimnazjalne opublikowały listy kandydatów zakwalifikowanych do klasy pierwszej
KROSNO / PODKARPACIE. W tym roku do szkół prowadzonych przez Gminę Miasto Krosno złożonych zostało 1820 wniosków. Podobnie jak w latach ubiegłych kandydaci mieli prawo ubiegania się o przyjęcie do trzech szkół, przy czym wnioski o przyjęcie do wybranych oddziałów i szkół wypełniane w systemie elektronicznym gimnazjaliści składali w jednej szkole, tzw. szkole pierwszego wyboru.
Najwięcej wniosków, podobnie jak przed rokiem gimnazjaliści złożyli do liceów ogólnokształcących – 1039. Do techników wpłynęło 647 wniosków, a do branżowych szkół I stopnia, które od 1 września 2017 r. mają zastąpić zasadnicze szkoły zawodowe zaledwie 134 wnioski.
Największym zainteresowaniem gimnazjalistów cieszył Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 „Elektryk”, gdzie wpłynęło 391 podań. Do I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika złożonych zostało 282 podania, a do II Liceum Ogólnokształcącego im. Konstytucji 3-Maja – 277 podań. Ponad 200 podań przyjęto także do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 „Naftówka”, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 „Szczepanik” oraz do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 „Mechanik”. Najwięcej gimnazjalistów zgłosiło zamiar kształcenia w zawodzie technik informatyk – 110 podań (T 5 w ZSP 5) oraz w zawodzie technik pojazdów samochodowych 89 podań (T 3 w ZSP 3). W liceach ogólnokształcących najwięcej kandydatów wybrało klasę promedyczną z rozszerzoną matematyką w I LO (66 osób) oraz klasę ratowniczo – obronną w VI LO w ZSP 4 (66 osób).
Podobnie jak w latach ubiegłych bezpośrednio po zakończeniu składania wniosków z dalszej rekrutacji zostały wycofane oddziały i zawody, do których nie wpłynęły żadne podania lub ich liczba nie dawała żadnych szans na utworzenie przynajmniej ½ oddziału. Nieliczni kandydaci, którzy zgłosili wstępnie zainteresowanie tymi zawodami, dokonali korekty swoich preferencji. Nie udało się zainteresować gimnazjalistów kształceniem w technikach w zawodach: technik technologii szkła i kelner w ZSP 2, technik lotniskowych służb operacyjnych i technik automatyk w ZSP 3, technik górnictwa otworowego i technik ochrony środowiska w ZSP 4, technik geodeta i technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej w MZS 5 oraz w szkołach branżowych w zawodach: krawiec i sprzedawca w ZSP 1, cukiernik i operator urządzeń przemysłu szklarskiego w ZSP 2, mechatronik w ZSP 3, monter systemów rurociągowych w ZSP 4, elektryk i elektronik w ZSP 5, betoniarz – zbrojarz w MZS 5.
Gimnazjaliści, którzy starają się o przyjęcie do szkół ponadgimnazjalnych, do 27 czerwca mieli czas na dostarczenie świadectwa ukończenia gimnazjum i zaświadczenia o wyniku egzaminu gimnazjalnego oraz pozostałych dokumentów. W terminie określonym przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty do szkół wpłynęło 1701 kompletów świadectw. Na ich podstawie szkolne komisje rekrutacyjne przy wsparciu systemu elektronicznego ustaliły listy kandydatów zakwalifikowanych do poszczególnych oddziałów i szkół.
Liczba punktów ustalona na podstawie świadectwa ukończenia gimnazjum i zaświadczenia z OKE o wynikach egzaminów gimnazjalnych zadecydowała o zakwalifikowaniu kandydatów do wybranych przez nich szkół i oddziałów. Ostatecznie zakwalifikowano 1604 kandydatów (94,3% spośród wszystkich chętnych)w tym do:
– liceów ogólnokształcących 825 (51,43%),
– techników 661 (41,21%),
– branżowych szkół I stopnia 118 (7,36%).
Tradycyjnie już, aby dostać się do I i II LO trzeba było wykazać się bardzo wysoką punktacją. Tylko kandydaci, którzy zdołali zebrać co najmniej 169,6 pkt znaleźli się wśród szczęśliwców do klasy promedycznej z rozszerzoną matematyką w I LO. Tylko o 2 pkt mniej było wymagane do klasy matematyczno- fizycznej w I LO, a minimalny próg punktowy do klasy biologiczno – chemicznej wyniósł 160,8. Wśród oddziałów z najwyższą punktacją powyżej 150 pkt. znalazły się także: oddział politechniczny i promedyczny z rozszerzoną fizyką w I LO oraz promedyczny z rozszerzoną matematyką w II LO.
Najwyższy próg punktowy w technikach obowiązywał w T 5 gdzie w zawodzie technik informatyk minimum punktowe wyniosło 124,6 pkt. W pozostałych zawodach w tym technikum minimalny próg punktowy wyniósł 104,4. Wysoka punktacja obowiązywała także w zawodach: technik logistyk, technik ekonomista i technik renowacji elementów architektury.
Kandydaci do szkół ponadgimnazjalnych legitymujący się wysokimi osiągnięciami będą mogli liczyć na stypendia motywacyjne: Semper in altum oraz stypendia młodego zawodowca. Uczniowie dojeżdżający do szkoły środkami komunikacji zbiorowej zostaną objęci programem wyrównywania szans edukacyjnych, który umożliwi uczniom refundację kosztów biletów miesięcznych. Uczniowie, którzy wybrali technika i szkoły branżowe nie muszą troszczyć się o podręczniki do kształcenia zawodowego – otrzymają je w szkołach. Ponadto Gmina Miasto Krosno w latach 2016 – 2019 realizuje projekt „Kształcenie zawodowe szansą rozwoju”, który umożliwia uczniom szkół zawodowych odbywanie płatnych staży u pracodawców, jak również zdobywanie dodatkowych kompetencji i kwalifikacji na specjalistycznych kursach.
Do 5 lipca 2017 r. zakwalifikowani kandydaci zobowiązani są dostarczyć do szkół, do których się dostali oryginały świadectw ukończenia gimnazjum i zaświadczeń o wynikach egzaminu gimnazjalnego. Kandydaci do techników i szkół branżowych otrzymają skierowania na badania specjalistyczne do lekarza medycyny pracy. Dostarczenie do szkoły takiego dokumentu jest warunkiem rozpoczęcia nauki w danym zawodzie.
We wszystkich szkołach można uzyskać informację o wolnych miejscach. Dodatkowo informacja o liczbie wolnych miejsc w poszczególnych szkołach i oddziałach zostanie zamieszczona na stronie https://nabor.pcss.pl/krosno/szkolaponadgimnazjalna/nabor/. Wszystkie szczegóły dotyczące rekrutacji uzupełniającej można uzyskać w szkołach dysponujących wolnymi miejscami.
źródło: oficjalna strona Miasta Krosna
Udostępnij ten artykuł znajomym:
Tagi: krosno, liceum, lista zakwalifikowanych, pierwsza klasa, Podkarpacie, rekrutacja, świadectwa, szkoły ponadgimnazjalne, Szkoły ponadgimnazjalne opublikowały listy kandydatów zakwalifikowanych do klasy pierwszej, szkoły ponadgimnazjalne w Krośnie, szkoły średnie, szkoły w Krośnie, technikum, wnioski, wyniki
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.