Szachy ze wszystkich zakątków świata. Unikatowa kolekcja w Krośnie

KROSNO / PODKARPACIE. Muzeum Podkarpackie w Krośnie zaprasza na otwarcie wystawy – SZACHY ŚWIATA. Wydarzenie zaplanowano na 8 lutego o godz. 17.00 w Pałacu Biskupim, ul. Piłsudskiego 16, w Krośnie. Kolekcja unikatowych szachów zawiera eksponaty ze wszystkich stron świata i figuruje w Polskiej Księdze Rekordów i Osobliwości.

Wystawa „Szachy Świata” to prywatny zbiór rodziny Czochrów – Andrzeja, Magdaleny i Weroniki. Liczy przeszło 1200 eksponatów, w tym ponad 280 zestawów, przywiezionych z różnych zakątków świata, m.in.: Rosji, Holandii, Węgier, Anglii, Belgii, Grecji, Ukrainy, Mongolii, Japonii, Malezji, Indii, Chin, Wietnamu, Hong Kongu, Pakistanu, Kirgistanu, Nepalu, Azerbejdżanu, Mongolii, Tunezji, USA, Boliwii, Peru, Meksyku, Kuby i wielu innych.

Komplety szachowe wykonane są z różnych materiałów: z gliny, szkła, kryształu, kamienia mydlanego, porcelany, lawy wulkanicznej, drzewa sandałowego, metalowych śrubek, hebanu, poroży jelenia, sierści lamy, chleba, żywicy, masy perłowej, kamionki, onyksu, kamienia kredowego, czy też z czekolady. Główną część zbioru uzupełniają stare zdjęcia, karty pocztowe, pocztówki, plakaty, obrazy oraz książki – podręczniki do nauki gry w szachy wydane w pierwszej połowie XX w. Sporą część kolekcji stanowią szachy dla dzieci, z motywami nawiązującymi do popularnych filmów, bajek i marek, np.: Gwiezdne Wojny, Star Trek, Władca Pierścieni, Piraci z Karaibów, Harry Potter czy Shrek.

Szachy powstały najprawdopodobniej w Indiach w VI w. n.e., skąd dotarły do Persji, gdzie szybko stały się bardzo popularne. Tam opracowano zasady stosowane obecnie w grze. „Szach” to perski król, a „szach mat” oznacza po persku „król jest otoczony”. W szachy gra się na całym świecie, a terminy używane w tej grze, np. „trzymać kogoś w szachu”, „patowa sytuacja” czy „być pionkiem w grze” są używane w codziennym życiu.

Nauka gry w szachy sprzyja wszechstronnemu rozwojowi, kształci pamięć, umiejętność abstrakcyjnego i logicznego myślenia oraz rozwija wyobraźnię przestrzenną. Wpływa również na rozwój intelektualny, zwiększa aktywność umysłową, rozbudza twórcze zdolności, a także uczy podejmowania samodzielnych decyzji.

Prezentowana kolekcja szachów wpisana została w 2012 r. do Polskiej Księgi Rekordów i Osobliwości jako największa i unikatowa w Polsce. Natomiast w 2016 r. Kapituła Hetmanów Polskiego Związku Szachowego przyznała rodzinie Czochrów statuetkę „Hetmana”, w kategorii Nagroda Specjalna, za wkład w popularyzację i promowanie szachów.

Ekspozycję można zwiedzać w Muzeum Podkarpackim w Krośnie od 8 lutego do 21 kwietnia 2018. Na partyjkę szachów i zwiedzanie naszej wystawy zapraszamy serdecznie wszystkich graczy i pasjonatów tego niezwykłego sportu, a zarazem rozrywki intelektualnej.

Kuratorzy wystawy: Magdalena i Andrzej Czochra, Krzysztof Gierlach

29-01-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)