Opera dziecięca „Calineczka” (ZDJĘCIA)

11 czerwca 2017r. w sali Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie wybrzmiała opera dziecięca pt. “Calineczka”.

Od ponad dwóch miesięcy w Prywatnej Szkole Muzycznej I i II st. Pro Musica w Krośnie trwały intensywne przygotowania do inscenizacji tego dzieła. Muzykę do opery skomponował Andrzej Mozgała, libretto na podstawie baśni H. Ch. Andersena napisała Urszula Mozgała. Państwo Mozgałowie są nauczycielami w Szkole Muzycznej Pro Musica.

Pomysł wystawienia działa scenicznego, oprócz programowych zajęć w szkole muzycznej, w dużej mierze inspirowany był wielkim sukcesem jaki przyniosła wcześniejsza prezentacja opery “Alicja w Krainie Czarów” – była to pierwsza w Polsce opera dziecięca! – również autorstwa państwa Mozgałów, którą Prywatna Szkoła Muzyczna Pro Musica w 2013 roku prezentowała dwukrotnie w sali Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie oraz dwukrotnie na dużej sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. Projekt ten otrzymał wówczas rekomendację oraz wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego a także sporo publikacji w krajowych mediach i specjalną audycję w Radio Rzeszów.

Warto przy okazji wspomnieć, że Prywatna Szkoła Muzyczna Pro Musica od początku swojej działalności tj. od roku 1989 cyklicznie dwa razy w roku koncertuje – przedstawiając muzyczne widowiska  z okazji Nowego Roku i Dnia Matki. Za każdym razem angażowany jest bardzo szeroki aparat wykonawczy (popisy solistów instrumentalistów, solistów wokalistów, orkiestra, chór i grupy taneczne) i w zależności od okazji posiadają  one wyreżyserowany przebieg, narrację oraz scenografię ściśle nawiązując do tematyki ustalonej w tytule koncertu. Te młodzieżowo-dziecięce muzyczne widowiska znajdują duże uznanie w krośnieńskiej społeczności – gromadzą rokrocznie publiczność sięgającą w sumie ponad tysiąc osób zachęcając tym samym uczniów i nauczycieli Szkoły Muzycznej Pro Musica do współtworzenia ściślej uporządkowanych form muzycznych np. klasycznej formy operowej.

Gatunek muzyczny opera (wł. „dzieło”)  to sceniczna forma wokalno-instrumentalna, w której muzyka współdziała z akcją dramatyczną. Istotą tego gatunku muzycznego jest synteza sztuk, czyli połączenie słowa, muzyki, plastyki, ruchu, gestu oraz gry aktorskiej. Tak też działo się w przypadku opisywanej „Calineczki”.

Całość dzieła tworzyły II akty i 16 scen a nad uczniami wykonawcami wytrwale czuwało grono pedagogiczne Prywatnej Szkoły Muzycznej Pro Musica. Do przedstawienia stworzono scenografię i specjalnie zaprojektowano stroje – Dorota Wójcik i Urszula Mozgała. Dynamikę dramatu kreowała fabuła – aktorskie dialogi (uczniowie szkoły Pro Musica pod kier. Anny Münzberger), były arie śpiewane – młodzi soliści (klasa wokalistyki Moniki Fabisz i Aleksandry Blicharczyk), były fragmenty baletowe (uczniowie grup tanecznych Pro Musica wg pomysłu Lucyny Durał), były partie chóralne (Chór Pro Musica – przygotowany przez Aleksandrę Fiołek Matuszewską) a całość łączyła niezwykle barwna muzyczna narracja orkiestrowa (Orkiestra Pro Musica pod dyr. Wojciecha Gąbki).
Zapraszamy do odwiedzania witryny: www.promusicakrosno.pl

materiały nadesłane

14-06-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)