Dzieła Beksińskiego nie tylko w Sanoku. Odwiedzamy galerię w Częstochowie (VIDEO)

Dzieła Beksińskiego nie tylko w Sanoku. Odwiedzamy galerię w Częstochowie (VIDEO)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Robert Jodłowski – na co dzień operator katowickiego oddziału TVP, z pasji fotograf, miłośnik gór. Niedawno założył na Youtubie kanał “Pod wiatr” i zamieszcza na nim materiały video między innymi z wypraw w Bieszczady. Niedawno publikowaliśmy klip związany z historią czterech bieszczadzkich cerkwi. Dzisiaj, za pośrednictwem materiału Roberta Jodłowskiego zabieramy Państwa do galerii w Częstochowie, która może poszczycić się kolekcją dzieł Zdzisława Beksińskiego.

Robert Jodłowski. Archiwum prywatne

Robert Jodłowski – Jako operator od lat związany z TVP Katowice. Rejestruje chwile, ludzi, zdarzenia, momenty triumfu i radości, ale również wstydu, pogardy i porażki. Od 2017 r. jest promotorem kultury w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie. To autor takich obrazów filmowych jak m.in. „Haśka. Wspomnienie o…” (przygotowany z okazji 50. rocznicy śmierci Haliny Poświatowskiej), dokument zrealizowany na 40-lecie Miejskiej Galerii Sztuki, czy etiudy dedykowanej choćby Danielowi Pielusze, Waldemarowi J. Marszałkowi, Przemysławowi Lasakowi, Marcinowi Berdyszakowi czy Andrzejowi Pągowskiemu.

Debiutancką wystawę fotograficzną „Czas Czekana” odsłonił w lutym 2017 r. w Galerii Zwiastun (Miejska Galeria Sztuki). To na nią trafiło popularne do dziś zdjęcie „Szpilki na Giewoncie”. W tym samym roku, zamknięte w kadrze zimowe zmagania z tatrzańską naturą, złożyły się na ekspozycję „Patrz, to do Ciebie!”, przygotowaną z myślą o Galerii „Wejściówka” (prowadzonej wówczas przez Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” i częstochowską redakcję „Gazety Wyborczej”).

Rok 2018 zainaugurował wystawą „Pasażer ze wschodu” w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie. Tym razem prezentował fotografie wykonane podczas europejskich podróży, dopełnione suplementem dedykowanym zespołowi Kult. Na scenie pojawił się ceniony gitarzysta i wokalista Krzysztof Niedźwiecki, któremu na finał towarzyszył również Jodłowski (gra na gitarze, to bowiem kolejna z jego pasji).

W listopadzie tego samego roku, na swoje 32. urodziny, otworzył wystawę „Idę tam, gdzie idę”. Tytuł znów jest czytelny dla wszystkich fanów twórczości Kazika Staszewskiego. Górska wystawa prezentowana w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” znów miała swój muzyczny akcent, a to w postaci felietonu koncertowego poświęconego Krzysztofowi „Grabażowi” Grabowskiemu i grupie Pidżama Porno.

Muzyczna w całości była już wystawa „W obiektywie, ale na żywo”, którą w kwietniu 2019 r. prezentowano w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Mykanowie.

Filmy z podróży, wypraw górskich i wyjazdów narciarskich przygotowuje od lat. Z początkiem 2021 r. zdecydował, żeby prezentować je również większej rzeszy odbiorów. Tak narodził się na YouTubie kanał „Pod wiatr”. Pierwszym z publikowanych materiałów był ten zatytułowany „Bieszczady prawie merytorycznie”. Bieszczadzkim klimatom poświęcił dotąd jeszcze trzy filmy i nie postawił jeszcze kropki nad i.

Niedawno publikowaliśmy video Roberta Jodłowskiego, w którym prezentuje on historię bieszczadzkich cerkwi: Bieszczadzkie cztery cerkwie. VIDEO zakochanego w górach operatora i fotografa (FILM, ZDJĘCIA).

Inne produkcje „Pod wiatr” dedykowane są m.in. Kościelcowi, Kasprowemu Wierchowi i Morskiemu Oku.

źródło: Red., materiały nadesłane

video: Youtube.com / Pod wiatr – “Beksiński w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie”

08-05-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)