„Trójka” – wystawa absolwentów Liceum Plastycznego w Krośnie

KROSNO / PODKARPACIE. W Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie prezentowana jest wystawa prac Ingi Ginalskiej, Natalii Mareckiej i Michała Tokarza, absolwentów Liceum Plastycznego w Krośnie, studentów III roku Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (na kierunku grafika), podopiecznych krośnieńskiej Fundacji dla Sztuki.

Inga Ginalska – ur. 1994 r. Jest pasjonatką historii sztuki, podróży i sportu. W swojej twórczości porusza wiele tematów, nie ograniczając się wyłącznie do przedstawień konceptualno-abstrakcyjnych. Techniką warsztatową, w której powstają jej prace jest serigrafia. Swoją przyszłość zawodową wiąże z grafiką projektową.

Natalia Marecka – ur. 1995 r. Od wielu lat fotografuje doszukując się w codziennym otoczeniu niekonwencjonalnych układów kompozycyjnych oraz gry światła z formą. Szczególne miejsce w jej zainteresowaniach zajmuje architektura, której zgłębianie jest pretekstem wszelakich podróży.

Michał Tokarz – ur. 1995 r. Interesuje się tradycyjnymi technikami graficznymi, filozofią oraz estetyką. W swojej twórczości głównie zajmuje się człowiekiem, próbą uchwycenia natury ludzkiej i wszystkim, co się z tym wiąże. Wykonuje obrazy malarskie i rysunki, posługuje się też techniką wklęsłodruku.

Na wystawie zatytułowanej „Trójka” prezentowane są prace, które powstały w ciągu ostatnich dwóch lat. Michał Tokarz wystawia rysunek. Inga Ginalska prezentuje prace wykonane w technice litografii i serigrafii. Natalia Marecka pokazuje fotografię cyfrową oraz pracę wykonaną w technice gumy chromianowej. Dodatkowo młodzi artyści wspólnie wykonali tryptyk „Poszukiwania czasu”, który również prezentowany jest w Saloniku Artystycznym Biblioteki.

Współorganizatorem wystawy jest założona w 2011 roku krośnieńska Fundacja dla Sztuki, która działa na rzecz dzieci i młodzieży uzdolnionych plastycznie. Organizuje imprezy kulturalne, wystawy, koncerty, festiwale, warsztaty artystyczne i inne wydarzenia popularyzujące kulturę i sztukę w kraju i za granicą. Zrealizowała wiele projektów, m.in. „Inicjatywa edukacji plastycznej w gminie Wojaszówka szansą dla młodych talentów” czy „Wolontariat dla sztuki”. Współpracuje z wieloma instytucjami i firmami. W ramach współpracy z Krośnieńską Biblioteką Publiczną w Krośnie, w Filii nr 4 (przy ul. Krakowskiej 124) zorganizowała wystawy prac studentek: Ingi Ginalskiej i Pauliny Hanus. Fundacja dla Sztuki organizuje też na krośnieńskim rynku akcje plastyczne dla dzieci (np. „Wspólnie Malowane”) i konkursy plastyczne (m.in. „Artystyczne Podcienia”). W 2017 roku w ramach projektu „Sztuka wolontariatu” wydała komiks „Krośnieńskie legendy” – narysowany przez wolontariuszy: Patrycję Rymar, Aleksandrę Gładysz, Tomasza Cierpika, Mateusza Łajdanowicza i Paulinę Hanus.

Spotkanie z autorami wystawy „Trójka” odbyło się w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej 5 stycznia 2018 roku, natomiast otwarcie wystawy miało miejsce 10 stycznia 2018 roku. W obydwu wydarzeniach uczestniczyła Agnieszka Bielaska, artystka, absolwentka Instytutu Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, założycielka Fundacji dla Sztuki i pomysłodawczyni wystawy prezentowanej w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej. Natomiast na wernisażu obecny był m.in. Zbigniew Gleń, Dyrektor Liceum Plastycznego im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie. W otwarciu wystawy uczestniczyli też krośnieńscy artyści i miłośnicy sztuki, m.in. Anna Bazan, Samir Baida, Zdzisław Gil, Ruben Bardanaszwili.

Wystawa prac Ingi Ginalskiej, Natalii Mareckiej i Michała Tokarza czynna będzie w Saloniku Artystycznym KBP w Krośnie do 10 lutego 2018 r.

Joanna Łach

Źródło: UM Krosno

12-01-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)