PODKARPACIE. IPN. Pamięć i edukacja to główne cele obchodów 80. rocznicy zbrodni wołyńskiej

PODKARPACIE. Rzeszowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej rozpoczyna obchody 80. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej. 11 lipca 1943 r. był jednym z najtragiczniejszych dni II wojny światowej – ukraińscy nacjonaliści z OUN-UPA zaatakowali jednocześnie 99 miejscowości – mordując mieszkających tam Polaków. „Krwawa niedziela” to symbol ludobójstwa, które objęło całe, ówczesne Kresy południowo-wschodnie II Rzeczypospolitej i miało na celu masową eksterminację polskiej ludności cywilnej – 130 tysięcy ofiar.

Konferencją naukową w Jarosławiu Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie rozpoczyna cykl wydarzeń związanych z obchodami 80. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej. Konferencje popularnonaukowe kroczące po terenie naszego województwa odbędą się w Jarosławiu, Brzozowie i Sanoku. Konferencja zwieńczająca tegoroczne obchody odbędzie się 7 lipca w Cieszanowie, gdzie zaplanowano panel dyskusyjny z udziałem wybitnych historyków.

Z tej okazji przygotowywana jest książka pod redakcją dr. Tomasza Berezy z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Rzeszowie oraz Rajd Pamięci, który odbędzie się 6 lipca 2023 r. w powiecie lubaczowskim. Trasa będzie wiodła przez miejsca męczeństwa Polaków mieszkających na tamtym terenie. Będzie to kontynuacja akcji „11 lipca Zapal znicz pamięci”.

„Krwawa niedziela” z 11 lipca 1943 r. to symbol ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów, które objęło całe, ówczesne Kresy południowo-wschodnie II Rzeczypospolitej. Polscy historycy określają to jednoznacznie – jako akcję masowej eksterminacji polskiej ludności cywilnej. Według szacunków IPN, przyniosła w sumie 130 tysięcy ofiar.

15 czerwca 2023 r. o godz. 16:00 w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia, Jarosław, ul. Rynek 11 (Kamienica Marysieńki) odbędzie się sesja popularnonaukowa w związku z 80. rocznicą Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

Program konferencji:

16:00 – dr Tomasz Bereza – Lipiec 1943 r. na Wołyniu
16:30 – Barbara Kościelny – Zapomniane i nieznane zbrodnie OUN-UPA w karpackich powiatach województw lwowskiego i stanisławowskiego
17:00 – dr Tomasz Bereza – Uchodźcy z Wołynia i Małopolski Wschodniej na terenie Kreishauptmannschaft Jaroslau. Przebieg, skala fali uchodźczej, wpływ na relacje polsko-ukraińskie w regionie
17:45 – Magdalena Czyrek – Prezentacja najnowszych wydawnictw Instytutu Pamięci Narodowej, dotyczących relacji polsko-ukraińskich w latach II wojny światowej

źródło: IPN Rzeszów/ https://rzeszow.ipn.gov.pl/pl8/aktualnosci/186544,Sesja-popularnonaukowa-w-zwiazku-z-80-rocznica-ludobojstwa-dokonanego-przez-ukra.html

14-06-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)