Otwarto Izbę Pamięci poświęconą księdzu harcmistrzowi Zdzisławowi Peszkowskiemu! (VIDEO)

Otwarto Izbę Pamięci poświęconą księdzu harcmistrzowi Zdzisławowi Peszkowskiemu! (VIDEO)

SANOK / PODKARPACIE. 5 marca miało miejsce otwarcie Izby Pamięci poświęconej Wielkiemu Polakowi i Sanoczaninowi, księdzu harcmistrzowi Zdzisławowi Peszkowskiemu. Pamiątki po harcmistrzu możemy oglądać w budynku kościoła pw. Chrystusa Króla w Sanoku.

Izba Pamięci to dzieło, które powstało dzięki pracy wielu osób, którymi kierowała pani Krystyna Chowaniec.

– Jestem dumny jako sanoczanin i bardzo się cieszę z tego, że w Sanoku przy Kościele pw. Chrystusa Króla powstała Izba Pamięci Księdza Zdzisława Peszkowskiego. Kilka lat temu w Sejmie miałem zaszczyt przedstawić uchwałę upamiętniającą ks. prałata w 100. rocznicę Jego urodzin, przyjętą przez Sejm RP, a teraz mamy w Sanoku odsłonięte w 2022 roku popiersie i nowootwartą izbę pamięci. Dziękuję inicjatorce upamiętnienia ks. Peszkowskiego pani Krystynie Chowaniec za to, że niestrudzenie pracuje na rzecz upamiętnienia w naszym rodzinnym mieście Wielkiego Saniczanina i Polaka jakim jest ksiądz prałat – powiedział Piotr Uruski, poseł na Sejm RP, który brał udział w otwarciu Izby. 

Tego samego dnia w kościele pw. Chrystusa Króla w Sanoku odbył się koncert finałowy IV konkursu “Katyń w pieśni i poezji”.

Zdzisław Peszkowski zapisał się w pamięci Polaków przede wszystkim jako głosiciel prawdy o Zbrodni Katyńskiej: był kapelanem Rodzin Katyńskich i Rodzin Pomordowanych na Wschodzie. Za swoją działalność był wielokrotnie odznaczany, m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz złotym medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.

Urodził się 23 sierpnia 1918 r. w Sanoku. Brał udział w kampanii wrześniowej. Od października 1939 do maja 1940 roku przebywał w obozie w Kozielsku. 5 czerwca 1954 r. przyjął święcenia kapłańskie. Aktywnie działał na rzecz polskiej kultury. Opublikował ponad 100 pozycji z zakresu teologii, historii Polski, literatury, filozofii. Ksiądz Peszkowski powtarzał, że ocalał, by dać świadectwo prawdzie. Założył Fundację “Golgota Wschodu”, prowadził badania naukowe, uczestniczył w ekshumacjach w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Był autorem publikacji o tematyce katyńskiej.

Przez lata pracując na rzecz polskiej kultury i nauki oraz wskazując drogę prawdy przypominającą światu o Zbrodni Katyńskiej, dobrze zasłużył się Polsce. W uznaniu ogromnych zasług Ks. Prałata Zdzisława Peszkowskiego w 100. rocznicę urodzin Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje cześć Jego pamięci – czytamy w uchwale


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Sejm uczcił pamięć księdza Peszkowskiego w setną rocznicę urodzin (VIDEO)

Odsłonięcie popiersia ks. Peszkowskiego. Tak wyglądała uroczystość (VIDEO, ZDJĘCIA)


07-03-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)