Nowe oznakowanie niebezpiecznego przejścia dla pieszych na ul. Podkarpackiej. Wkrótce pojawi się też czujnik obecności przechodniów (ZDJĘCIA)

KROSNO / PODKARPACIE. Rzucający się w oczy czerwony kolor pasów oraz jaskrawe, odblaskowe tablice z “Agatką” mają poprawić bezpieczeństwo na, ostatnio, śmiertelnie niebezpiecznym przejściu dla pieszych zlokalizowanym na ul. Podkarpackiej w Krośnie w pobliżu mostu na Lubatówce. Działania podjął magistrat, który zarządza drogą. Planowane są kolejne ulepszenia, ale nie ma mowy o przejściu pod mostem i kładką nad potokiem.

Tomasz Sokołowski

W ostatnich tygodniach na przejściu dla pieszych na drodze krajowej nr 28 w pobliżu mostu na Lubatówce doszło do kilku niezwykle niebezpiecznych zdarzeń. Najpierw, chyba tylko cudem nikt poważnie nie ucierpiał w karambolu pięciu pojazdów, w którym udział brał też pieszy. Kilka dni później, również z powodu niewyhamowania przed pasami, na jezdnię przewróciła się ciężarówka. Wreszcie już w lipcu, policjanci z Krosna zatrzymali prawo jazdy 28-letniemu kierowcy hondy, który omal nie potrącił dwójki dzieci. Informowaliśmy o tym tutaj: O krok od tragedii na przejściu dla pieszych (ZDJĘCIA) i tutaj: KROSNO: Karambol na obwodnicy. Trzy osoby w szpitalu (ZDJĘCIA).

Policja interweniowała w tej sprawie u zarządcy drogi, którym jest urząd miasta. Apelowała o poprawę bezpieczeństwa w tym miejscu. Wniosek spotkał się z szybką reakcją i na przejściu wymalowano czerwone pasy. Teraz, przejście jest biało-czerwone, co ewidentnie poprawia jego widoczność. Dodatkowo, w miniony piątek, w okolicach “zebry” pojawiły się kolejne znaki pionowe. Mowa tu o czterech jaskrawych i odblaskowych tablicach, na których umieszczono znaki: D-6 (przejście dla pieszych) i T-27 (tzw. “Agatka” – przejście dla pieszych szczególnie uczęszczane przez dzieci).

W najbliższym czasie przed przejściem zamontowane zostanie również oznakowanie aktywne przejścia dla pieszych z czujnikiem obecności pieszego. Gdy zbliżał się będzie do przejścia zaczną mrugać dwie zasilane solarem lampy, co zwróci uwagę kierowców. Decyzja o dodatkowych oznakowaniu została podjęta w związku ostatnimi wypadkami w tym miejscu – wyjaśnia Joanna Sowa, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Krosna.

Pasy pomalowane zostały dokładnie 27 lipca, a nowe znaki zamontowane dzień później. Koszt instalacji oznakowania wyniósł 3500 zł netto.

Jeden z mieszkańców zajmujący się architekturą, zaproponował swoje rozwiązanie dotyczące poprawy bezpieczeństwa na kłopotliwym przejściu dla pieszych. Sugerował on lokalizację traktu dla przechodniów pod mostem na Lubatówce oraz zainstalowanie kładki nad potokiem.

Urząd Miasta jest otwarty na wszelkie propozycje dotyczące usprawnienia infrastruktury technicznej na terenie miasta, jednakże pod warunkiem, że rozwiązania te są zgodne z obowiązującymi w tym zakresie przepisami. Przedstawione przez Pana architekta rozwiązania są niestety niezgodne między innymi z Rozporządzeniem Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 30 maja 2000 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogowe obiekty inżynierskie i ich usytuowanie. (Dz. U. Nr 63, poz. 735 z późn. zm.) w szczególności z Rozdziałem 2 tego rozporządzenia – dowiadujemy się w magistracie.

Projekt musi pozostawać również w zgodzie z istniejącym zagospodarowaniem terenu (w tym uzbrojenia podziemnego) – https://krosno.webewid.pl oraz dokumentacją projektowaną w oparciu o którą zrealizowana rozbudowę drogi  krajowej nr 28 – http://www.bip.umkrosno.pl/?c=mdPrzetargi-cmPokazTresc-251-2386 – mówi Joanna Sowa.

foto: Red., KMP Krosno

02-08-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)

Inline
Inline