REKLAMA

Niedźwiedzie w pobliżu! Nie polecamy takich spotkań (VIDEO)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Niedźwiedzia rodzina ponownie w kamerze. Znaną naszym czytelnikom niedźwiedzicę z dwoma maluchami spotykamy ponownie. Uważajmy na bieszczadzkich szlakach! Takich spotkać nie życzymy nikomu, mogą być bardzo niebezpieczne.

Kazimierz Nóżka z Nadleśnictwa Baligród nie poleca takich spotkań, mogą być bardzo niebezpieczne.

Województwo podkarpackie poszczycić się może największą populacją niedźwiedzia brunatnego w Polsce. Jego występowanie koncentruje się głównie w regionie Bieszczadów, gdzie spotkanie z tym zwierzęciem nie należy do rzadkości.

Niedźwiedź zazwyczaj unika bezpośrednich spotkań z człowiekiem i wypadki zagrażające życiu człowieka są incydentalne. Jednak należy pamiętać, że to duże zwierzę, w sytuacji poczucia zagrożenia może reagować agresją i być niebezpieczne!

Trwa sezon turystyczny i bieszczadzkie szlaki odwiedza coraz więcej ludzi. Zwiększa się tym samym ryzyko przypadkowych spotkań z niedźwiedziami.

Z tego względu – celem zapewnienie bezpieczeństwa dla ludzi, ale też uchronienie niedźwiedzi przed nieumyślnym płoszeniem i niepokojeniem – na terenie nadleśnictw: Lutowiska, Lesko, Stuposiany, Ustrzyki Dolne, Dukla, Komańcza, Baligród, Bircza, Cisna, Brzozów, Dynów, Rymanów i Krasiczyn, w miejscach najczęściej odwiedzanych przez ludzi, przy szlakach, od początku maja zamontowano ponad 100 tabliczek ostrzegających przed przypadkowym spotkaniem z niedźwiedziem.

Działanie to zrealizowano ze środków Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie przy współudziale Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Apelujemy o rozsądek i stosowanie się do podstawowych wskazówek jak należy się zachować w terenie gdzie mogą występować niedźwiedzie:

 • Rób wszystko, aby nie zaskoczyć niedźwiedzia.
 • Poruszając się po lesie nie chodź bezszelestnie – śpiewaj, rozmawiaj, pogwizduj, a niedźwiedź na pewno będzie wiedział, że jesteś i się usunie lub da znać, że jest w pobliżu.
 • Nasłuchuj odgłosów i obserwuj teren (niedźwiedź się usunie lub da znać ze jest w pobliżu).
 • Staraj się poruszać z wiatrem.
 • Widząc świeże tropy niedźwiedzia nie podążaj w ich kierunku.
 • Omijaj gęstwiny, młodniki, jeżeli nie musisz w nie wchodzić.
 • Poruszaj się drogami i szlakami.
 • Idąc z psem nie puszczaj go luzem.
 • Nie zostawiaj jedzenia, nie karm zwierząt, nie wyrzucaj odpadków spożywczych w pobliżu zabudowań – może to zwabić niedźwiedzia.

Jednak kiedy już dojdzie do spotkania z niedźwiedziem:

 • Zachowaj spokój i nie panikuj.
 • Nie zbliżaj się do niedźwiedzia.
 • Jeżeli niedźwiedź nie jest świadomy twojej obecności, wycofaj się cicho i powoli, gdy nie będzie patrzył w twoją stronę. Obserwuj go i nie krzycz, ponieważ w ten sposób możesz go zaskoczyć i sprowokować do ataku.
 • Jeśli spotkasz młodego ciekawskiego niedźwiedzia, pamiętaj, że jego matka prawdopodobne jest w pobliżu. Zawróć i opuść miejsce drogą, którą przyszedłeś.
 • Podczas bliskiego spotkania nie patrz drapieżnikowi w oczy (dla zwierząt to sygnał agresji). Jeśli niedźwiedź się zbliża, pozostań na swoim miejscu i odzywaj się spokojnym głosem. Jeśli się zatrzyma – zwiększ dystans wycofując się powoli. Postaraj się zejść mu z drogi. Być może tylko tego oczekuje.
 • Jeżeli zwierzę zostało sprowokowane, przypuszczalnie jest to samica z młodymi, bądź niedźwiedź w pobliżu padliny. Zapewne nie zdążył skryć się w bezpiecznym miejscu, bo pojawiłeś się nagle lub obudziłeś go z zimowego snu. Rozdrażniony niedźwiedź może zaatakować, jednak zwykle jest to pozorowany atak. Powinieneś jak najszybciej zasygnalizować mu swoje pokojowe intencje. Mów głośno, nie rób żadnych gwałtownych gestów. Opuść miejsce spokojnie, nigdy nie biegnij! Szarżujący niedźwiedź często chce tylko przestraszyć intruza, wycofa się zanim dojdzie do bezpośredniego kontaktu. Fizyczne ataki są rzadkością.
 • Gdy widzisz, że dojdzie do bezpośredniego ataku, postaraj się odwrócić uwagę niedźwiedzia, kładąc przed sobą jakiś przedmiot (plecak, kurtkę, coś znacznego).
 • W przypadku, kiedy to nie pomoże połóż się na brzuchu, lekko rozchyl nogi, palce spleć za głową. W tej pozycji osłonisz głowę i kark. Jeśli masz plecak, zabezpieczy on Twoje plecy. Połóż ręce na szyi i chroń głowę – przy fizycznym kontakcie niedźwiedź często atakuje twarz. Przylegając brzuchem do ziemi lub przyjmując pozycję embrionalną, ochronisz narządy wewnętrzne. Udawaj, że jesteś martwy. Zachowuj się biernie jak to tylko możliwe, dzięki temu będziesz wyglądał mniej groźnie. Gdy niedźwiedź uzna, że nie jesteś dla niego żadnym zagrożeniem, odejdzie. Kiedy atak ustanie, pozostań w pozycji leżącej i poczekaj aż niedźwiedź oddali się definitywnie.

miski

uwaga niedzwiedz

źródło: RDOŚ/Nadleśnictwo Baligród Lasy Państwowe

video: Kazimierz Nóżka/ Nadleśnictwo Baligród Lasy Państwowe/fb

18-06-2018


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

 • twój komentarz zostanie wyróżniony
 • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody
 • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki)
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Komentarze niezarejestrowanych czytelników:

Turysta z bieszczad2018-08-08 13:11:45
0 0
Niedawno byliśmy na szlaku Maniów - Balnica. Taka tabliczka ostrzegawcza to dobry pomysł ale trochę odstrasza gdy nie ma się wiedzy co należy robić. Jakby pod tabliczką umieścić jeszcze taką co robić aby nie spotkać oraz przy spotkaniu niedźwiedzia nawet w kwestii przypomnienia być może poprawiłoby to bezpieczeństwo przebywania w takim miejscu.
veronica2018-08-15 23:25:25
0 0
Cześć wszystkim, mam na imię Veronica Anderson, właśnie dostałem pożyczkę w wysokości €50 000,00 od Pan Paul Heinz, jestem taki szczęśliwy, że uratował mój biznes, mój interes powrócił i robi się dobrze. Teraz jestem szczęśliwą kobietą. On jest dobrym i uczciwym pożyczkodawcą, oferuje pożyczki w wysokości 3% stopy procentowej. Skontaktuj się z nim na unityfinancialhelp@gmail.com dla każdego rodzaju pożyczki, a on ci pomoże. Dzięki.
david verney2018-10-13 23:45:12
0 0
We are specialized in Bank Guarantee {BG}, Standby Letter of Credit {SBLC}, Medium Term Notes {MTN}, Confirmable Bank Draft {CBD} as well as other financial instruments issued from AAA Rated bank such as HSBC Bank Hong Kong, HSBC Bank London, Deutsche Bank AG Frankfurt, Barclays Bank , Standard Chartered Bank and others on lease at the lowest available rates depending on the face value of the instrument needed. We deliver with time and precision as sethforth in the agreement. Our terms and Conditions are reasonable, below is our instrument description. The procedure is very simple; the instrument will be reserved on euro clear to be verified by your bank, after verification an arrangement will be made for necessary bank documents and stock testing expenses, the cost of the Bank Guarantee will be paid after the delivery of the MT760. DESCRIPTION OF INSTRUMENT: Instrument: Bank Guarantee (BG/SBLC). Total Face Value: Minimum of 1M Eur/USD (One Million Eur/USD) to Maximum of 5B Euro/USD(Five Billion Eur/USD). Issuing Bank: HSBC London, Barclays Bank, Deutsche Bank Frankfurt, Hong Kong, Any AA rated Bank in Europe or any Top 25 WEB. Age: One Year, One Day Leasing Price: 4% of Face Value plus 1% commission fees to brokers. Delivery: Bank to Bank SWIFT. Payment: MT-760. Hard Copy: Bonded Courier within 7 banking days. All relevant business information will be provided upon request plus our terms and procedures. Contact name: David Verney Email : davidverney18@gmail.com skype davidverney18@gmail.com