REKLAMA

Las Grabiński jak Katyń. “Dbajmy o teraźniejszość, żebyśmy nie musieli znów odzyskiwać niepodległości” (FILM, FOTO)

|

Las Grabiński jak Katyń. “Dbajmy o teraźniejszość, żebyśmy nie musieli znów odzyskiwać niepodległości” (FILM, FOTO)

IWONICZ / PODKARPACIE. W Lesie Grabińskim w Iwoniczu odbyły się uroczystości ku czci poległych partyzantów. Właśnie w tym miejscu, 24 lipca 1944 r. pododdział ukraińskiego batalionu SS-Galizien pod niemieckim dowództwem dokonał egzekucji strzałem w tył głowy na 72 aresztowanych przywiezionych z więzienia w Jaśle. Polegli w walce o niepodległość pochodzili w głównej mierze z Lubatowej, ale również z Iwonicza, powiatu Biecz, Brzostka, Korczyny, Krościenka Niżnego, Sanoka, Krosna i Strzeszyna. 18 ciał nie rozpoznano. Co roku, w miejscu kaźni, odbywają się uroczystości przypominające bestialski czyn kata, ale przede wszystkim pamięć polskich bohaterów.

Po przemówieniu burmistrza i mszy świętej w Lesie Grabińskim, mieszkańcy udali się pod Grób Nieznanego Żołnierza mieszczący się na cmentarzu w Iwoniczu. Odmówiono tam modlitwę za zmarłych żołnierzy oraz złożono okolicznościowe wiązanki.

ZOBACZ CAŁE PRZEMÓWIENIE BURMISTRZA WITOLDA KOCAJA

ZOBACZ CAŁE KAZANIE KS. KAZIMIERZA GIERY

25-07-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • twój komentarz zostanie wyróżniony
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki)
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Inline
Inline