REKLAMA

Krośnieńska “drogówka” ma terminale płatnicze. Mandaty można zapłacić kartą w radiowozie

KROSNO / PODKARPACIE. Krośnieńscy policjanci mają do dyspozycji sześć terminali płatniczych. Chociaż nowe przepisy maja obowiązywać od czwartku 1 lutego, to w komendzie funkcjonują one już od niespełna tygodnia. Ma to być ułatwieniem dla tych wszystkich, którzy nie będą przestrzegać przepisów i dostaną mandat. Wówczas gdy go przyjmą, należność można uiścić na miejscu kartą płatniczą lub telefonem.

Jak zapewnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, dzięki zmianom w przepisach, terminali płatniczych mogą używać zarówno policjanci, jak i inne służby, które są uprawnione do karania mandatami. Z kolei wybór sposobu płatności za złamanie przepisów – niezależnie od tego czy tradycyjnie wybierzemy płatność na poczcie, czy kartą lub telefonem – leży po stronie osoby ukaranej.

Od 1 lutego na terenie województwa podkarpackiego, funkcjonariusze będą mieli do dyspozycji blisko 100 terminali płatniczych.

img_9419

Terminale będą wykorzystywane w służbie przez policjantów ruchu drogowego. Podczas kontroli drogowej będą oni informować kontrolowanych o możliwości uiszczenia grzywny w formie bezgotówkowej, za pomocą karty płatniczej. Potwierdzenie płatności uzyskane z terminala policjant dołącza do mandatu jako dowód uiszczenia opłaty. Drugie potwierdzenie jest przekazywane ukaranemu na jego prośbę – wyjaśnia st. asp. Dominika Kopeć z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. – Cudzoziemcy również będą mieli możliwość użycia karty płatniczej, jako sposobu rozliczenia mandatu – dodaje.

Warto dodać, że do tej pory kierowcy, którzy nie mieli stałego zameldowania na terytorium Polski, w razie popełnienia drogowego wykroczenia byli zobowiązani do zapłaty mandatu gotówką, bezpośrednio po zatrzymaniu przez policję. Niestety, zdarzało się, że nie mieli w gotówce właściwej sumy. Wówczas funkcjonariusze musieli eskortować takie osoby do bankomatu, aby umożliwić im płatność. Teraz nie będzie to konieczne.

Do Komendy Miejskiej Policji w Krośnie już trafiło kilka terminali.

Otrzymaliśmy sześć sztuk urządzeń. 28 funkcjonariuszy przeszło przeszkolenie w zakresie ich obsługi. Radiowozy wyposażone w terminale płatnicze wyjechały na krośnieńskie drogi 25 stycznia 2018 roku – mówi aspirant Paweł Buczyński, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Krośnie.

Podobnie sytuacja wygląda jeśli chodzi o komendy w: Lesku, Brzozowie, Ustrzykach Dolnych czy Sanoku.

Czemu ma służyć takie udogodnienie? Poza popularyzacją płatności bezgotówkowych, które funkcjonują już w wielu urzędach w Polsce, a teraz również zadomowiają się w policji drogowej, płatności kartą za mandat to także skuteczny sposób na ściąganie należności za przewinienia, bezpośrednio po ich popełnieniu.

policja36

31-01-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • twój komentarz zostanie wyróżniony
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki)
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Inline
Inline