REKLAMA
TOMASZ PORĘBA GRZEGORZ BRAUN BOGDAN RZONCA

Kiedy zostanie ukończona wieża widokowa na górze Cergowej?

DUKLA / PODKARPACIE. Trwa budowa wieży widokowej na znanym szczycie Beskidu Niskiego – Cergowej 716 m n.p.m. Wykonawcą wieży jest firma STAL – TECH sp. z o.o. Inwestycja miała zostać zakończona jeszcze w lipcu br., jednak do tej pory konstrukcji nie udało się ukończyć. Sprawdziliśmy przyczyny tak znacznego opóźnienia.

O budowie wieży widokowej w tym miejscu debatowano już w 2007 roku. Wtedy radni gminy wyrazili zgodę na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego. Zrobiła to także wojewoda Ewa Draus, co umożliwiło staranie się o budowę. Jednak wtedy wieża, z różnych przyczyn, nie powstała.

Do pomysłu powrócono w 2017 roku a projekt wieży zlecono mgr. inż. arch. Stefanowi Stempinowi z Pracowni Projektowania Architektonicznego “Architraw” z Krosna.

Inwestorem budowy jest gmina Dukla, a wyłonionym wykonawcą robót firma STAL – TECH sp. z o.o. z Michałówki w gminie Radymno, która zaoferowała najniższą kwotę spośród trzech firm startujących w przetargu, tj. 682 647,27 zł. Termin wykonania wieży upłyną 31.07.2017r.

O możliwych przyczynach opóźnienia informuje zapytana przez nas Krystyna Boczar – Różewicz z Urzędu Gminy w Dukli  – Z tego co nam wiadomo wykonawca miał pożar w magazynie i spaliła się duża część materiału przeznaczonego na konstrukcję. Były również problemy z podłożem podczas wykonywania fundamentów.

Poprosiliśmy Burmistrza Dukli o szczegółowe wyjaśnienia związane z niedotrzymaniem terminu przez wykonawcę inwestycji. Czekamy na odpowiedź.

Z kolei przedstawicielka firmy STAL – TECH sp. z o.o. oświadczyła w rozmowie telefonicznej, że w chwili obecnej pan prezes jest na wyjeździe służbowym i jest on jedyną osobą w spółce, która mogłaby udzielić informacji dotyczących inwestycji na Cergowej.

O opinię na temat budowy wieży zapytaliśmy mieszkańców Dukli. Przedstawiciele społeczności lokalnej w większości są zwolennikami tej inwestycji. Uważają, że to krok w dobra stronę, który może przyciągnąć turystów do Dukli i okolic. Miejscowych niepokoi fakt, że ciągle nie widać końca budowy wieży. Jeden z mężczyzn miał nawet swoją teorię na temat opóźnienia inwestycji – Słyszałem od znajomego, że robota stała, bo jakaś pani urzędnik blokuje inwestycję ze względu na jej zły wpływ na środowisko naturalne. Z kolei ja się pytam gdzie ta pani była jak starano się o pozwolenie na budowę?.

Obecnie na Cergowej prace znów ruszyły pełną parą. Został wykonany betonowy podest pod konstrukcję a postępy robót są uzależnione od warunków pogodowych.

Do sprawy na pewno powrócimy.

foto: Piotr Jaracz

źródło: Red., UG Dukla

 

23-11-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • twój komentarz zostanie wyróżniony
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki)
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.