REKLAMA

Young Arts Festival – “Klasyka to też muzyka”

Wczytuję mapę...

Data/Czas
06/07/2017 - 10/07/2017
Całodniowe

Lokalizacja
Krosno


KROSNO / PODKARPACIE. W dniach 30.06 – 10.07 w Krośnie odbywa się pierwsza edycja festiwalu muzyki klasycznej Young Arts Festival. W mieście zabrzmią dzieła najwybitniejszych kompozytorów, zarówno utwory Bacha, Mozarta jak i muzyka filmowa, a wszystko w interaktywnej i multimedialnej formie. Gościem specjalnym festiwalu jest kompozytor, dyrygent Krzesimir Dębski.

Young Arts Festival to wydarzenie mające na celu popularyzację muzyki poważnej. Pierwsza edycja festiwalu upłynie pod hasłem “Klasyka to też muzyka”.

– Nasze tegoroczne hasło to przewrotne przypomnienie, że muzyka klasyczna istnieje i jest dostępna dla wszystkich tak samo jak inne gatunki muzyczne. Niestety wciąż spotykamy się z poglądami, że muzyka poważna jest trudna, niedostępna, nudna, nie dla mnie – mówi Bartłomiej Tełewiak, pomysłodawca i organizator Young Arts Festival, na co dzień skrzypek i koncertmistrz orkiestry. – Naszym celem jest zmiana takiego myślenia i pokazanie, że każdy może znaleźć w niej coś dla siebie. Mało tego, chcemy pokazać, że klasyka otacza nas na co dzień, jeśli nie w czystej postaci to we fragmentach w filmach, bajkach a nawet we współczesnych utworach rozrywkowych innych artystów. Ten gatunek ma w sobie bardzo dużo odcieni i właśnie tę różnorodność chcielibyśmy pokazać w trakcie cyklu festiwalowych koncertów – dodaje Tełewiak.

Podczas Young Arts Festival będzie można usłyszeć aż 6 koncertów oraz uczestniczyć w wydarzeniach towarzyszących, które odbędą się w kluczowych miejscach Krosna i okolic. Całość będzie bezpłatnie otwarta dla publiczności, wkomponowana w przestrzeń miejską i wzbogacona o nowoczesną oprawę wizualną.

Przy okazji festiwalu do Krosna przyjadą także młodzi adepci muzyki klasycznej. W ramach kursów mistrzowskich Young Arts Masterclass przyszli instrumentaliści wezmą udział w warsztatach indywidualnych i orkiestrowych. W Krośnie będą się doskonalić pod okiem tej klasy muzyków co: Szymon Krzeszowiec, Łukasz Błaszczyk uznanych w Polsce i na świecie skrzypków, altowiolisty Piero Massy regularnie współpracującego jako muzyk solista z Teatrem La Scala w Mediolanie czy wiolonczelisty Roberto Trainiego, znakomitego włoskiego wirtuoza i pedagoga.

Koncert inauguracyjny w wykonaniu pedagogów YAM odbył się 2 lipca w Regionalnym Centrum Kultury Pogranicza. W przestrzeni kościoła farnego pw. Trójcy Świętej wysłuchamy koncertu muzyki barokowej (6 lipca), a w Centrum Dziedzictwa Szkła – utwory muzyki polskiej (7 lipca). Najmłodsi wezmą udział w warsztatach muzycznych “Klasyka dla ucha malucha” opartych o melodie znane z bajek, a pochodzące z muzyki klasycznej (8 lipca). We włoskim stylu to koncert, który odbędzie się w Rymanowie Zdroju, a na scenie usłyszymy kompozycje najwybitniejszych kompozytorów począwszy od Vivaldiego skończywszy na współczesnych twórcach (8 lipca). Gwiazdą koncertu finałowego będzie Krzesimir Dębski – skrzypek, aranżer, dyrygent, pod batutą którego orkiestra YAF wykona utwory muzyki filmowej.

PROGRAM:

Koncert inauguracyjny Young Arts Festival
2 lipca, godzina 19:00 – Regionalne Centrum Kultury Pogranicza, ul. Kolejowa 1

Koncert muzyki barokowej
6 lipca, godzina 19:00 – Kościół farny pw. Trójcy Świętej, ul. Józefa Piłsudskiego 5

Koncert muzyki polskiej
7 lipca, godzina 19:00 – Centrum Dziedzictwa Szkła, ul. Blich 2

Warsztaty dla dzieci “Klasyka dla ucha malucha”
8 lipca, godzina 17:00 – Ogródek Jordanowski, ul. Grodzka

Koncert we włoskim stylu
8 lipca, godzina 19:00 – Park nad Czarnym Potokiem, Rymanów Zdrój

Koncert finałowy – muzyka filmowa
10 lipca, godzina 19:30 – Krosno, Rynek

Źródło: RCKP Krosno

06-07-2017


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • twój komentarz zostanie wyróżniony
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki)
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.