Zamykane wiaty śmietnikowe mają zapobiec “śmieciowym podrzutkom” (ZDJĘCIA)

 

KROSNO / PODKARPACIE. Mija czwarty rok, od kiedy obowiązują nowe zasady segregacji odpadów. Mieszkańcy domów jednorodzinnych otrzymali pojemniki i worki do selektywnej zbiórki odpadów, a na osiedlach ustawione zostały pojemniki umożliwiające segregowanie śmieci przez mieszkańców budynków wielorodzinnych. Obecnie budowane są zamykane wiaty śmietnikowe, które jeszcze bardziej ułatwią selektywną zbiórkę odpadów i ograniczą zjawisko „podrzucania” śmieci do osiedlowych pojemników.

Na terenie zabudowy jednorodzinnej 32% odpadów zbieranych jest w sposób selektywny. Na osiedlach, a więc w zabudowie wielorodzinnej, odsetek ten wynosi jedynie 11% – mówi Arkadiusz Mularczyk, Kierownik Referatu Gospodarki Odpadami Komunalnymi. – Naszym zdaniem, jest to wynik „anonimowości” mieszkańców osiedli, którzy pomimo zadeklarowania zbierania odpadów w sposób selektywny, tego nie robią – dodaje.

Chcąc zminimalizować zjawisko „podrzucania” śmieci ale także łatwiejszego segregowania naszych domowych odpadów, miasto wybudowało 4 zamykane altany śmietnikowe – przy ul. Szklarskiej, Armii Krajowej, Tysiąclecia i Kolejowej. Służą one mieszkańcom konkretnej nieruchomości i ułatwiają prowadzenie gospodarki odpadami.

Zamykane altany śmietnikowe, jak pokazują przykłady wielu innych miast, są sprawdzonym i skutecznym sposobem na prowadzenie gospodarki odpadami w obrębie nieruchomości wielorodzinnych , zgodnym z obecnie obowiązującymi zasadami – dodaje kierownik Mularczyk.

Konieczność segregacji odpadów wynika z obowiązujących nas przepisów. Mieszkańcy muszą poważnie podchodzić do kwestii ekologii i dbałości o środowisko, ale też do zadeklarowanego sposobu gromadzenia odpadów – informuje Kierownik Referatu Gospodarki Odpadami Komunalnymi.

Miasto nawiązało współpracę z zarządcami nieruchomości, a więc ze wspólnotami i spółdzielniami mieszkaniowymi i rozbudowuje infrastrukturę ułatwiającą segregację odpadów szczególnie na terenach gdzie łatwo śmieci wyrzucić zmieszane i nie ma możliwości weryfikacji do kogo one należą. W gospodarstwach jednorodzinnych identyfikację zapewniają indywidualne kody kreskowe.

Nie jest naszą rolą straszyć mieszkańców, ale zwracamy uwagę, na fakt odpowiedzialnego podchodzenia do obowiązku segregacji odpadów. Budowane wiaty i cała infrastruktura ma za zadnie im to ułatwić. Pozwoli to nam wszystkim lepiej dbać o Krosno – mówi Arkadiusz Mularczyk Kierownik Referatu Gospodarki Odpadami Komunalnymi.

materiały nadesłane
UM Krosno

19-10-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)