KROSNO / PODKARPACIE. Mija czwarty rok, od kiedy obowiązują nowe zasady segregacji odpadów. Mieszkańcy domów jednorodzinnych otrzymali pojemniki i worki do selektywnej zbiórki odpadów, a na osiedlach ustawione zostały pojemniki umożliwiające segregowanie śmieci przez mieszkańców budynków wielorodzinnych. Obecnie budowane są zamykane wiaty śmietnikowe, które jeszcze bardziej ułatwią selektywną zbiórkę odpadów i ograniczą zjawisko „podrzucania” śmieci do osiedlowych pojemników.
– Na terenie zabudowy jednorodzinnej 32% odpadów zbieranych jest w sposób selektywny. Na osiedlach, a więc w zabudowie wielorodzinnej, odsetek ten wynosi jedynie 11% – mówi Arkadiusz Mularczyk, Kierownik Referatu Gospodarki Odpadami Komunalnymi. – Naszym zdaniem, jest to wynik „anonimowości” mieszkańców osiedli, którzy pomimo zadeklarowania zbierania odpadów w sposób selektywny, tego nie robią – dodaje.
Chcąc zminimalizować zjawisko „podrzucania” śmieci ale także łatwiejszego segregowania naszych domowych odpadów, miasto wybudowało 4 zamykane altany śmietnikowe – przy ul. Szklarskiej, Armii Krajowej, Tysiąclecia i Kolejowej. Służą one mieszkańcom konkretnej nieruchomości i ułatwiają prowadzenie gospodarki odpadami.
– Zamykane altany śmietnikowe, jak pokazują przykłady wielu innych miast, są sprawdzonym i skutecznym sposobem na prowadzenie gospodarki odpadami w obrębie nieruchomości wielorodzinnych , zgodnym z obecnie obowiązującymi zasadami – dodaje kierownik Mularczyk.
– Konieczność segregacji odpadów wynika z obowiązujących nas przepisów. Mieszkańcy muszą poważnie podchodzić do kwestii ekologii i dbałości o środowisko, ale też do zadeklarowanego sposobu gromadzenia odpadów – informuje Kierownik Referatu Gospodarki Odpadami Komunalnymi.
Miasto nawiązało współpracę z zarządcami nieruchomości, a więc ze wspólnotami i spółdzielniami mieszkaniowymi i rozbudowuje infrastrukturę ułatwiającą segregację odpadów szczególnie na terenach gdzie łatwo śmieci wyrzucić zmieszane i nie ma możliwości weryfikacji do kogo one należą. W gospodarstwach jednorodzinnych identyfikację zapewniają indywidualne kody kreskowe.
– Nie jest naszą rolą straszyć mieszkańców, ale zwracamy uwagę, na fakt odpowiedzialnego podchodzenia do obowiązku segregacji odpadów. Budowane wiaty i cała infrastruktura ma za zadnie im to ułatwić. Pozwoli to nam wszystkim lepiej dbać o Krosno – mówi Arkadiusz Mularczyk Kierownik Referatu Gospodarki Odpadami Komunalnymi.
materiały nadesłane
UM Krosno
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.