Zalane domy i komis samochodowy. Zniszczone drogi (ZDJĘCIA)

POWIAT KROŚNIEŃSKI / PODKARPACIE. W wyniku nadmiernych opadów deszczu, które przeszły na terenem powiatu krośnieńskiego 15 sierpnia 2018 r. w wielu miejscach doszło do wezbrań wody i zalewania dróg oraz posesji. Bardzo duża ilość opadów deszczu, w stosunkowo krótkim czasie spowodowała, iż nadmiar gromadzonej wody nie mieścił się w strumieniach, rowach i fosach. Cześć przepustów przy drogach i dojazdach była już zatkana lub została zatkana w wyniku naniesionych zanieczyszczeń.

Pierwsze zgłoszenie wpłynęło o godz. 10.16 z ul. Długiej w Iwoniczu, gdzie woda napływająca z wyższego poziomu nie mieściła w rowie i zagrażała budynkom mieszkalnym oraz gospodarczym. Ostatnie działania odnotowano w m. Żarnowiec, gdzie strażacy OSP usuwali odnogę drzewa zwaloną do koryta rzeki, częściowo tamującą przepływ wody.

Ogółem 15.08.2018 r. w odnotowaliśmy 39 interwencji związanych z usuwaniem skutków opadów deszczu, w których uczestniczyło 67 pojazdów i 400 strażaków (7/28 z KM PSP Krosno, 28/142 OSP w KSRG, 22/130 OSP). Wypompowywano wodę z 25 budynków mieszkalnych i 5 gospodarczych, 4 obiektów użyteczności publicznej, w tym Domu Ludowego w Lubatówce i budynku Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Iwoniczu. W 5 zdarzeniach prowadzono udrażnianie przepustów i zabezpieczanie dróg. Największe obciążenie prowadzonych działań miało miejsce w Iwoniczu, Lubatówce i Rogach – relacjonuje bryg. Mariusz Kozak, naczelnik Wydziału Operacyjnego KM PSP w Krośnie.

Najwięcej, bo 18 interwencji odnotowano na terenie gminy Miejsce Piastowe oraz 16 na terenie gminy Iwonicz-Zdrój. W gm. Krościenko Wyżne i gm. Dukla odnotowano po 2 zdarzenia i w gm. Jedlicze 1 zdarzenie. Do najbardziej charakterystycznych należą następujące zdarzenia:

– w Rogach przy ul. Długiej udrażniano przepusty oraz rozkładano worki z piaskiem celem ochrony budynków,
– w Głowience przy ul. Nadbrzeżnej rozkładano worki z piaskiem celem ochrony budynków,
– w Iwoniczu wypompowywano wodę z zalanego autokomisu,
– w Iwoniczu prowadzono działania zapobiegające dostaniu się wody do obiektów produkcyjnych w hucie szkła,
– w Rogach wycięto drzewo, którego korzenie zostały podmyte i groziło przewróceniem.

bryg. Mariusz Kozak – naczelnik Wydziału Operacyjnego KM PSP w Krośnie

źródło: materiały nadesłane

foto: OSP Lubatówka

16-08-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)