WOT będzie tworzył grupy niszczycieli czołgów. Do dyspozycji nowoczesna broń (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. Dziś, 17 czerwca, w Centrum Szkolenia WOT w Toruniu zakończył się kurs zorganizowany dla instruktorów, operatorów i techników uzbrojenia przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin. Po raz pierwszy w Wojsku Polskim podczas ćwiczenia terytorialsi, w tym żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wykonali strzelanie z PPK JAVELIN.

Żołnierze WOT rozpoczęli już szkolenie na systemie JAVELIN – zaznaczył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas wizyty na poligonie Kijewo-Toruń, gdzie odbyło się strzelanie z przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin formalnie kończące pierwszą edycję kursów.

Po raz pierwszy w historii, polscy żołnierze wykonali strzelania przeciwpancernym pociskiem kierowanym JAVELIN, który wchodzi na wyposażenie Wojsk Obrony Terytorialnej. Sprzęt w pierwszej kolejności trafi do brygad obrony terytorialnej, które rozmieszczone są na wschodzie Polski, między innymi do 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W oparciu o ten system oraz już eksploatowane przez pododdziały WOT drony uderzeniowe krótkiego zasięgu typu Warmate, w WOT rozpoczyna się formowanie Grup Niszczycieli Czołgów. W skład tej struktury wejdą nie tylko operatorzy PPK i dronów, ale również saperzy oraz snajperzy wyposażeni w broń wielkokalibrową. Głównym celem grup będzie efektywne niszczenie celów opancerzonych przeciwnika, w tym przede wszystkim czołgów.

Moim priorytetem jako ministra obrony narodowej jest doprowadzenie do tego, żeby Wojsko Polskie było liczniejsze, żeby było wyposażone w nowoczesny sprzęt, żeby warunki służby w wojsku były jak najlepsze. Podstawowym zadaniem każdego żołnierza jest podnoszenie umiejętności, szkolenie się oraz obrona naszej Ojczyzny. Tak jak tu, w toruńskim ośrodku szkolenia WOT, gdzie brałem udział w pokazie wieńczącym szkolenie, które dotyczyło wyposażenia Wojsk Obrony Terytorialnej w przeciwpancerne pociski kierowane JAVELIN – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas wizyty na poligonie Kijewo – Toruń, gdzie szef MON obserwował pierwsze w Wojsku Polskim strzelanie z systemu PPK JAVELIN.

Polska jest pierwszym państwem, które uzyskało zgodę Kongresu USA na pozyskanie pocisków JAVELIN w najnowszej i najbardziej zaawansowanej wersji F.

To jest nowa broń, która trafiła na wyposażenie Wojska Polskiego. Jest to broń skuteczna, która stanowi podstawę wyposażenia w Siłach Zbrojnych Stanów Zjednoczonych, ale także w wojskach sojuszniczych – również tych stacjonujących w naszym kraju – podkreślił minister.

***

Grupy Niszczycieli Czołgów będą formowane w WOT stopniowo w ramach pozyskiwania wyposażenia oraz nabywanych kompetencji przez żołnierzy. Będą zasadniczą strukturą wielowarstwowego systemu obrony przeciwpancernej rozwijanego w Wojskach Obrony Terytorialnej obejmującego m.in. drony uderzeniowe krótkiego zasięgu, pozahoryzontowe PPK (planowane do pozyskania), PPK Javelin z możliwością rażenia celów do 2 km oraz ręcznych granatników przeciwpancernych umożliwiających rażenie celów na krótszych dystansach. Granatniki przeciwpancerne będą podstawowym wyposażeniem najniższej struktury taktycznej – sekcji lekkiej piechoty. Dzięki zaawansowanym symulatorom szkolenie podstawowe operatorów systemu Javelin będzie organizowane w brygadach obrony terytorialnej. Szkolenia zaawansowane oraz instruktorskie będą organizowane w Centrum Szkolenia WOT w Toruniu. Centrum to będzie również głównym miejscem szkolenia dla operatorów i instruktorów obsługujących drony uderzeniowe krótkiego zasięgu typu Warmate.

kpt. Witold Sura Rzecznik prasowy 3 PBOT

zdjęcia: DWOT

źródło: materiały nadesłane

17-06-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)