UWAGA! Kolizje z dzikimi zwierzętami

KROSNO / PODKARPACIE. Jesienne zmienne warunki pogodowe, opady deszczu, poranne mgły, niskie temperatury i zalegające na drodze liście, to tylko niektóre czynniki mające bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo podczas podróży samochodem. Pamiętajmy jednak, że jesień to także czas wzmożonej aktywności dzikich zwierząt, które w poszukiwaniu pożywienia często wybiegają na drogę. Warto zatem pamiętać o zachowaniu ostrożności i nie bagatelizować znaków ostrzegawczych przed dzikimi zwierzętami, które uprzedzają o miejscach na drodze, gdzie występuje, bądź może występować niebezpieczeństwo.

Ostatnio jasielscy policjanci częściej wzywani są do zdarzeń drogowych z udziałem dzikiej zwierzyny. Tylko w ubiegłym tygodniu na drogach powiatu jasielskiego doszło do 11 kolizji ze zwierzętami. Na szczęście do tej pory żaden z kierujących, po zderzeniu z sarną lub dzikiem, nie odniósł poważnych obrażeń. Niemniej jednak po takiej kolizji powstają duże straty materialne – to zniszczone samochody i koszty związane z ich naprawą.

Jesienne miesiące to z wielu przyczyn trudny czas dla kierujących pojazdami. Zmienna aura, opady deszczu, poranne mgły, a także zapadający wcześniej zmrok sprawiają, że mogą występować problemy z widocznością oraz oceną odległości. Zagrożeni w takich sytuacjach są przede wszystkim piesi, którzy poruszając się po słabo oświetlonej drodze, w ciemnym ubraniu i bez elementów odblaskowych, są praktycznie niewidoczni dla kierujących.

W tak trudnych warunkach niełatwo także dostrzec znajdujące się w pobliżu drogi zwierzęta. Dlatego warto zachować ostrożność szczególnie w miejscach lub na odcinkach dróg, gdzie ustawione są znaki ostrzegające przed dziką zwierzyną. Pamiętajmy, że w najbliższych miesiącach dzikie zwierzęta będą przejawiać się większą aktywnością. Po zmroku lub wczesnym rankiem będą migrować częściej niż zwykle w poszukiwaniu pożywienia, przebiegając przez ruchliwe drogi.

Apelujemy do kierujących pojazdami, by zachować podczas kierowania samochodem szczególną ostrożność. W miejscach, gdzie ustawione są znaki drogowe ostrzegające o dzikiej zwierzynie, należy zwolnić, obserwować bacznie drogę i być przygotowanym do awaryjnego hamowania. Jeśli jednak dojdzie do zderzenia, pamiętajmy by zabezpieczyć miejsce i pod żadnym pozorem nie zbliżać się do zwierzęcia. W wyniku szoku po zderzeniu z pojazdem, zwierze może być agresywne i może nas zaatakować.

źródło: KPP Jasło/pw

17-10-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)