Urządzanie lasu. Co robić, aby cieszyć się nim przez pokolenia? (ZDJĘCIA)

SANOK / KROSNO / PODKARPACIE. Planowanie gospodarki leśnej, innymi słowy urządzanie lasu, to zadanie niezwykle ważne i odpowiedzialne. Z daleka każdy las wygląda podobnie, jest jednorodną masą pni i liści. Wystarczy jednak wejść za linię pierwszych drzew, by dostrzec jego różnorodność. Pod koronami drzew starszych rosną młodsze, niektóre iglaste, inne liściaste. Pod nimi krzewy albo całkiem młodziutkie drzewka, a najniżej borówki, paprocie, mchy i znów dopiero co kiełkujące siewki drzew.


zdjęcie poglądowe

Planowaniem gospodarki leśnej lub urządzaniem lasu zajmują się wyodrębnione działy struktur Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych. Dobrze zaplanowane działania w tym zakresie są kluczem i determinują kondycję lasów w kolejnych dziesiątkach lat. Podstawowym aspektem jest przeanalizowanie obecnego stanu i historii gospodarowania.

Całość takiego planowania wykonują specjaliści w oparciu o aktualną wiedzę naukową, uwzględniając jednocześnie wszystkie przepisy prawa. Opisują oni nie tylko świat roślin, widoczny nad ziemią, ale zaglądają również w jej głębię, kopiąc próbne profile glebowe. Od tego bowiem, jakiego rodzaju jest gleba, ile ma różnorodnych warstw i jak mocno jest wilgotna, zależy skład gatunkowy, pokrój lasu i jego dynamika wzrostu – przekazuje Ireneusz Kimla, naczelnik Wydziału Urządzania Lasu RDLP w Krośnie.


foto: Lasy Państwowe

W taki sposób powstaje Plan Urządzenia Lasu. Jest to obszerny dokument, liczony w tomach. Zawiera tabele, mapy i analizy dotyczące każdego skrawka drzewostanu.

Zapisy PUL nie wynikają z koniunktury na drewno, subiektywnych teorii leśników czy ekologów, ani nawet oczekiwań politycznych. Jest to czysto techniczna analiza tego, co trzeba zrobić w lesie, aby on przetrwał dla kolejnych pokoleń przy jednoczesnej możliwości korzystania z drewna, dostępności dla każdego i czerpania z niego również innych dóbr – grzybów, jagód czy dzikich zwierząt – zauważa Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.


foto: Lasy Państwowe

W Polsce dominuje takie właśnie podejście. To zrównoważona gospodarka i kompleksowe, zaplanowane działania. W niewielu krajach na świecie do urządzania lasów podchodzi się tak skrupulatnie jak u nas.

Niezbędne działania dotyczące procesu planowania finansowane są ze środków zebranych w ramach funduszu leśnego, zasilanego dochodami ze sprzedaży drewna przez Lasy Państwowe. Sprzedaż jakże cennego dzisiaj surowca pozwala również wykonywać szereg zadań z zakresu ochrony przyrody, ale także umożliwia udzielanie pomocy samorządom, rozwój badań naukowych, edukacji przyrodniczej, turystyki i wielu innych. Warto zaznaczyć, że działalność Lasów Państwowych nie obciąża podatników, a sprzedaż drewna zasila także budżet państwa.

Wracając do samego PUL, jak dowiadujemy się od leśników, jest to dokument specjalistyczny, sporządzony z użyciem pojęć branżowych, które dla osoby niezwiązanej z lasami mogą być niezrozumiałe.

Lasy Państwowe nieustannie i z dużym zaangażowaniem realizują projekty z zakresu edukacji ekologicznej społeczeństwa. Zgodnie z przepisami prawa, poszczególne etapy opracowania PUL podawane są do publicznej wiadomości z możliwością składania uwag i wniosków, które są analizowane, a sposób ich rozpatrzenia również podawany jest do publicznej wiadomości – wyjaśnia naczelnik Kimla.


foto: Lasy Państwowe

Ostatnie lata pokazały, że najbardziej kontrowersyjną częścią planu jest liczba zaplanowanych do pozyskania w okresie przyszłych 10 lat drzew. Wyraża się ją ilością metrów sześciennych drewna. Ta konkretna wartość zawsze, dla osób niezwiązanych z branżą drzewną, a interesujących się lasem, jest “zbyt duża”, a dla przedsiębiorców, którzy przetwarzają drewno i drwali, którzy żyją z ich ścinania, “zbyt mała”.

Wczytując się w przyjęte przez leśników zasady dotyczące planu pozyskiwania, trzeba zwrócić uwagę na podstawowe zależności. Bierze się przede wszystkim pod uwagę potrzeby lasu, jego trwałość i stan zdrowotny. Hodowla lasu, nazywana “królową nauk leśnych”, jest podstawowym elementem w planowaniu urządzeniowym. Wiąże się to z potrzebą zachowania bioróżnorodności, stabilności, odporności na zagrożenia oraz możliwości spełniania jednocześnie wielu funkcji, w tym także społecznych.

Samo pozyskanie drewna ma w tym procesie aspekt drugoplanowy i nie jest celem planowania urządzeniowego. Pozyskane drewno daje jednak możliwość finansowania wszystkich działań w zakresie gospodarki leśnej i to bez konieczności sięgania do środków budżetowych, czyli nie obciąża kieszeni obywateli – zaznacza szef Wydziału Urządzania Lasu RDLP w Krośnie.

Nie należy zapominać, że takie właśnie działania zorganizowanego leśnictwa realizowane są od stuleci, a w czasie od ostatniej wojny znacznie przyczyniły się do wzrostu lesistości, zasobności i jakości drzewostanów w naszym kraju – dodaje Edward Marszałek.


zdjęcie poglądowe

Spojrzenie na las i pracę ludzi z nim związanych nie powinno zawężać się do krytykowania tego, co widzimy tu i teraz, ponieważ plan urządzenia lasu obejmuje pełne dekady, jego konsekwencje widoczne są przez dziesięciolecia, a nadrzędnym jego zadaniem jest zachowanie lasu w dobrej kondycji przez kolejne stulecia.

“Dofinansowano ze środków Lasów Państwowych”


zdjęcie poglądowe

źródło: Red., RDLP w Krośnie

04-08-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)