Ukraińska młodzież kształci się w krośnieńskich szkołach (ZDJĘCIA)

KROSNO / PODKARPACIE. Siedmioro ukraińskich uczniów rozpoczęło naukę w trzech krośnieńskich technikach. W Szczepaniku będzie się uczyć 4 uczennice, w Mechaniku 2 uczniów, a w ZSKU – 1 uczeń. Możliwość kształcenia ukraińskiej młodzieży w Krośnie to wynik współpracy z kijowską firmą Pan Polski.

Firma Pan Polski od kilku lat współpracuje z wieloma polskimi uczelniami i szkołami ponadgimnazjalnymi. – Chcemy nadal współpracować z krośnieńskimi szkołami, które są znane z jakości kształcenia i różnorodności oferty edukacyjnej. Bardzo się cieszę, że siedmioro  młodych ludzi może rozpocząć naukę w Krośnie. Mam nadzieję, że już w kolejnym roku uda się zwiększyć limit miejsc i za rok jeszcze większa grupa młodych ludzi będzie mogła uczyć się w tym mieście – powiedział Witalij Czuchmanenko dyrektor firmy Pan Polski.

W ramach ustalonych na ten rok limitów pomiędzy miedzy miastem a firmą Pan Polski  dyrektorzy szkół przyjęli łącznie siedmiu uczniów.

– do Technikum Nr 1 im. Jana Szczepanika w ZSP1 – 4  uczennice do zawodów technik obsługi turystycznej i technik przemysłu mody,
– do Technikum ZSP3 im. Stanisława Staszica – 2 uczniów do zawodu technik mechatronik,
– do Technikum Nr 7 w ZSKU – 1 ucznia do zawodu technik cyfrowych procesów graficznych.

Wszyscy otrzymają niezbędne podręczniki do kształcenia zawodowego. Mają już legitymacje szkolne oraz bilety miesięczne. Ustalono również, że najbliższa wizyta w domach rodzinnych przewidziana jest w okresie przerwy świątecznej.

Po uroczystości rozpoczynającej nowy rok szkolny w ZSP Nr 1 Bronisław Baran – Zastępca Prezydenta Miasta Krosna, spotkał się z uczennicami z Ukrainy i ich rodzicami. W uroczystości wzięli udział także zaproszeni goście w tym Witalij Czuchmanenko – dyrektor firmy Pan Polski z Kijowa inicjator kształcenia ukraińskich uczniów w Krośnie.

Wszystkim uczniom życzę dobrych ocen, wytrwałości w zdobywaniu wiedzy, wspaniałych szkolnych przyjaźni oraz ciekawych zajęć w przyjemnej szkolnej atmosferze, nauczycielom i pozostałym pracownikom szkoły dobrego roku szkolnego. Szczególnie ciepłe życzenia kieruję do pierwszoklasistów, w tym do uczniów, którzy przybyli z daleka by uczyć się w krośnieńskiej szkole – powiedział do uczniów Bronisław Baran Zastępca Prezydenta Miasta Krosna. Zastępca prezydenta zwrócił się także do obecnych na sali rodziców, podkreślając ich rolę w wychowaniu młodych ludzi  zachęcał do systematycznej współpracy ze szkołą.

Kształcenie uczniów z innego kraju jest nowym wyzwaniem dla szkoły – powiedział po roboczym spotkaniu z rodzicami dyrektor szkoły Andrzej Gregorczyk. – Wszystkie uczennice są po kursie języka polskiego w Kijowie, ale już po pierwszych rozmowach widać, że konieczne będą dodatkowe lekcje języka polskiego, szczególnie w zakresie umiejętności pisania i szybkiego czytania. Uczennice będą też uczestniczyć w zajęciach  dodatkowych, aby wyrównać  różnice programowe, ale do tego potrzebna jest wcześniejsza diagnoza nauczycieli poszczególnych przedmiotów. Jestem jednak przekonany, że wybór naszej szkoły okaże się trafny i uda się bez większych problemów zrealizować Wasze wspólne marzenia o dobrym wykształceniu – powiedział do rodziców dyrektor.

Rodzice uczniów z Ukrainy mieli także okazję poznać wychowawcę klasy i pedagoga szkolnego, otrzymali hasła dostępu do dziennika elektronicznego i przeszli krótki kurs jego obsługi, dzięki czemu na bieżąco będą mogli śledzić postępy dzieci. Mieli też okazję obejrzeć pracownie szkolne.

Również 4 września w obecności Naczelnika Wydziału Edukacji – Grażyny Gregorczyk i dyrektora Witalija Czuchmanenko odbyły się spotkania robocze uczniów, rodziców i wychowawców z dyrektorami pozostałych szkół, które przyjęły młodzież z Ukrainy do pierwszych klas. W spotkaniu uczestniczył także dyrektor Bursy Międzyszkolnej, gdzie będą mieszkać uczniowie przez okres nauki.

Po spotkaniach rodzice mieli okazję obejrzeć miasto i możliwość załatwienia wszystkich  niezbędnych formalności.

Opracowanie:
Wydział Edukacji UMK

źródło: Urząd Miasta Krosna

foto nagłówek: pixabay.com

11-09-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)