Ubezpieczenie na życie – odpowiedzi na najważniejsze pytania

Zakup ubezpieczenia na życie to poważna decyzja, którą wcześniej trzeba dobrze przemyśleć. W tym tekście odpowiemy Ci na najczęściej pojawiające się pytania, dotyczące polisy na życie. Dzięki tej wiedzy zrozumiesz, na czym polega tego typu ubezpieczenie i dlaczego warto je wykupić.

Czym jest ubezpieczenie na życie?

Polisa na życie to w dużym skrócie zabezpieczenie finansowe dla osoby objętej ochroną oraz wszystkich wskazanych w umowie. Polisa działa w razie śmierci wymienionych w umowie osób lub po zajściu innych określonych sytuacji. Najczęściej chodzi o:

  • wypadek,
  • uszczerbek na zdrowiu,
  • złamanie,
  • diagnoza ciężkiej choroby.

Z czego składa się polisa na życie?

Ubezpieczenie na życie ma bardzo prostą budowę i składa się z umowy podstawowej oraz rozszerzeń. Umowa podstawowa zakłada wypłatę odszkodowania po śmierci osoby ubezpieczonej. W takiej sytuacji pieniądze zostają przekazane do uposażonych.

W przypadku rozszerzeń mamy do czynienia z pewnego rodzaju dowolnością. Klienci mogą swobodnie kreować zakres ryzyk, które uprawniają do wypłaty odszkodowania. Najczęściej wybierane to:

Jaki jest zasięg działania ubezpieczenia na życie?

Zasadniczo ubezpieczenie na życie działa na całym świecie z wyjątkiem usług dotyczących assistance medycznego. Tylko one mają określony zasięg, który zazwyczaj nie wykracza poza kraj, w którym została podpisana umowa. Jeśli chodzi o to kiedy polisa zaczyna działać, to na ochronę możesz liczyć już następnego dnia po opłaceniu składki. Umowa trwa zazwyczaj 12 miesięcy.

Z czego wynika różnica cen ubezpieczeń na życie?

Różne ceny są wynikiem czynników, które ubezpieczyciele biorą pod uwagę podczas wyceniania swoich polis. Najważniejszy jest stan zdrowia osoby, ubiegającej się o ubezpieczenie. Istotne dla towarzystw są również: wysokość odszkodowania oraz liczba umów dodatkowych (rozszerzeń), które wybrałeś. Mniejsze znaczenie mają wiek oraz charakter polisy.

Ile osób może być ubezpieczonych w ramach jednej umowy?

Jedna umowa może dotyczyć aż 10 osób, które są członkami tego samego gospodarstwa domowego. Co ciekawe każdy ubezpieczony może korzystać z innego zakresu ochrony. Oznacza to, że warunki polisy są zmienne i istnieje możliwość negocjowania ich oddzielnie w kontekście każdej osoby.

OWU

Ogólne Warunki Ubezpieczenia to specjalny dokument, w którym znajduje się szczegółowy opis zakresu ochrony gwarantowanego przez ubezpieczenie na życie. W OWU powinny zostać również zamieszczone zapisy o wyłączeniach o odpowiedzialności. Chodzi o sytuacje, które uprawniają towarzystwo ubezpieczeniowe to odmowy wypłaty odszkodowania. Zazwyczaj wiąże się to ze złamania regulaminu polisy przez osobę objętą ochroną.

Gdzie kupić ubezpieczenie na życie?

Podobnie jak w przypadku innych polis, najkorzystniejszym miejscem na zakup jest obecnie Internet. W sieci znajdziesz ogólnodostępne kalkulatory i porównywarki, które pomogą Ci wybrać odpowiednie rozwiązanie, pasujące do Twoich indywidualnych potrzeb.

Podsumowanie

Jak widzisz, ubezpieczenie na życie nie jest ta skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Jedynym warunkiem jest to, że nie będziesz wybierać polisy pod wpływem emocji. Daj sobie czas, zapoznaj się z możliwościami i spróbuj oprzeć się marketingowym przekazom najbogatszych firm, które nie zawsze mają do zaoferowania najlepsze produkty. Sprawdź ofertę ubezpieczenia PZU: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/na-zycie/a/indywidualne-ubezpieczenie-na-zycie-pzu/220.html.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

24-06-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym: