Trzeci zgon po podaniu szczepionki przeciw COVID-19!

PODKARPACIE. Nie żyje mężczyzna z powiatu stalowowolskiego, który szczepił się przeciwko COVID-19. To trzecia osoba w województwie podkarpackim, której zgon po podaniu szczepionki odnotowano w rządowym raporcie Niepożądanych Odczynów Poszczepiennych.

syringe-5873159_960_720
foto: pixabay.com / zdjęcie poglądowe

 

W rządowym raporcie Niepożądanych Odczynów Poszczepiennych (NOP) z 20 kwietnia br. umieszczono informację o zgonie mężczyzny z powiatu stalowowolskiego. To trzeci odnotowany w raporcie zgon w województwie podkarpackim.

Czy szczepionka miała bezpośredni wpływ na zgon mężczyzny? W raporcie podano tylko, że zgon nastąpił po udarze krwotocznym.

 

Niepożądane odczyny poszczepienne 

Jak czytamy na stronach internetowych rządu, zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie czterech tygodni po podaniu szczepionki – to oficjalna definicja niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP). Wyjątkiem jest podanie szczepionki przeciwko gruźlicy. W tym przypadku kryterium czasowe jest dłuższe niż cztery tygodnie. Uogólniając zatem, niepożądany odczyn poszczepienny, to niepożądany efekt – pogorszenie stanu zdrowia, który wystąpi w określonym czasie wskutek szczepienia.

– W Polsce NOP-y odnotowywane są średnio raz na 10 000 przypadków. Ryzyko wystąpienia niebezpiecznej reakcji anafilaktycznej (to silna reakcja po kontakcie z substancją uczulającą) występuje raz na 1 000 000 przypadków. Jest znacznie rzadsze niż ryzyko wystąpienia ciężkich powikłań czy zagrożenia życia przy niektórych chorobach zakaźnych – informuje strona gov.pl

 

Według najnowszego raportu rządu, dotyczącego niepożądanych odczynów poszczepiennych po zaaplikowaniu szczepionki przeciw COVID-19 (dane z 20 kwietnia 2021 roku), od pierwszego dnia szczepienia (27 grudnia 2020 roku) do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono 6 452 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 5 473 miały charakter łagodny – czyli zaczerwienienie oraz krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia.

Szczegóły i pełną treść rządowego raportu NOP można znaleźć TUTAJ.

źródło: red., gov.pl / opracował Kacper CiubaRzeszów24.pl

22-04-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)