Trwają intensywne ćwiczenia terytorialsów. Poligon, strzelanie, taktyka (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. Trwa szkolenie zintegrowane, podstawowe i wyrównawcze żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zakończenie ćwiczeń zaplanowano w połowie lipca. W ostatnich dniach odbędzie się sprawdzian praktycznych umiejętności żołnierzy. Zwieńczeniem wysiłku ochotników, którzy wstąpili w nasze szeregi 26 czerwca będzie uroczysta przysięga 11 lipca w Nowej Dębie.


zdjęcia (6): Paulina Lęcznar

19 czerwca szkolenie zintegrowane rozpoczęli żołnierze z rzeszowskiego Batalionu Lekkiej Piechoty i kompanii dowodzenia 3 PBOT. Zajęcia odbywają się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych – Dęba. Już 3 lipca nastąpi wymiana pododdziałów w Nowej Dębie. Rzeszowianie zakończą poligon, a na ich miejsce przyjedzie 33 Batalion Lekkiej Piechoty z Dębicy. Dzięki szkoleniu zintegrowanemu żołnierze w formie praktycznej podnoszą swoje umiejętności indywidualne, specjalistyczne oraz zespołowe.

W tym roku inaczej niż pozostali szkolą się żołnierze z Jarosławia. Ci, po raz pierwszy, szkolenie poligonowe prowadzą w stałym rejonie odpowiedzialności batalionu, czyli w powiatach jarosławskim, przemyskim, przeworskim oraz lubaczowskim. Strzelania specjalistyczne wykonują na poligonie w Nowej Dębie.

Każdy żołnierz WOT, raz w roku jest zobowiązany odbyć 14-dniowe szkolenie zintegrowane. Ma ono na celu podsumować i uporządkować nabytą wiedzę, którą żołnierze pozyskali w toku szkolenia na danym etapie. Dodatkowo szkolenie zintegrowane daje możliwości przeprowadzenia strzelania o zróżnicowanym stopniu złożoności. Takie warunki zapewniają tylko obiekty ośrodków szkolenia poligonowego, na których można wykonać podstawowe zagadnienia z wysadzania, czy też rzutu granatem bojowym. Ponadto zastosowana po raz pierwszy forma szkolenia pododdziałów w stałych rejonach odpowiedzialności w istotny sposób je urealnia i bardzo pozytywnie wpływa na zgranie żołnierzy – powiedział płk Dariusz Słota dowódca podkarpackich „Terytorialsów”.

Szkolenie zintegrowane, które wykonuje się w trybie szkolenia poligonowego, jest podsumowaniem dwóch modułów szkoleniowych – indywidualnego i specjalistycznego. Ćwiczenie to jest też okazją do wyrównania poziomów wyszkolenia żołnierzy w danym module. W ostatnich dniach jest prowadzona ocena wyszkolenia poprzez wykonanie wielu zadań taktyczno–ogniowych po wyznaczonej pętli taktycznej.

*** Ośrodek Szkolenia Poligonowego w Nowej Dębie gości również ochotników szkolenia podstawowego i wyrównawczego, którzy zasilili szeregi naszej brygady 26 czerwca. 16-dniowe szkolenie podstawowe i 8-dniowe wyrównawcze odbywa się w systemie ciągłym. Biorą w nim udział kandydaci, którzy do tej pory nie mieli styczności z żadną z form służby wojskowej i ochotnicy, którzy są żołnierzami rezerwy. 11 lipca na terenie OSPWL w Nowej Dębie odbędzie się przysięga wojskowa.

kpt. Witold Sura Rzecznik prasowy 3 PBOT

źródło: materiały nadesłane

01-07-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)