Tak łoś spacerował po Zagórzu! MAMY VIDEO

Tak łoś spacerował po Zagórzu! MAMY VIDEO

ZAGÓRZ / PODKARPACIE. Nie milkną echa wczorajszego spaceru łosia w centrum Zagórzu, tuż obok dworca kolejowego. Dotarliśmy do nagrania video z kamery przemysłowej zainstalowanej przy salonie Stihl. Publikujemy VIDEO z dwoma ujęciami przechadzającego się łosia.

Przypomnijmy, że wczoraj do naszej redakcji dotarło zdjęcie wykonane około godziny 5:20 w okolicach dworca kolejowego w Zagórzu przez jednego z naszych Czytelników. Widać na nim zwierzę łosia. To z pewnością rzadki widok w centrach miast, choć generalnie, w ostatnich latach populacja tego przedstawiciela jeleniowatych zasadniczo rośnie.

Dotarliśmy do nagrania VIDEO z tej przechadzki. Zapis pochodzi z dwóch kamer zainstalowanych przy salonie Stihl – Tech-Mot s.c. autoryzowany dealer Stihl.

Łoś jest największym przedstawicielem rodziny jeleniowatych, a także należy do największych ssaków lądowych Europy. Łeb duży i wydłużony zakończony szerokim pyskiem. Wydłużona, szeroka, mięsista i ruchliwa górna warga pełni funkcje chwytne. Uzębienie selenodontyczne z 32 zębami. Oczy małe (słabo widzą), uszy długie do 26 cm, spiczasto zakończone. Skośne nozdrza są skierowane do dołu. Krótka i masywna szyja umożliwia obracanie głowy w szerokim zakresie. Pod łbem na szyi zwisa narośl tłuszczowa z długim czarnym włosem, tzw. broda. Na grzbiecie w okolicy kłębu widoczny jest garb, a zad zwierzęcia jest nisko położony. Silne i bardzo długie nogi zakończone są potężnymi, szeroko rozsuwalnymi racicami ułatwiającymi chodzenie po śniegu, bagnach i mokradłach bez zapadania się.

Samiec (byk) osiąga 540–740 kg masy ciała, a wysokość od 1,5 m do ponad 2 m (A. alces gigas). Największy zanotowany osobnik, znaleziony w 1897 roku mierzył 2,34 m, ważył 825 kg, jego poroże miało rozpiętość 199 cm. Samica (łosza, klępa) jest niższa i lżejsza, osiąga masę około 400 kg.

Okrywa włosowa łosia jest jednolicie ciemnobrązowa, na nogach i brzuchu jaśniejsza – białawoszara. Suknia zimowa jest bardziej gęsta.

Stan polskiej populacji łosia w l. 80 szacowany był na około 6 tys. osobników, zaś w 2005 roku miało być ich tylko 2800! W ostatnich latach pogłowie łosia znacząco wzrosło. Dzisiaj oceniane jest na około 21 tys. osobników.

Łosie zaliczane są do grubej zwierzyny objętej okresem ochronnym. W Polsce od 2001 roku obowiązuje moratorium (zawieszenie polowań i całoroczny okres ochronny).


screen z filmu: Tech-Mot s.c. autoryzowany dealer Stihl

źródło: Red., Wikipedia (Creative Commons), materiały nadesłane

video: Tech-Mot s.c. autoryzowany dealer Stihl

30-06-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)