Synagoga w Skansenie. To obiekt na skalę światową! (VIDEO)

Synagoga w Skansenie. To obiekt na skalę światową! (VIDEO)

SANOK / PODKARPACIE. 7 października 2021 roku przejdzie z pewnością do historii Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. tego bowiem dnia oficjalnie otwarto zrekonstruowaną Synagogę z Połańca. To jedyny w Polsce, a prawdopodobnie nawet i na świecie, tak dokładnie odwzorowany obiekt synagogi z XVIII wieku.

Nad całością merytoryczną prac czuwała pani Renata Kinga Jara, kustosz muzeum, historyk sztuki, która jest autorką scenariusza i wyposażenia synagogi oraz ekspozycji judaików zlokalizowanej na drugiej kondygnacji synagogi. Jest ponadto autorką pracy “Synagoga z Połańca, czyli żydowski świat w miasteczku”. W swoim bogatym dorobku ma ponadto takie realizację jak aranżacja Dworu ze Święcan, plebanii czy domów żydowskich.

Odtworzeniem wewnętrznej polichromii synagogi zajęła się krakowska para konserwatorów zabytków, państwo Krystyna i Łukasz Stawowiakowie.

Dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku wyróżnił ponadto okolicznościowymi statuetkami “Przyjaciel muzeum”, osoby, które współpracują i wspierają od lat sanocki Skansen oraz inicjatywy podejmowane przez dyrekcję placówki. Po obejrzeniu synagogi przyszedł czas na ucztę muzyczną, a konkretnie koncert pieśni żydowskich. Na scenie zaprezentowała się Urszula Makosz z zespołem.


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

SKANSEN SANOK: Otwarcie synagogi z Połańca! (VIDEO, ZDJĘCIA)

08-10-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)