SANOK / PODKARPACIE. 7 października 2021 roku przejdzie z pewnością do historii Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. tego bowiem dnia oficjalnie otwarto zrekonstruowaną Synagogę z Połańca. To jedyny w Polsce, a prawdopodobnie nawet i na świecie, tak dokładnie odwzorowany obiekt synagogi z XVIII wieku.
Nad całością merytoryczną prac czuwała pani Renata Kinga Jara, kustosz muzeum, historyk sztuki, która jest autorką scenariusza i wyposażenia synagogi oraz ekspozycji judaików zlokalizowanej na drugiej kondygnacji synagogi. Jest ponadto autorką pracy “Synagoga z Połańca, czyli żydowski świat w miasteczku”. W swoim bogatym dorobku ma ponadto takie realizację jak aranżacja Dworu ze Święcan, plebanii czy domów żydowskich.
Odtworzeniem wewnętrznej polichromii synagogi zajęła się krakowska para konserwatorów zabytków, państwo Krystyna i Łukasz Stawowiakowie.
Dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku wyróżnił ponadto okolicznościowymi statuetkami “Przyjaciel muzeum”, osoby, które współpracują i wspierają od lat sanocki Skansen oraz inicjatywy podejmowane przez dyrekcję placówki. Po obejrzeniu synagogi przyszedł czas na ucztę muzyczną, a konkretnie koncert pieśni żydowskich. Na scenie zaprezentowała się Urszula Makosz z zespołem.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.