Sympozjum artystyczne „Portret Krosna 2017″ (ZDJĘCIA)

KROSNO / PODKARPACIE. Minął kolejny rok pełen wydarzeń zwyczajnych, wydarzeń budzących emocje lub po prostu 365 dni i 365 nocy, które dodały następny rok kalendarzowy do życia każdego z nas.

Dla wielu lato to czas odpoczynku, zaplanowanych wczasów nad wodą, czas słodkiej kanikuły. Oczywiście nie wszyscy wypoczywają – niepoliczona rzesza galerii sztuki, instytucji kultury, czy wreszcie dalekowzrocznych sponsorów organizuje plenery lub sympozja artystyczne. Tak więc artyści różnych dyscyplin sztuki jeżdżą po całym kraju i zagranicą we wszystkie strony świata i z zapałem godnym pozazdroszczenia malują, rysują, rzeźbią. Tradycja plenerów ginie w mrokach dziejów – były, są i pewnie będą dopóki znajdą się miłośnicy sztuki pragnący znaleźć się najbliżej jak to możliwe obok artystów i obserwujący ich przy pracy twórczej.

W naszym mieście od lat osiemdziesiątych Galeria BWA organizowała plenery malarskie. Najpierw nosiły nazwę „Bieszczadzkie” (odbywały się daleko od miasta), a ostatnio przyjęły nazwę „Portret Krosna” i służą lokalnej społeczności w podnoszeniu prestiżu miasta i gromadzeniu kolekcji sztuki najnowszej. Dzięki obecności artystów polskich i zagranicznych Galeria BWA stara się o swoistą promocję miasta – bo to właśnie artyści informacje o naszym mieście kolportują po całym kraju i Europie.

W katalogu towarzyszącym ostatniej wystawie poplenerowej można przeczytać takie oto zdania o artystach:

„Artysta – człowiek obdarowany przez los lub Boga w talent i umiejętności. Człowiek potrafiący imitować rzeczywistość albo tę rzeczywistość przekształcający. Artysta – istota nadwrażliwa, istota z systemem nerwowym na wierzchu ciała. Bywa niezrozumiany, bywa neurasteniczny. Jest szczęśliwy kiedy spotyka podobnych sobie. Te podobieństwa utwierdzają go w przekonaniu, że ma we wszystkim rację. Sympozja lub plenery stąd biorą swoją popularność i renomę. W czasie tych spotkań nie ma końca serdecznym rozmowom, różnice zdań zacierają się bardzo łatwo. Zrozumienie dla odmienności jest prawie powszechne. Mimo różnic wieku, płci, temperamentu asertywność jest cechą dominującą. Dlatego artyści kochają artystów. Bo ich językiem jest widzialny obraz niewidzialnego świata”.

Sympozjum artystyczne „Portret Krosna” rozpoczęło się w piątek, 4 sierpnia i trwać będzie do 16 sierpnia 2017 r. Efekty malarskie pracy twórczej 11 artystów z Polski, Słowacji i Ukrainy obejrzeć będzie można już za rok, podczas kolejnego sympozjum.

Źródło: UM Krosno

10-08-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)