Święto pieczonego ziemniaka „Kartoflisko” (FOTO)

WIDACZ/PODKARPACIE. Święto pieczonego ziemniaka „Kartoflisko” V edycja przeszła już do historii, pozostaną wspomnienia i zapach palonego ogniska. 3 września w amfiteatrze widackim z tej okazji prezentowały się zaproszone zespoły śpiewacze: „Łęczanie” z Łęk Dukielskich, „Chorkowianie” z Chorkówki, oraz kapela ludowa „Piasty”, wprowadzając publiczność w świat melodii ludowych z okolic Krosna i rzeszowszczyzny.

W trakcie imprezy nastąpiło ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w postaci sprzętu sportowego zwycięzcom „Trójboju Rakietowego”, imprezy sportowej trwającej przez całe wakacje. Nagrody wręczali dyrektor GOK Janusz Węgrzyn oraz radna Gminy Miejsce Piastowe Maria Glazer. Najważniejszym konkursem, który odbył się podczas kartofliska to oczywiście konkurs kulinarny adresowany do Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Miejsce Piastowe pod nazwą „Ziemniak na 100 sposobów”. Każde koło miało za zadanie przygotować dowolną ilość potraw z ziemniaków, wg własnego uznania i pomysłu. Komisja powołana przez organizatora – radna powiatu krośnieńskiego Teresa Sirko, kucharz z restauracji „Jaś Wędrowniczek” Tomasz Findysz, oraz szef firmy „Posmakuj” Paweł Dobrzański dokonała oceny w następujących kategoriach: smak potrawy, oryginalność, pomysłowość oraz łatwość przyrządzenia i wybrała zwycięzców.

Na stołach królowały min: tartaletka nadziewana szpinakiem z boczkiem i jajkiem wiejskim, rolada ziemniaczana faszerowana warzywami, sernik ziemniaczany, marcepanki ziemniaczane w polewie czekoladowej, knedle ziemniaczane z nadzieniem mięsnym, łącznie 59 głównych dań z ziemniaków. Nagrodę Grand Prix przyznano dla KGW z Widacza, za całokształt przygotowań, zaangażowanie, wyszukany smak, ilość przygotowanych potraw, było ich aż 11, ale decydujący głos padł za oryginalną pikantną zupę ziemniaczaną z miętką ogrodową. Nagrodę pieniężną oraz dyplom z rąk kucharza z restauracji „Jaś Wędrowniczek” Tomasza Findysza  odebrała osobiście przewodnicząca KGW z Widacza Ludwika Wojtowicz. Pozostałe koła również otrzymały dyplomy i wyróżnienia pieniężne, które wręczył uroczyście dyrektor GOK Janusz Węgrzyn.

W godzinach popołudniowych na widackiej scenie pojawiła się gwiazda wieczoru JANSKY – Jan Zieliński wokalista grupy Bolter. Zaprezentował niezwykle szeroki repertuar koncertowy, z największymi polskimi przebojami z lat 60, 70, 80. „Daj mi tę noc”, „Boa – boa”, „Żegnaj baj baj” czy „Więcej słońca”, którego tego dnia na niebie było zdecydowanie za mało, wokalista porwał publiczność do wspólnej zabawy i tańca.

Później na scenie pojawiła się także kapela 50 plus, a wieczorem wszyscy bawili się na festynie  z zespołem Quatro. O stronę kulinarną zadbała restauracja „Jaś Wędrowniczek”, oraz panie z KGW z Widacza, serwując pyszne pierożki , barszczyk ukraiński i zapiekanki. Ten dzień przypomniał wszystkim o nadchodzącej jesieni, szybciej zapadł zmierzch, w powietrzu unosił się dym z ogniska, w którym piekły się ziemniaki, a z nieba padał sobie od czasu do czasu wrześniowy deszczyk. Organizatorem tego cyklicznego przedsięwzięcia był GOK w Miejscu Piastowym oraz organizacje społeczne wsi Widacz.

źródło: GOK Miejsce Piastowe

07-09-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)