We wtorek (12.09) w Oddziale dla Dzieci i w Filii nr 4 Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej, uczniowie krośnieńskich szkół podstawowych nr 3, 6, 10 i 14, uczestniczyli w spotkaniu z Agnieszką Tyszką. Autorką prawie czterdziestu książek dla dzieci i młodzieży, polonistką, a z zamiłowania ogrodniczką.
Agnieszka Tyszka pisze książki dla bardzo małych dzieci, trochę starszych i całkiem dużych. Za “Róże w garażu” otrzymała w 2005 r. nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego. Jej niezwykłe dzieciństwo miało wpływ na to kim jest i jak pisze.
Autorka z humorem opowiadała, jak w wieku trzech lat przesiadywała w więzieniu (towarzysząc swojej mamie w praktykach), jak dorastała w domu starców, czyli u swoich dziadków w leśniczówce na Pojezierzu Drawskim. Tam też stawiała swoje pierwsze kroki – wśród mchów i paproci, poznając leśne rośliny i zwierzęta. Tu właśnie zrodziła się jej miłość do książek. Na pytanie skąd bierze do nich pomysły, odpowiada bardzo prosto – z wyobraźni, podróży, ze snów, z biegania po lesie, nawet z kopania w ogródku, z miłości do zwierząt.
Niezwykle popularna wśród młodych czytelników Agnieszki Tyszki jest jej seria o Zosi z ulicy Kociej (do tej pory ukazało się 10 części – najnowsza w tym roku pt. „Zosia z ulicy kociej. W ciekawych czasach”).
Skąd pomysł na Zosię…? Wydawnictwo Nasza Księgarnia poprosiło autorkę o serię książeczek o polskiej dziewczynce osadzonej we współczesnych realiach, mającej takie same radości i troski jak wszystkie dziewięcioletnie dzieci. I tak powstała przezabawna seria o perypetiach rezolutnej Zosi i jej zwariowanej rodzinki. Zosia mieszka na Mazowszu, nie lubi swojego imienia, ma młodszą siostrę Manię, dwie babcie, zwariowaną ciocię Malinę, kuzynów Krzysia i Misia, psa Rufusa vel Rosoła. W pierwszej części czeka na czytelnika sporo niespodzianek: konkurs na Pajęczą Twarz Roku, trup na schodach, taniec z pralkami, spotkanie z Bezskorupciastym…
W każdej kolejnej części Zosia jest coraz starsza, aż w końcu trafia do klasy siódmej i z tego powodu przeżywa wiele trudnych chwil. Autorka zdradziła, że w części jedenastej, która ukaże się w księgarniach na wiosnę pojawi się nowa bohaterka – Tiara Felicja. Takie imię nosi pies, którego autorka (w prawdziwym życiu) adoptowała ze schroniska dla zwierząt.
Zosia posiada również pewien specyficzny sposób radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Wymyśla na nie zakleństwa. To krótkie, rymowane zdania, które zaklinają rzeczywistość, odczarowują coś niemiłego, niechcianego. Tak więc Zosia wymyśla cały szereg zakleństw domowych, szkolnych, wakacyjnych a nawet zakleństw na zwierzęta.
źródło: Krośnieńska Biblioteka Publiczna
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.