Ślady opon po driftowej imprezie na pasie startowym lotniska. “Nie ma uszkodzeń. Pas będzie odczyszczony i pomalowany” (ZDJĘCIA)

KROSNO / PODKARPACIE. Już prawie 2,5 tysiąca operacji lotniczych odbyło się w tym roku na krośnieńskim, zmodernizowanym lotnisku. Obiekt jest też doskonałym miejscem do organizacji imprez masowych m.in. jak co roku Balonów nad Krosnem, po raz pierwszy dużej imprezy motoryzacyjnej, a już 2 września III Podkarpackich Pokazów Lotniczych.

Lotnisko w Krośnie działa i przyciąga wciąż nowych użytkowników. Lotnisko spełnia założoną mu funkcję lotniska szkolno – treningowego oraz  dla małego ruchu turystycznego i biznesowego. Do końca lipca 2017 r na lotnisku w Krośnie wykonano prawie 2,5 tyś operacji lotniczych. Ze względu na długo utrzymującą się zimę sezon  lotny rozpoczął się w połowie kwietnia więc średnio wykonuje się ponad 600 operacji miesięcznie – mówi Katarzyna Bęben prezes Lotniska Krosno.

Z lotniska korzystają: Aeroklub Podkarpacki, aerokluby regionalne m.in. z Podhala i Lubelszczyzny, szkoły lotnicze z Rzeszowa, Mielca, Chełmna, a także właściciele prywatnych statków powietrznych z całej Polski, m.in. ze Śląska i Pomorza, jak również z Czech. Obecnie loty odbywają się z trawiastych pasów startowych. Tymczasem nowo wybudowana infrastruktura, w tym utwardzony pas startowy (1100m x 30 m) z oświetleniem i drogami kołowania, została odebrana i dopuszczona do użytkowania przez nadzór budowlany.

Lotnisko Krosno wciąż oczekuje na decyzję z ULC pozwalającą na użytkowanie pasa utwardzonego. Proces zatwierdzania dokumentacji rejestracyjnej jest długotrwały i skomplikowany, ze względu na złożoność i wielowątkowość sprawy. Dokumentacja obejmuje nie tylko elementy mapowe (np. plan zagospodarowania terenu), lecz także instrukcję operacyjną lotniska, która jest podstawowym źródłem informacji i wytycznych dla użytkowników lotniska w celu zapewnienia bezpieczeństwa – mówi pani prezes.

W ostatnim czasie na płycie tankowania została posadowiona kontenerowa stacja paliw, która przeszła odbiory techniczne i wystąpiono o pozwolenie  na użytkowanie oraz wystąpiono  o  niezbędną   koncesję na sprzedaż paliwa lotniczego.

W lipcu na terenie lotniska odbyła się duża impreza motoryzacyjna – wg portali motoryzacyjnych największa na Podkarpaciu, która przyciągnęła  fanów motoryzacji z całej południowej Polski.

Widzów zaniepokoiły ślady opon na pasie startowym – W trakcie imprezy pas utwardzony został zanieczyszczony, ale w żaden sposób nie uszkodzony i po jego odczyszczeniu i pomalowaniu  – wszystkie koszty po stronie organizatora imprezy, będzie mógł być wykorzystywany do startów i lądowań samolotów – wyjaśnia Katarzyna Bęben.

W chwili obecnej trwają przygotowania do III Podkarpackich Pokazów Lotniczych, które odbędą się na krośnieńskim lotnisku 2 września. Impreza organizowana jest we współpracy i przy wsparciu finansowym Marszałka Województwa Podkarpackiego. Udział w pokazach weźmie 40 samolotów cywilnych, samoloty wojskowe i śmigłowce.

W powietrzu zaprezentują się m.in. Zespół Akrobacyjny Biało – Czerwone Iskry z Dęblina, Grupa Akrobacyjna Żelazny, Cellfast Flying Team z Krosna, Grupa Akrobacyjna Firebirds, Royal Star Aero, słowacka grupa rekonstrukcyjna Retro Sky Team, a także soliści: Artur Kielak, Maciej Pospieszyński, Mateusz Strama, Krzysztof Cwynar.

Na ziemi zaplanowano m.in. wystawę statyczną samolotów, inscenizacje walk z okresu I i II wojny światowej, animacje plastyczno – konstruktorskie dla dzieci, wykłady Politechniki Dziecięcej, stanowiska popularnonaukowe przygotowane przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, jak również strefę beneficjentów Funduszy Europejskich. Będzie to jedna z największych imprez lotniczych w Polsce.

źródło: Urząd Miasta Krosna

03-08-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)