Rzeszów otwarty na i dla ludzi. Najważniejsze działania społeczne w 2022 roku
Uruchomienie programu in vitro, start miejskiej aplikacji RzeszówToMy, inauguracja działalności kolejnych społecznych rad: kobiet i studentów. Do tego intensywne działania na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy, uhonorowane tytułem Miasta-Ratownika nadanym miastu przez Prezydenta Ukrainy Wołodymira Zełenskiego. Pod względem działań społecznych to był bardzo intensywny rok w Rzeszowie.
Od początku swojej pracy na stanowisku Prezydenta Miasta Konrad Fijołek kładzie bardzo duży nacisk na działania prospołeczne. To właśnie praca na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców, a także włączanie ich szeroko w zarządzanie miastem są priorytetami prezydenta. Dlatego do powołanych wcześniej Rzeszowskich Rad Kultury, Sportu, Seniorów, Młodzieży i Gospodarczej w mijającym roku dołączyła Rzeszowska Rada Kobiet i Rzeszowska Rada Studentów.
Sporo zaangażowania wymagała pomoc uchodźcom z Ukrainy. Szczególnie na początku wojny, która wybuchła w lutym, w działania miasta mocno włączyli się mieszkańcy Rzeszowa i działające tutaj organizacje pozarządowe.
– To, w jaki sposób rzeszowianie okazali serce ludziom uciekającym przed wojną było czymś niesamowitym. Pokazaliśmy wspólnie, że nie jesteśmy obojętni wobec ludzkich dramatów, że w trudnej sytuacji mieszkańcy potrafią otworzyć serca. I bardzo wszystkim za to dziękuję – mówi prezydent Konrad Fijołek.
Właśnie za pomoc uchodźcom oraz ukraińskim miastom walczącym z agresorem, 22 maja Prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski nadał Rzeszowowi tytułu Miasta-Ratownika.
Z lokalnych wydarzeń społecznych na pierwszy plan wybija się ponadto uruchomienie miejskiej aplikacji RzeszówToMy, dzięki której tysiące rzeszowian ma dostęp do najświeższych wiadomości z życia miasta. Wielu z nich poprzez narzędzie zgłasza urzędowi także problemy, które są szybko rozwiązywane przez odpowiednie służby.
Miasto otworzyło w mijającym roku Środowiskowy Dom Samopomocy Niezapominajka przy ul. Litewskiej i rozpoczęło budowę Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego przy ul. Sucharskiego. Oficjalne rozpoczęto także projekt #NetZeroCitiesEU w Brukseli. Z 377 miast jakie się do niego zgłosiły, Komisja Europejska wybrała 100, w tym tylko 5 z Polski, a wśród nich Rzeszów. Zakłada on realizację wielu działań proekologicznych, które mają pomóc miastu osiągnąć neutralność klimatyczną do 2030 roku.
Poniżej lista 10 najważniejszych wydarzeń społecznych, które miały miejsce w 2022 roku w Rzeszowie.
- Otwarcie Środowiskowego Domu Samopomocy Niezapominajka przy ul. Litewskiej.
- Wybuch wojny w Ukrainie. Rzeszowianie aktywnie włączyli się w pomoc uchodźcom.
- Do Rzeszowskiej Rady Kultury, Sportu, Seniorów, Młodzieży i Rady Gospodarczej dołącza Rzeszowska Rada Kobiet i Rzeszowska Rada Studentów.
- Nadanie Rzeszowowi tytułu Miasta-Ratownika 22 maja 2022 r. przez Prezydenta Wołodymira Zełenskiego.
- Oficjalne rozpoczęcie projektu #NetZeroCitiesEU w Brukseli. Z 377 miast jakie się zgłosiły, Komisja Europejska wybrała 100, w tym tylko 5 z Polski, a wśród nich Rzeszów.
- Otwarcie centrum dla uchodźców z UNHCR przy ul. Podkarpackiej.
- Uruchomienie programu in vitro w Rzeszowie.
- Szczyt W4UA dot. odbudowy Ukrainy.
- Aplikacja RzeszówToMy.
- Opaski życia dla rzeszowskich seniorów.
źródło: UM Rzeszów
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.