RZESZÓW: Operacje przy pomocy robota jeszcze w tym roku!
RZESZÓW / PODKARPACIE. W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (KSW) podpisano umowę na zakup robota chirurgicznego. Sprzęt do placówki trafi prawdopodobnie na przełomie października i listopada, a pacjenci jeszcze w tym roku będą przy pomocy tego systemu operowani.
Podpisanie umowy poprzedziło postępowanie konkursowe, które wyłoniło zwycięzcę, którego produkt odpowiadał postawionym wymaganiom przetargowym i cenie jaką szpital przy ogromnej pomocy Urzędowi Marszałkowskiemu mógł przeznaczyć na sfinansowanie zakupu. Oferta firmy Synektik będącej jedynym w Polsce dystrybutorem systemu robotycznego da Vinci w wersji Xi, okazała się tą, która to postępowanie wygrała.
Umowę podpisali dr n. med. Janusz Ławiński, Dyrektor KSW nr 1 oraz Cezary Kozanecki, prezes firmy Synektik.
Całkowita wartość umowy, to prawie 14 milionów złotych brutto (13 999 833 zł). W tej kwocie znajduje się najnowszy system robotyczny da Vinci Xi oraz adaptacja sali operacyjnej, a także symulator pozwalający osiągnąć podstawowe i zaawansowane umiejętności operacyjne, rozwój koordynacji, naukę technik cięcia oraz szycia.
– KSW to wiodący w województwie ośrodek o profilu onkologicznym zapewniający kompleksową diagnostykę i leczenie nowotworów, mówi dr n. med. Janusz Ławiński, Dyrektor KSW. – Zakup własnego systemu robotycznego wpłynie na dostępność jego użycia i pozwoli na zwiększenie liczby wykonywanych zabiegów. Należy podkreślić, że nie tylko pacjentów urologicznych, ale także pacjentek wymagających leczenia operacyjnego narządów rodnych oraz chirurgicznych operacji onkologicznych. Rodzaje zabiegów z biegiem czasu powinny ulegać poszerzeniu i dotyczyć różnych narządów dotkniętych chorobą nowotworową.
Od 20 maja 2021 roku w KSW, przy dostępności robota da Vinci tylko przez 8 dni w miesiącu, zoperowano 267 pacjentów ze schorzeniami onkologicznymi (255 operacji urologicznych i 12 ginekologicznych). – Szpital w Rzeszowie jest jednym z liderów na rynku Polskim w ilości wykonywanych zabiegów urologicznych z wykorzystaniem systemu chirurgii robotycznej da Vinci – powiedział Cezary Kozanecki, prezes Zarządu Synektik S.A. – Posiadając na stałe robota w szpitalu, będzie możliwe zrealizowanie wizji tworzenia centralnego ośrodka chirurgii robotycznej dla województwa podkarpackiego. To najlepszy i najefektywniejszy sposób wykorzystania tej zaawansowanej technologii. Wierzę, że dzięki zdobytym dotychczas doświadczeniom, proces ten będzie bardzo szybki i już wkrótce z kolejnych rodzajów zabiegów operacyjnych skorzystają pacjenci w całym regionie.
Dodajmy, że system da Vinci, opracowany, produkowany i komercjalizowany przez amerykański Intiuitive Surgical, jest najbardziej zaawansowanym systemem robotycznym wykorzystywanym do przeprowadzania zabiegów chirurgicznych m.in. w obszarze urologii, ginekologii i chirurgii ogólnej. Został wprowadzony po raz pierwszy na rynek w 1999 roku. Charakteryzuje się m.in. wyjątkową precyzją, małą inwazyjnością zabiegów przekładających się na wysoką efektywność operacji i znacznie ograniczenie ryzyka powikłań okołooperacyjnych.
materiały nadesłane
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.