Prokuratura bada sprawę zaginięcia 12-latka. Drugi wątek ma podłoże seksualne

POWIAT BRZOZOWSKI / PODKARPACIE. Prokuratura Rejonowa w Brzozowie prowadzi postępowanie w związku z zaginięciem 12-latka z Izdebek. Sprawa jest skomplikowana i wielowątkowa. Jest też podejrzenie o popełnienie czynów o charakterze seksualnym na szkodę małoletniego. 

12-letni Daniel z Izdebek zaginął we wtorek 13 listopada. Wyszedł do babci około 14.30, bawił się na podwórku w pobliżu jej domu. Jednak około 16.00 już go tam nie było. Chłopcu towarzyszył pies. Wiadomo było również, że 12-latek ma trudności w komunikowaniu się z innymi.

Zaginięcie zgłoszono na policję. Wówczas rozpoczęto działania. Chłopak 2 dni i dwie noce przebywał w lesie, razem ze swoim pupilem przemierzał leśne ścieżki. To uratowało go od wychłodzenia. Do akcji poszukiwawczej zaangażowano wszelkie możliwe służby. Dziecka szukała też rodzina i okoliczni mieszkańcy, a także stowarzyszenia. Finalnie chłopca odnalazł grzybiarz, którzy poinformował o tym goprowców. Akcja poszukiwawcza zakończyła się szczęśliwie, ale cała sprawa może mieć przykry finał.

Prokuratura bada okoliczności zaginięcia

Sprawa zaginięcia Daniela trafiła do brzozowskiej prokuratury. Śledztwo prowadzono bezpośrednio w związku z zaginięciem, jednak w trakcie czynności pojawiły się kolejne wątki. Jak udało się nam ustalić w rodzinie Daniela nie działo się dobrze. 10-cioro rodzeństwa żyło w trudnych warunkach, ale i w nie najlepszej atmosferze. Mimo tego, że wiele osób wiedziało o sytuacji w tej rodzinie, nikt specjalnie nie reagował. Podobnie też brzozowska policja nie odbierała zgłoszeń choćby o przemocy w tej rodzinie.

Postępowanie toczy się w sprawie związanej z zaginięciem chłopca, a w związku z tym z narażeniem go na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia i jest to związane z nienależytym sprawowaniem opieki przez osoby, które z mocy prawa są zobowiązanie do sprawowania pieczy nad dzieckiem – informuje prokurator Marcin Bobola z Prokuratury Rejonowej w Brzozowie.

Jest to przestępstwo z art. 160 kk.

Wątek o podłożu seksualnym?

Natomiast drugi wątek tego  postępowania jest bezpośrednio związany z podejrzeniem popełnienia czynu  o charakterze seksualnym  na szkodę małoletniego dziecka. Jedna osoba została w tej sprawie zatrzymana. Prokurator wniósł o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego zatrzymania – wyjaśnia prokurator Bobola.

Tą osobą jest ojciec 12-latka. Dzisiaj sąd rozpatrzy prokuratorski wniosek. 

W tej części postępowania chodzi o przestępstwo z art. 200 kk, czyli inną czynność seksualną wobec małoletniego poniżej 15 lat, co jest zagrożone karą od 2 do 12 lat pozbawienia wolności. Sprawa jest rozwojowa, natomiast z uwagi na dobro rodzeństwa, prokuratura nie udziela szczegółowych informacji.

Wiemy natomiast, że dzieci  z uwagi na  charakter postępowania, zostały umieszczone w specjalnym ośrodku opiekuńczym. Prokuratura nie udziela również informacji odnośnie matki dziecka, z uwagi na dobro postępowania.

Do sprawy wrócimy.

 

ZOBACZ TAKŻE:

AKTUALIZACJA: Daniela odnaleziono w lesie, 5 km od domu (FOTO)

Z OSTATNIEJ CHWILI: Odnaleziono zaginionego Daniela!

POSZUKIWANIA 12-LATKA: Brzozowska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie

 

16-11-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)