Pożar w Odrzykoniu i sezon grzewczy

28.02.2018 r. w godzinach przedpołudniowych strażacy z KM PSP Krosno oraz OSP Bratkówka, prowadzili działania w budynku mieszkalnym w Ustrobnej, w którym doszło do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym. Na strychu panowało zadymienie ze względu na powstałe nieszczelności w przewodzie kominowym. Rutynowe działania strażaków przy tego typu zdarzeniu trwały ponad 2 godziny. Jest to kolejny pożar sadzy w kominie, który skończył się szczęśliwie i nie doszło do zapalenia się konstrukcji dachowej lub elementów na poddaszu. Jednakże doszło do znacznych pęknięć w przewodzie kominowym, którego dalsze użytkowanie grozi zatruciem produktami spalania oraz powstaniem pożaru.

28.02.2018 r. po godzinie 18.00 w murowanym budynku mieszkalnym z częścią gospodarczą w miejscowości Odrzykoń, z nieznanych na razie przyczyn doszło do powstania pożaru, który w konsekwencji rozprzestrzenienia się, objął całe wnętrze budynku. Nie był on zamieszkały i w momencie powstania pożaru, nikogo w nim nie było. Budynek obecnie wykorzystywany był do celów prowadzonej działalności. Mężczyzna zgłaszający pożar, mówił, że ogień szybko się rozprzestrzenia. Jako pierwsze na miejsce przyjechały samochody z KM PSP Krosno oraz OSP Odrzykoń. Pożarem objęte było całe poddasze, dach oraz pomieszczenia garażowe i mieszkalne budynku. W garażu płomieniem objęty był ciągnik rolniczy wraz z całym wyposażeniem warsztatowym. Wokół budynku znajdowały się maszyny rolnicze. Budynek murowany docieplony styropianem, konstrukcja dachu stalowa pokryta blachą trapezową.  Na miejscu zdarzenia był już właściciel wraz ze swoimi pracownikami. Działania zastępów PSP i zastępów OSP polegały na:

– zabezpieczeniu miejsca zdarzenia,
– odcięciu dopływu prądu do budynku na słupie energetycznym,
– podaniu trzech prądów piany i trzech prądów wody na palący się budynek,
– usunięciu drzwi garażowych przy wykorzystaniu traktora stojącego na zewnątrz budynku,
– schłodzeniu i wyniesieniu na zewnątrz budynku butli 12kg z gazem propan – butan,
– wykonaniu w dachu budynku otworów w celu oddymienia,
– usunięciu na zewnątrz budynku zgromadzonych materiałów w części mieszkalnej,
– usunięciu części nadpalonej elewacji budynku,
– sprawdzeniu pogorzeliska przy użyciu kamery termowizyjnej,
– dowożeniu wody przez jednostki OSP na miejsce pożaru.

Do gaszenia pożaru zużyto 80 m3 wody i 1 m3 środka pianotwórczego. Działania strażaków przy 13 stopniowym mrozie trwały prawie 5 godzin. Konieczne było dowiezienie  butli ze sprężonym powietrzem i wymiana przemoczonych ubrań u strażaków pracujących wewnątrz budynku. W działaniach brało udział 7/13 z KM PSP Krosno i 4/25 z OSP Odrzykoń, Bratkówka, Turaszówka i Wojaszówka. Do szybkiego rozprzestrzenienia się ognia, jak i powstałych strat, przyczyniły się składowane w budynku w dużej ilości produkty i wyposażenie oraz styropian stanowiący ocieplenie dachu.

01.03.2018 r. tuż po godz. 4.00 w m. Widacz, doszło do pożaru składowanego drewna opałowego i desek składowanych pod wiatą. Obok składowanego opału stał pojazd typu SAM oraz przyczepka lekka. Akcja gaśnicza, w której brały udział 2/9 z KM PSP Krosno oraz 2/11 z OSP Miejsce Piastowe i Widacz, trwała prawie 2 godziny. Spaleniu uległa część drewna opałowego, tarcica, wiata oraz częściowemu uszkodzeniu uległ pojazd typu SAM.

Opracowanie: bryg. Mariusz Kozak
Zdjęcia: archiwum KM PSP Krosno

05-03-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)