Poród w wodzie? To możliwe w krośnieńskim szpitalu

KROSNO / PODKARPACIE. Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II w Krośnie dołączył do grona placówek, w których możliwe jest zakończenie porodu w wodzie. Do niedawna immersję wodną jako niefarmakologiczną metodę łagodzenia bólu personel Oddziału Ginekologiczno-Położniczego polecał pacjentkom podczas pierwszego okresu porodu. Obecnie przyszłe mamy, które zdecydują się na urodzenie dziecka w krośnieńskim Szpitalu, mogą również zakończyć poród w wannie.

25 kwietnia br. personel Oddziału Ginekologiczno-Położniczego odbył specjalistyczne szkolenie z zakresu porodu do wody, które przeprowadziły położne z Lublina: Edyta Barszcz i Karolina Rudzka. Krośnieńskie położne podczas warsztatów dowiedziały się m.in.: w jaki sposób zakwalifikować ciężarną/rodzącą do odbycia porodu w wodzie, ocenić fazę porodu, w której przebywanie w wodzie może mieć korzystny wpływ na jego przebieg, a także przećwiczyły przygotowanie kąpieli z zachowaniem zasad antyseptyki, przygotowanie rodzącej do wejścia do wody, udzielenie pomocy w zakresie wyboru pozycji i sposobu zachowania się, monitorowanie stanu ogólnego i położniczego podczas przebywania w wodzie oraz prowadzenie III okresu porodu ponad wodą, opiekę nad kobietą w IV okresie porodu oraz poznały fizjologiczne mechanizmy podjęcia samodzielnego oddechu przez noworodka.

W kwietniu 2023 roku odbyło się szkolenie z porodu w pozycjach wertykalnych, które było początkiem rozszerzenia oferty krośnieńskiej porodówki. Miniony rok pokazał, że zmiany zostały pozytywnie przyjęte przez pacjentki, co zainspirowało mnie do zorganizowania kolejnego szkolenia i wprowadzenia porodów w wodzie – poinformowała dr n. med. Krystyna Krygowska – położna oddziałowa, która w Oddziale Ginekologiczno-Położniczym wprowadziła alternatywne metody łagodzenia bólu tj. aromaterapię, fototerapię, muzykę relaksacyjną, szale rebozo, aktywne spędzanie I okresu porodu, a także szkolenia dla kobiet w ciąży z zastosowania masażu Shantala, czy aromatoterapii w ciąży i podczas połogu.

W tym samym dniu co odbywające się szkolenie, miał miejsce pierwszy poród do wody w historii krośnieńskiego Szpitala przy którym asystowały położne z Lublina. Rodzącej towarzyszył zespół w składzie: dr n. med. Janusz Słowik, lek. Agata Nowak, położne: Agnieszka Horoszko, Anna Szybiak, a także położna noworodkowa: Ewa Walus.

– Pierwszym dzieckiem, które opuściło organizm mamy pod wodą w naszym Szpitalu był chłopiec. Poród odbył się drogami natury, bez komplikacji – powiedział dr n. med. Janusz Słowik – kierownik Oddziału Ginekologiczno-Położniczego – Celem tej formy porodu jest ułatwienie dziecku adaptacji po wyjściu z łona, zaś matce zmniejszenie dolegliwości z nim związanych. Prawidłowo przeprowadzony zmniejsza ryzyko konieczności zastosowania procedur wspomagających poród, pomaga ochronić krocze przed pęknięciem, a także ogranicza potrzebę stosowania znieczulenia farmakologicznego.

Wanna będzie służyła wyłącznie do porodów drogami natury, a także nadal jest wykorzystywana do immersji, która polega na umieszczeniu kobiety, w pierwszym okresie porodu, w ciepłej wodzie. Woda w połączeniu z hydromasażem powoduje łagodzenie bólu rodzącej od 30 do 70 procent. Ma to duże znaczenie zwłaszcza dla kobiet, które mają niski próg wytrzymałości bólowej.

Decyzję o zakwalifikowaniu pacjentki do porodu w wodzie podejmuje lekarz i położna sali porodowej.

Przyszłej mamie podczas porodu w wodzie może towarzyszyć bliska jej osoba. Informacje dotyczące możliwości odbycia tego typu porodu dostępne są w Oddziale Ginekologiczno- Położniczym pod numerem: 13-43-78-400.

źródło: Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II w Krośnie – fb
 
30-04-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)