Podpisano umowy na dostawę nowych autobusów: hybrydowych Volvo i niskoemisyjnych Autosanów

2 marca podpisana została umowa na dostawę 11 hybrydowych autobusów Volvo. 1 marca podobną umowę, na dostawę 8 autobusów niskoemisyjnych, podpisali przedstawiciele sanockiego Autosanu.

Autobusy hybrydowe Volvo zostaną dostarczone do Krosna w IV kwartale 2018 roku z wrocławskiej fabryki Volvo, gdzie produkowane są seryjnie ośmiu lat. Są to nowoczesne i ekologiczne autobusy, które do tej pory z powodzeniem sprawdzają się we Wrocławiu, Sosnowcu, Inowrocławiu, Tarnowskich Górach i Warszawie.

– Czystość powietrza, a także obniżenie poziomu hałasu to kwestie, które coraz częściej są brane pod uwagę przy projektowaniu systemów komunikacji miejskiej. Dlatego cieszymy się, że będziemy mogli dostarczyć autobusy hybrydowe do Krosna, a mieszkańcy już za kilka miesięcy zaczną jeździć nowoczesnymi i ekologicznymi autobusami – powiedziała Małgorzata Durda, dyrektor Volvo Buses na Polskę i Kraje Bałtyckie.

Autobusy miejskie Volvo 7900 Hybrid są zasilane energią elektryczną podczas ruszania i postoju. Po osiągnięciu prędkości 15-20 km/h przełączają się na zasilanie niedużym silnikiem diesla. Baterie zasilające napęd elektryczny ładują się podczas hamowania i z nadwyżki mocy silnika, a autobus nie wymaga dodatkowej infrastruktury do ładowania. Pojazdy tego typu zużywają od 30 do 40 proc. mniej paliwa i emitują od 40 do 50 proc. mniej spalin w porównaniu z analogicznymi autobusami z napędem diesla.

– Napęd hybrydowy bardzo dobrze sprawdza się w ruchu miejskim – dzięki wykorzystaniu silnika elektrycznego podczas zatrzymania i przy niedużych prędkościach, emituje mniej zanieczyszczeń, zużywa mniej paliwa, jest cichy, a co za tym idzie – dużo bardziej przyjazny dla środowiska niż tradycyjne autobusy napędzane silnikami diesla. Jego eksploatacja jest też tańsza, mówi Małgorzata Durda.

Krośnieńskie autobusy zostaną wyposażone w klimatyzację – oddzielna dla kabiny kierowcy i przedziału pasażerskiego, dostęp do Internetu, system liczenia pasażerów, system informacji pasażerskiej z nagłośnieniem oraz porty USB do ładowania urządzeń mobilnych.

Podpisano także umowę z firmą Autosan na dostawę 8 autobusów SANCITY 10LF

– Cieszymy się, że AUTOSAN mógł zaoferować takie autobusy, które spełniają wszystkie nasze oczekiwania. Spełniają też najwyższe normy w zakresie czystości spalin i dzięki tym autobusom w Krośnie będzie czystsze powietrze –  powiedział zastępca Prezydenta Miasta Krosna Tomasz Soliński. – Jesteśmy zadowoleni, że to właśnie AUTOSAN, firma ważna dla całego Podkarpacia będzie mogła dostarczyć dla nas nowe autobusy – dodał.

Autosany dostarczone do Krosna wyposażone będą w ekologiczne silniki CUMMINS EURO 6 oraz automatyczne skrzynie biegów VOITH, urządzenia klimatyzacyjne, systemy monitoringu, zliczania potoków pasażerskich, automaty biletowe. Autobusy przystosowane będą do przewozu osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich. System informacji pasażerskiej będzie kompatybilny z Systemem Krośnieńskiej Karty Miejskiej, a malowanie pojazdów zgodne z opracowywana właśnie nową identyfikacją wizualną.

Zakup miejskich autobusów jest częścią dużego projektu pn.” Rozwój transportu niskoemisyjnego na obszarze Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Krosno” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w Ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2014-2020 i realizowanego przez Miasto Krosno w partnerstwie z Gminami Chorkówka, Korczyna, Krościenko Wyżne, Miejsce Piastowe i Wojaszówka.

źródło: UM Krosno

05-03-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)