Piotr Lenik kończy pracę na stanowisku dyrektora krośnieńskiego szpitala!

KROSNO / PODKAPRACIE. Urząd Marszałkowski w Rzeszowie poinformował, że 18 grudnia 2017 roku, Piotr Lenik kończy misję dyrektora Szpitala Wojewódzkiego im. Św. Jana Pawła II w Krośnie. Rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło za porozumieniem stron. Od 19 grudnia pełniącym obowiązki dyrektora szpitala będzie Piotr Czerwiński, dotychczas zastępca do spraw ekonomicznych szpitala.

Nowy dyrektor szpitala wojewódzkiego w Krośnie zostanie wyłoniony w drodze konkursu.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego

źródło: Red., materiały nadesłane
Jak do tego doszło?

Wszystko zaczęło się w poniedziałek, gdy Zarząd Województwa Podkarpackiego podjął uchwałę dotyczącą odwołania Piotra Lenika ze stanowiska dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie. Zdaniem władz województwa, szef krośnieńskiej lecznicy skonfliktował załogę i nie potrafił zapanować nad zaistniałą sytuacją. Uchwała została przedstawiona do zaopiniowania radzie społecznej szpitala. W poniedziałek mieliśmy poznać jej stanowisko. Wiele wskazywało na to, że po ponad 5 latach, szpital będzie miał nowego gospodarza.

5 grudnia Zarząd Województwa Podkarpackiego podjął uchwałę związaną z odwołaniem Piotra Lenika z funkcji dyrektora szpitala w Krośnie. Informację na ten przekazał Paweł Krzanowski, przewodniczący Rady Społecznej Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie, która na najbliższym posiedzeniu miała wydać opinię w sprawie planów władz województwa.

W uchwale zarząd nie pozostawiał złudzeń i jasno pisał o powodach podjęcia działań w celu usunięcia obecnego dyrektora. W dokumencie czytamy: “Mając na względzie pisma dotyczące konfliktów interpersonalnych, interwencje organizacji związkowych oraz skargi na dyrektora, które są kierowane do Zarządu Województwa Podkarpackiego, należy zauważyć, że dyrektor jest w konflikcie z załogą jednostki, którą zarządza i nie potrafi zapanować nad zaistniałą sytuacją”.

Zarząd nie udzielał komentarzy. Ograniczono się do krótkiego komunikatu.

Obecnie trwają rozmowy między Zarządem Województwa Podkarpackiego, a dyrektorem szpitala – zaznaczał Daniel Kozik z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Wstępnie na poniedziałek zaplanowano spotkanie rady społecznej szpitala, podczas którego miała zostać wydana zostanie opinia do uchwały zarządu województwa.

Przypomnijmy, że w skład rady wchodzą: Paweł Krzanowski, Jerzy Borcz, Dorota Chilik, Paweł Krzanowski, Jan Pelczar, Grzegorz Pers, Władysław Turek i Wojciech Zając.

Współpracę z dyrektorem szpitala na poziomie Komisji Ochrony Zdrowia, Polityki Prorodzinnej i Społecznej czy rady społecznej oceniam dobrze, nie mam zastrzeżeń. Jeśli jednak zaistniały okoliczności, o których mówią przedstawiciele zarządu województwa, to decyzja musiała być taka, a nie inna. Sam osobiście nie miałem bliższych informacji na temat niepokojących wydarzeń w krośnieńskim szpitalu – mówił jeszcze przed informacją o rozwiązaniu umowy z dyrektorem Lenikiem Wojciech Zając, członek Rady Społecznej Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie i przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia, Polityki Prorodzinnej i Społecznej Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

Na pytanie o to, czy odwołanie dyrektora Lenika jest przesądzone odpowiedział: – Wszystko na to wskazuje. Gdyby zmiana na stanowisku dyrektora stała się faktem, osoba, która przejmie stery powinna zdecydowanie postawić na rozwój szpitala i doprowadzenie do zakwalifikowania się na III stopień referencyjności. W moim odczuciu powinna też zadbać o dobrą atmosferę na wszystkich szczeblach zatrudnienia.

Również przed informacją o tym, że krośnieńska lecznica będzie miała nowego gospodarza, głos zabrali przedstawiciele stowarzyszenia “Czyń Dobro, Mimo Wszystko”, którzy nie zgadzali się z władzami województwa.

Aktualny status świadczonych usług medycznych w krośnieńskim szpitalu jest wysoko oceniany przez środowisko powiatu krośnieńskiego. Dzięki wysokim kwalifikacjom kadry medycznej, szpital zyskał zasłużony szacunek i zaufanie. Znajduje się on w poprawnej sytuacji ekonomicznej. Czy pamiętamy jak przez wiele lat, krośnieński szpital targany był wewnętrznymi konfliktami, strajkami, częstymi zmianami dyrektorów? Ten spokój przez ostatnie lata zapewniło kierownictwo naszego szpitala, na którego czele stoi dr inż. Piotr Lenik, człowiek otwarty na inicjatywy społeczne, służący rozwojowi szpitala, walczący o zdrowie mieszkańców naszego regionu. Panie marszałku! Planowane przez pana odwołanie dyrektora Lenika ma bardzo zły odbiór społeczny. Jest zupełnie dla nas niezrozumiały. Krzywdzący, ale i też budzący niepokój o przyszłość naszej lecznicy – mówią w liście otwartym członkowie stowarzyszenia “Czyń Dobro, Mimo Wszystko”.

14 grudnia miał odbyć się briefing prasowy, pierwotnie związany z zakończeniem kolejnego etapu remontu oddziału dziecięcego. Czy spotkanie z dziennikarzami dojdzie do skutku? Czy urzędujący do 18 grudnia dyrektor się na nim pojawi i czy odpowie na pytania o dzisiejszą decyzję zarządu województwa?

O sprawie będziemy Państwa informować na bieżąco.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Nowa, efektowna porodówka i oddział dziecięcy krośnieńskiego szpitala. “Kilka dekad do przodu” (FILM)

foto: Red., UM Krosno

10-12-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)