Pieniądze z PBS wrócą do samorządów! Sekretarz stanu: “Trafią do mieszkańców”

SANOK / PODKARPACIE. 34 samorządy, które utraciły swoje środki na skutek przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego mogą odetchnąć. Poszczególne jednostki otrzymały informację od rządzących o pełnej rekompensacie w ramach rezerwy ogólnej subwencji wyrównawczej.

Do kryzysu związanego z Podkarpackim Bankiem Spółdzielczym doszło na początku roku. Wtedy to poinformowano o konieczności przeprowadzenia restrukturyzacji największego banku spółdzielczego w kraju.

Na skutek wprowadzonych zmian najwięcej straciły jednostki samorządu terytorialnego. Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który przejął działalność PBS oddawał bowiem tylko 57% ulokowanych przez samorządy pieniędzy, natomiast pozostała część, z perspektywy gmin, miast i powiatów – przepadała. W przypadku miasta Sanok była to kwota ponad 4 mln zł. Podobną sumę utraciło starostwo powiatowe. Straty odnotowały łącznie 34 jednostki na kwotę około 82 mln zł.

Tuż po ogłoszeniu realizacji przymusowej restrukturyzacji parlamentarzyści i samorządowcy z miejscowości dotkniętych kryzysem podjęło działania i starania o odzyskanie pieniędzy mieszkańców. Po kilku miesiącach do samorządów trafiły pisma informujące o rządowej rekompensacie w ramach rezerwy subwencji ogólnej.

Marcin Warchoł. Foto: Ministerstwo Sprawiedliwości

Co istotne, kwoty, które wkrótce trafią bezpośrednio na konta samorządów stanowią 100% poniesionych strat z powodu przymusowej restrukturyzacji PBS. To bardzo dobra informacja, ponieważ te pieniądze trafią do mieszkańców – mówi nam Marcin Warchoł, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Chciałbym podziękować wszystkim którzy aktywnie zabiegali o uzyskanie rekompensaty, w tym wiceministrowi finansów Leszkowi Skibie, posłowi z Sanoka Piotrowi Uruskiemu, a także wojewodzie podkarpackiemu Ewie Leniart i samorządowcom z regionu. To ich zaangażowanie, mnóstwo rozmów i spotkań doprowadziło do finału, jakiego jesteśmy dzisiaj świadkami – zaznacza Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Od początku, gdy tylko pojawiła się informacja o restrukturyzacji wiadomo było, że trzeba zrobić wszystko, aby odzyskać te pieniądze. Wystosowałem list do premiera RP Mateusza Morawieckiego, który podpisało kilkudziesięciu parlamentarzystów z Podkarpacia i całej Polski. Był to ogromny wyraz poparcia i zarazem mocny sygnał dla rządu. W starania włączyli się także lokalni samorządowcy i wojewoda Ewa Leniart. Mamy szczęśliwy finał i jest to bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Sanoka, ale i innych miejscowości regionu. Rząd zdecydował o 100% rekompensacie – mówi Piotr Uruski, poseł na Sejm RP.

Wystąpienie Piotra Uruskiego w Sejmie. Pomoc dla samorządów

foto: Twitter, archiwum prywatne, nagłówek (poglądowe)

08-05-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)