Od dziś niższe ceny paliw i żywności! Ile zaoszczędzimy?

Od dziś zaczęła obowiązywać Tarcza Antyinflacyjna 2.0, która jest odpowiedzią na galopującą inflacje i znaczny wzrost cen produktów. Zerowy VAT na żywność i obniżka stawek VAT na paliwo to tylko niektóre z postulatów Tarczy Antyinflacyjnej 2.0.

272868198_480924793398583_6567382829691486478_n

Wraz z początkiem miesiąca wchodzą w życie przepisy, w ramach których stawka VAT na wiele produktów zostaje obniżona z 5% do 0%. Mowa m.in. o mięsie, rybach, owocach, warzywach, produktach mleczarskich czy produktach zbożowych. Również nawozy i inne wybrane środki wykorzystywane w produkcji rolniczej objęte zostały zerową stawką VAT.

Dzięki temu działaniu przeciętna rodzina zaoszczędzi ok. 45 zł miesięcznie – wylicza Ministerstwo Finansów.

 

W ramach Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 zostaje również obniżony podatek VAT z 23% procent do 8% na paliwa i przedłużona zostaje stawka na prąd. Z rządowych wyliczeń wynika, że zmniejszy się cena paliwa o 60-70 gr na litrze.

Dzięki tym działaniom Polacy zapłacą łącznie nawet o 1 zł mniej za litr paliwa, a cena benzyny powinna osiągnąć ok. 5 zł za litr – informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

 

W związku z wejściem w życie Tarczy 2.0. przedsiębiorcy muszą również umieścić w sklepie lub na stacji paliw (przy kasie rejestrującej) czytelną informację, że dla tych towarów zostały obniżone stawki VAT. W przypadku sprzedawców gazu ziemnego, energii elektrycznej i energii cieplnej informacje o tym muszą być każdorazowo dołączane do faktur lub innych dokumentów, z których wynika zapłata należności za te towary.

Tarcza Antyinflacyjna 2.0 jest rozwiązaniem chwilowym i będzie obowiązywać na okres 6 miesięcy, począwszy od 1 lutego do końca lipca br.

źródło: gov, Mateusz Morawiecki- fb


  Informowaliśmy o tym tutaj: Od 1 lutego paliwo tańsze nawet o 70 groszy? Tarcza Antyinflacyjna 2.0 (VIDEO, ANKIETA)

01-02-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)