Nowe ognisko afrykańskiego pomoru świń na Podkarpaciu! Zebrał się sztab kryzysowy (VIDEO, ZDJĘCIA)

Nowe ognisko afrykańskiego pomoru świń na Podkarpaciu! Zebrał się sztab kryzysowy (VIDEO, ZDJĘCIA)

RZESZÓW / PODKARPACIE. O działaniach związanych ze zwalczaniem Afrykańskiego Pomoru Świń w województwie podkarpackim oraz o wystąpieniu choroby w powiecie mieleckim rozmawiali w środę członkowie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Odbyła się też konferencja prasowa dotycząca Afrykańskiego Pomoru Świń.

DSC_0083-01

W bieżącym miesiącu odnotowaliśmy ognisko Afrykańskiego Pomoru Świń w gospodarstwie w powiecie mieleckim. Ten powiat jest bardzo ważny, ponieważ na jego terenie mamy zlokalizowane największe pogłowie świń. Niezbędne jest więc podjęcie szeregu działań, które w czasie dzisiejszego posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zostały zalecone po to, aby ograniczyć możliwość rozprzestrzeniania się ASF-u na terenie tego powiatu, jak też na teren powiatów sąsiednich – mówiła wojewoda Ewa Leniart.

 

Ognisko ASF nr 2021/8 (ognisko pierwotne) stwierdzono na podstawie wyników badań z 25 czerwca br. w gospodarstwie w miejscowości Książnice (pow. mielecki).

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 roku w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń oraz Rozporządzeniem Delegowanym Komisji z dnia 17 grudnia 2019 roku uzupełniającym rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429, w odniesieniu do przepisów dotyczących zapobiegania niektórym chorobom umieszczonym w wykazie oraz ich zwalczania.

Jak dodała wojewoda, podczas posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zostały omówione dotychczas podjęte i planowane działania w tym zakresie. Podziękowała za pomoc zaangażowanym służbom weterynaryjnym i władzom samorządowym.

 

O rozwiązaniach stosowanych w walce z ASF mówił główny Lekarz Weterynarii Mirosław Weltz.

DSC_0111

Działania muszą być wszechstronne. Jednym z takich rozwiązań będzie poszukiwanie dzików czy też oszacowanie liczby dzików na terenach, gdzie występują ogniska. Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych od niedzieli rozpocznie przeszukiwania w kilku obwodach łowieckich powiatu mieleckiego – przekazał Mirosław Weltz.

– Będzie to działanie, które pozwoli na ustalenie zarówno populacji dzika na tym terenie, jak i lokalizacji tych populacji. Planujemy także grodzenia w obszarach leśnych, akcję informacyjną dla rolników i hodowców. Te działania, jak i czynności do tej pory podjęte przez inspekcję weterynaryjną z natychmiastowym dochodzeniem epizootycznym dają szansę na zatrzymanie rozprzestrzeniania się choroby. Ważne jest również przestrzeganie zasad bioasekuracji przez hodowców – podkreślił główny lekarz weterynarii.

 

Aktualną sytuację w regionie przedstawił podkarpacki wojewódzki lekarz weterynarii Janusz Ciołek.

DSC_0120_1

Janusz Ciołek zaznaczył, że od początku roku na terenie naszego województwa odnotowano 104 ogniska choroby występującej u dzików.

Najwięcej przypadków występuje w powiatach lubaczowskim i jarosławskim. Janusz Ciołek podsumował również dochodzenie epizootyczne przeprowadzone w powiecie mieleckim.

 

DSC_0102-01

 

Afrykański pomór świń (african swine fever – ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików.

W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

 

Źródło: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Zdjęcia: Justyna Żuczek

 

01-07-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)