Niezwykłe wystawy w Galerii Fotografii RCKP w Krośnie

KROSNO / PODKARPACIE. Galeria Fotografii Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy Juraj Brezovský AFIAP – KROSNO „Miasto i ludzie” oraz Wacław Turek AFRP – BARDEJOV „Zapisany spojrzeniem”, który odbędzie się dzisiaj 22 czerwca o godzinie 17:00. Wystawa będzie dostępna dla odwiedzających do 31 sierpnia 2017.

Juraj Brezovský AFIAP

Urodzony w Bardejowie, w którym mieszka do dzisiaj. Fotografią zajmuje się niemal od czterdziestu pięciu lat. Początki jego przygody z fotografią sięgają czasów gimnazjalnych, kiedy odniósł małe, pierwsze sukcesy i objawił nieskończone możliwości fotografii.
Na poważnie fotografią zajmuje się od piętnastu lat. Jest członkiem klubu fotograficznego Bardfa Bardejov i jednym z założycieli Słowackiego Związku Fotografów (Slovenská federácia fotografov). Brał udział w wielu konkursach fotograficznych na Słowacji i w Europie, ale także i na Bliskim Wschodzie oraz w Azji. Spotkał się z wieloma pozytywnymi reakcjami na swoje zdjęcia w licznych prestiżowych konkursach, między innymi Al Thani i Trierenberg, jak również w innych światowych salonach. Na swoim koncie ma kilka autorskich i klubowych wystaw w Bardejowie, Bratysławie, Koszycach, Preszowie, Stropkowie, ale także na Ukrainie, w Polsce i Korei. Latem 2013 roku zyskał prestiżowy tytuł AFIAP.

W ostatnich latach eksperymentuje z fotografią, dopełniając ją własnym tekstem. Jest oczarowany czarno-białą fotografią. Widzi w niej większe możliwości wyrażania treści i myśli, które nie są zniekształcone przez kolor. Tematycznie najbliższa jest mu fotografia uliczna, dokumentalna i portret.

Nadal uważa, że najlepsza fotografia jest jeszcze przed nim.

„Miasto i ludzie”
Krosno jest wspaniałym miejscem! To cudowne miasto pełne tajemniczych zakątków, oddychających historią uliczek, połączonych nutą nostalgii. Przepełnione jest atmosferą nowego i starego. Dynamika dziennego ruchu i wieczornego spokoju koi ludzką duszę. Jest to miasto kontrastów, cudownego spokoju i wyjątkowości. Miasto pełne życia, radości i optymizmu, miasto cudownych ludzi i miasto, w którym mam przyjaciół.
Bardzo chętnie powracam do Krosna. Nieustannie odkrywam w nim coś nowego, inspiruję się jego duchem, a czasem mu trochę zazdroszczę.
O wszystkich tych odczuciach, o moim gorącym i szczerym stosunku do Krosna, staram się mówić za pośrednictwem moich prac. Chciałbym wierzyć, że udało mi się nimi przemówić również do Was.

WACŁAW TUREK

Bardejowska chwila

Zaglądam w zakamarki
na rynku gołębiom smakuje
każdy okruch pamięci
czas jakby spowolnił
nie mogę się dosłuchać
cygańskiej muzyki

Nocą wczytuję tajemnicę ciszy
schodzą się ulice
jak czarne koty
Pod Basztą kiedy zamykają
najlepiej smakuje piwo

Gdybyś tak pozwoliła
na dłużej tu pozostać
Chwilo

Strącona godzina
z słonecznego zegara
toczy się po kocich łbach
od niedzieli
do niedzieli

Bardejów – miasto na Słowacji wpisane na listę UNESCO

„Zapisany spojrzeniem”

Miastu i Przyjaciołom
Od dziesiątek lat podziwiam w Bardejowie wielobarwne kamieniczki stojące wokół rynku. Niewielkie domki w pastelowych kolorach nadają miejscu bajkowy charakter. Miejsce niezwykle urokliwe, a do tego zachowujące swój historyczny charakter, dzięki czemu całą zabudowę starego miasta wpisano na listę UNESCO. Miasto to również ludzie tam żyjący, a z nimi mam bliskie kontakty od ponad 30 lat. Jako pracownik kultury koncertowałem w tym mieście oraz okolicy z krośnieńską kapelą ludową SWATY, na wielu wystawach prezentowaliśmy z naszymi fotografikami swoje prace, w amfiteatrze i Domu Polsko-Słowackim czytałem swoje wiersze ze słowackimi poetami podczas spotkań literackich. To tutaj odbierałem nagrodę GRAND PRIX tego miasta w jednym z międzynarodowych konkursów fotograficznych, a w rynku przygrywałem z pobliską kapelą cygańską. W mojej pamięci szczególnie zapisały się organizowane przez miejscowych fotografików plenery fotograficzne, związane z tym zwiedzanie zabytków, przebywanie w urokliwej okolicy, poznawanie życia sąsiadujących z miastem Romów, słuchanie ich muzyki ludowej i nocnej ciszy przy kuflu Złotego Bażanta. Po wielu latach miło wszystko wspomnieć, powstała bowiem bogata kolekcja niezapomnianych przeżyć.

Obecnie prezentowana wystawa fotograficzna jest więc powrotem do chwil, które związały mnie z tym pięknym miastem i mieszkającymi w nim moimi serdecznymi Przyjaciółmi.

Wacław Turek

materiały nadesłane

22-06-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)