Nielegalnie zatrudnieni Ukraińcy w regionie. Czy to już plaga?

REGION / PODKARPACIE. W środę 26 lipca funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili, że na terenie powiatu lubaczowskiego dwoje obywateli Ukrainy wykonuje pracę zarobkową „na czarno”.

26 – letni mężczyzna zatrudniony był jak robotnik leśny w zakładzie usług leśnych. Jak się okazało Ukrainiec nie miał wymaganego zezwolenia na wykonywanie pracy w Polsce, nie posiadał także umowy o pracę. Cudzoziemiec przebywał na podstawie karty małego ruchu granicznego, która nie uprawiania do legalnego wykonywania zajęcia zarobkowego.

Mężczyzna otrzymał decyzję o zobowiązaniu do powrotu na teren swojego kraju z zakazem wjazdu do Polski przez okres 1 roku. Natomiast wobec polskiego pracodawcy, funkcjonariusze SG skierują do sądu wniosek o ukaranie. W skontrolowanym zakładzie zatrudnionych było jeszcze dwóch obywateli Ukrainy – wobec nich wszystkie wymogi formalne zostały spełnione.

Natomiast funkcjonariusze z Placówki SG w Horyńcu – Zdroju ujawnili, że w jednej z miejscowości w okolicach Horyńca – Zdroju do pomocy przy gospodarstwie domowym została nielegalnie zatrudniona 60 – letnia Ukrainka. Zgodnie z dokumentami, na podstawie których wjechała do Polski, miała podjąć pracę na terenie województwa mazowieckiego, ale cudzoziemka nigdy nie stawiła się u pracodawcy, który planował ją zatrudnić. Kobieta również otrzymała decyzję o zobowiązaniu do powrotu na teren swojego kraju z jednoczesnym zakazem ponownego wjazdu do Polski przez okres 1 roku, jej pracodawczyni została ukarana pouczeniem.

W I półroczu 2017 roku funkcjonariusze BiOSG przeprowadzili 104 kontrole legalności zatrudnienia w wyniku których stwierdzono, że 486 cudzoziemców nielegalnie wykonuje pracę lub prowadzi działalność gospodarczą w Polsce.

straz

Źródło: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej/ red

28-07-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)