Nielegalna fabryka melasy tytoniowej zlikwidowana (FILM, ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. Funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej przy wsparciu CBŚP i KAS zlikwidowali znajdującą się pod Jarosławiem (Podkarpacie) nielegalną wytwórnię melasy tytoniowej do fajek wodnych. Zatrzymano trzech ob. Ukrainy oraz 7,5 tony gotowego do dystrybucji produktu. Wprowadzenie do obrotu takiej ilości melasy skutkowałoby uszczupleniem podatku akcyzowego w kwocie nie mniejszej niż 3,4 mln złotych.

Funkcjonariusze z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej od kilkunastu miesięcy rozpracowywali członków grupy przestępczej działającej na terenie woj. podkarpackiego oraz w innych miejscowości na terenie kraju.

Ujawniono, że pod Jarosławiem na Podkarpaciu znajduje się nielegalna fabryka melasy tytoniowej z profesjonalną linią technologiczną służącą m.in. do mieszania sprowadzonych z krajów UE półfabrykatów.

W grudniu (2017r.) funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu wspólnie z funkcjonariuszami CBŚP z Chełma i Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego z Przemyśla dokonali tam przeszukań i zatrzymań.

W wyniku przeprowadzonej akcji, na gorącym uczynku zatrzymano trzech obywateli Ukrainy.

Na miejscu ujawniono 7,5 tony (w pojemnikach i kartonach) gotowej już do dystrybucji melasy tytoniowej. Zabezpieczono tam też profesjonalną linię produkcyjną z urządzeniami służącymi do mieszania półproduktów, nasączania ich esencjami i olejkami aromatycznymi, a następnie pakowania do zafoliowanych paczek. Zabezpieczono też faktury i dokumenty przewozowe na półprodukty sprowadzane z państw UE.

Z zebranych materiałów operacyjnych, wynika, że melasa tytoniowa z dużym zyskiem miała być dystrybuowana na rynki państw Europy Zachodniej. W Polsce kilogram melasy pochodzącej z legalnego źródła kosztuje 250 zł.

Wobec podejrzanych obywateli Ukrainy prokurator z Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie wydał postanowienie o zastosowaniu środków zapobiegawczych w postaci: dozoru policji, zakazu opuszczania kraju i poręczeń majątkowych po 40 tys. zł od osoby.

W dalszym ciągu sprawa ma charakter rozwojowy. Nie wyklucza się dalszych zatrzymań.

W ubiegłym (2017) roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straż Granicznej przy wsparciu odpowiednich służb, jeszcze dwukrotnie ujawnili przemyt melasy tytoniowej do fajek wodnych.

Sukcesem okazało się zatrzymanie w okolicach Barwinka tira z przemytem 9 ton melasy tytoniowej ukrytej w puszkach z karmą dla psów. Wartość uszczupleń celno-podatkowych wyniosła wówczas ponad 5,5 mln zł.

Także, w lipcu 2017 r., na prywatnej posesji w powiecie jarosławskim ujawniono 233 kg melasy tytoniowej do fajki wodnej o wartości ponad 136 tys. zł. Do sprawy zatrzymano ob. Ukrainy, który przywiózł kontrabandę na posesję.

Źródło: BiOSG

04-01-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)