(Nie)bezpieczeństwo motocyklistów

Łagodna zima, a obecnie dłuższe i cieplejsze dni sprawiają, że od początku roku na drogach jest wyraźnie więcej niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności motocyklistów. W tym czasie dochodzi, niestety, do większej liczby zdarzeń drogowych z udziałem jednośladów. Od początku roku zginęło już 53 użytkowników motocykli!

445-288541 

zdjęcie archiwalne

Zdarzenia z udziałem motocyklistów często mają poważne konsekwencje. Warto pamiętać, że motocykliści są mniej widoczni dla innych uczestników ruchu. Szybkie manewry, takie jak omijanie czy wyprzedzanie, mogą narazić motocyklistę na niebezpieczeństwo, ponieważ inni kierowcy mogą go nie zauważyć. Sprawne oświetlenie i noszenie kamizelek odblaskowych zwiększa widoczność motocyklisty zarówno w dzień, jak i w nocy. Apelujemy do motocyklistów: Niech będą widoczni! To da kierowcom samochodów szansę na stopniowe dostosowanie się do ich obecności na drodze.

Najczęstszymi przyczynami wypadków z udziałem motocyklistów są nieprawidłowa prędkość w stosunku do warunków drogowych, niebezpieczne wyprzedzanie i niezachowanie odpowiedniej odległości między pojazdami. Bezpieczna jazda z odpowiednią prędkością umożliwia szybką reakcję na zmieniające się warunki. Nawet drobne przeszkody, takie jak piasek czy wylane płyny, mogą utrudnić kontrolę nad motocyklem, nawet dla doświadczonego kierowcy.

W długim majowym weekendzie śmierć poniosło 7 motocyklistów. Według wstępnych ustaleń policji, w większości przypadków decydującą rolę odegrała nadmierna prędkość nieadekwatna do panujących warunków drogowych. To powinno skłonić do refleksji zarówno użytkowników samochodów, jak i motocykli, którzy muszą na nowo dostosować się do wspólnej obecności na drodze.

Do wypadków z udziałem motocyklistów przyczyniają się również błędy popełniane przez kierowców samochodów osobowych. Apelujemy do nich o większą uwagę na obecność większej liczby jednośladów na drodze. Regularne sprawdzanie lusterek jest kluczowe, zwłaszcza podczas zmiany pasa ruchu lub skręcania. To istotny element zapewniający bezpieczeństwo na drodze.

Nadmierna prędkość, brak rozwagi i przecenianie umiejętności to tylko niektóre z przyczyn tragicznych w skutkach wypadków. Sezon motocyklowy dopiero się rozpoczyna, więc ważne jest, aby każdy, zarówno kierowcy samochodów, jak i motocykliści, przypomnieli sobie o konieczności kształtowania nowych nawyków i przypomnienia sobie technik bezpiecznej jazdy.

09-05-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)