Nazwa ulicy Kruczkowskiego w Krośnie do zmiany

KROSNO/PODKARPACIE. W dniu 21 sierpnia Stowarzyszenia Idea Carpathia i krośnieńskie koło Stowarzyszenia KoLiber złożyło w UM Krosna wniosek o zmianę nazwy ulicy Leona Kruczkowskiego zlokalizowanej w dzielnicy Polanka, na ulicę Jana Zycha. Adresatem wniosku jest Rada Miasta Krosna.

Członkowie obu stowarzyszeń przypominają, że 2 września 2016 r. weszła w życie ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. We wniosku czytamy, że “…obowiązujące w dniu wejścia w życie ustawy nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, upamiętniające osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny lub propagujące taki ustrój w inny sposób, właściwy organ jednostki samorządu terytorialnego albo związku, o którym mowa w art. 4, zmienia w terminie 12 miesięcy od dnia jej wejścia w życie. Wynika z tego, że termin wykonania ustawowego obowiązku minie z początkiem września roku bieżącego”.

“Niewykonanie ustawowego obowiązku będzie skutkowało wydaniem przez wojewodę zarządzenia zastępczego, zmieniającego nazwę ulicy Kruczkowskiego w Krośnie” – podkreśla Damian Kłosowicz ze Stowarzyszenia Idea Carpathia.

Ulica Kruczkowskiego jest na liście ulic wymagających zmiany nazwy, którą stworzył Instytutu Pamięci Narodowej. W uzasadnieniu IPN możemy znaleźć informację, iż Leon Kruczkowski był m.in. powojennym działaczem komunistycznym, członkiem centralnych organów PZPR, członkiem Rady Państwa PRL, członkiem prezydium komunistycznego Frontu Jedności Narodu, czy też Światowej Rady Pokoju mającej wspierać na arenie międzynarodowej politykę imperialną ZSRR.

W opinii Macieja Krzywdy ze Stowarzyszenia KoLiber dobrą alternatywą dla Leona Kruczkowskiego, może być Jan Zych, urodzony w Korczynie k. Krosna wybitny poeta i tłumacz poezji iberyjskiej i bułgarskiej. Był ambasadorem kultury polskiej na ziemi Ameryki Południowej – tłumaczył poezję m.in. Herberta i Szymborskiej na język hiszpański. W jego twórczości sporą rolę odegrało Krosno, wystarczy wspomnieć o corocznie recytowanym przez uczniów tzw. „Naftówki” wierszu zatytułowanym „Kiedy przyjeżdżam”, będącym poetycką próbą opisu wspomnień z młodości które przywołują u niego takie miejsca jak stojący przed budynkiem Urzędu Miasta na ul. Staszica pomnik Ignacego Łukasiewicza czy dom w Czarnorzekach.

 

“Zmiana nazwy ulicy Kruczkowskiego jest nieunikniona, dlatego mieszkańcy Krosna powinni jak najszybciej zadecydować kto ma być jej nowym patronem” – podsumowuje Rafał Woźniak, prezes Stowarzyszenia Idea Carpathia.

 

WR

23-08-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)