Nauczyciele wznawiają protest. Będzie strajk włoski

PODKARPACIE. 15 października nauczyciele mają wznowić swój protest. Tym razem będzie on prowadzony w formie strajku włoskiego. Związek Nauczycielstwa Polskiego podaje, że w ankiecie przygotowanej dla nauczycieli, respondenci opowiedzieli się za „niewykonywaniem pozastatutowych zadań w swojej szkole, przedszkolu lub placówce”.

ZNP we wrześniu przeprowadził wśród pracowników wszystkich typów szkół, placówek oświatowych i przedszkoli będących i niebędących członkami związku „Kwestionariusz badawczy ZNP”. Ankietę w formie papierowej, która była anonimowa, wypełniło blisko 230 tys. osób.

Kwestionariusz zawierał pytania dotyczące oceny kondycji polskiego systemu oświaty, ale również protestu i udziału w nim w preferowanej formie. Ocena, jaka wynika z ankiety to trójka. Tak sądzi 47 proc. respondentów (prawie 108 tys. osób)

Na pytanie: „Jak ogólnie ocenia Pan/Pani kondycję polskiego systemu edukacji? (w skali 1-5, gdzie 1 oznacza „zdecydowanie źle” a 5 „zdecydowanie dobrze”)”, wyniki szczegółowe prezentowały się następująco:

1 – 19,8 proc. (44 972)

2 – 26,3 proc (59 737)

3 – 47,4 proc. (47107 959)

4 – 5,7 proc. (12 937)

5 – 0,8 proc. (1 962)

Z kolei na pytanie: „Jakim postulatem w pierwszej kolejności powinno zająć się ministerstwo edukacji” (dwie możliwe odpowiedzi do wyboru), ankietowani odpowiedzieli, że przede wszystkim:

– podniesieniem wynagrodzeń nauczycieli,

– zmniejszeniem biurokracji.

Związek Nauczycielstwa Polskiego zapytał również o możliwość kontynuacji protestu oraz ewentualną formę akcji protestacyjnej.

– Zdaniem prawie co drugiego respondenta działania protestacyjne powinny być kontynuowane. Na pytanie „Jaka jest Pana/Pani opinia na temat działań protestacyjnych w oświacie?” 47,3% respondentów odpowiedziało, że „działania protestacyjne powinny być kontynuowane”. Zapytaliśmy także o udział w preferowanej formie protestu. Na pytanie „W jakiej formie protestu zdecydowałby/zdecydowałaby się Pan/Pani wziąć udział?” ponad połowa ankietowanych wskazała na protest włoski – czytamy na stronie ZNP.

Odpowiedzi na to ostatnie pytanie kształtowały się następująco:

– za wznowieniem strajku ogólnopolskiego opowiedziało się 18,6% respondentów,

– za udziałem w manifestacjach – 22,3%,

– za niewykonywaniem pozastatutowych zadań w swojej szkole/przedszkolu/placówce – 55,3%

– za inną formą protestu – 3,8%.

W oparciu o wyżej podane wyniki ankiety, 1 października Prezydium ZG ZNP zdecydowało o rozpoczęciu protestu włoskiego od 15 października br.

 

źródło: ZNP

 

03-10-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)