Modernizacja Pałacu Stawiarskich, rewitalizacja zabytkowego parku. Powiat otrzyma 85% dofinansowania (ZDJĘCIA)

KROSNO / PODKARPACIE. Powiat Krośnieński planuje modernizację Pałacu Stawiarskich w Jedliczu, gdzie mieści się Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej oraz rewitalizację otaczającego budynek zabytkowego parku.

Wniosek Powiatu Krośnieńskiego znalazł się na wysokiej pozycji na liście rankingowej uzyskując 87 punktów. Dzięki temu otrzyma na realizację zadania 2 992 494,38 zł, co stanowi 85% wartości zadania. Konkurencja była nie mała, ponieważ aplikowało ponad stu wnioskodawców na łączną kwotę znacznie przekraczającą środki przeznaczone na dofinansowanie.

Pałac Stawiarskich wzniesiono w 1925 r. Na potrzeby liceum został adaptowany w 1944 r. i pełni tę funkcję do dzisiaj. Ponieważ na terenie obiektu przez wiele lat nie przeprowadzano kompleksowych prac renowacyjnych, budynek wraz z parkiem uległ postępującej degradacji i wymaga kapitalnego remontu. Intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych wymaga także park.

Celem projektu jest poprawa stanu zachowania i zwiększenie dostępności unikalnego zabytkowego Zespołu Pałacowo-Parkowego w Jedliczu oraz zwiększenie atrakcyjności turystycznej Jedlicza i okolic.

Zakres prac  obejmuje m.in. remont i przebudowę budynku szkoły wraz z montażem podnośnika dla niepełnosprawnych, prace konserwatorskie przy elewacji budynku, remont tarasu, wymianę pokrycia dachowego, wykonanie instalacji wewnętrznego oświetlenia i monitoringu terenu parku oraz wykonanie i remont alejek spacerowych.

Projekt zadania został zaakceptowany przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

 

źródło: materiały nadesłane / Starostwo Powiatowe w Krośnie

18-07-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)