Międzynarodowe Forum Pianistyczne „Bieszczady bez granic” (PROGRAM)
SANOK. Już po raz 18. Międzynarodowe FORUM PIANISTYCZNE „Bieszczady bez granic” zagości w Sanoku, na Podkarpaciu. Na początku lutego Sanok stanie się Zimową Stolicą Pianistyki. W Bieszczady wyruszyły już transporty z instrumentami YAMAHA, na których zagrają najwięksi Mistrzowie, studenci jak i całkiem młodzi adepci pianistyki.
Jak co roku Forum „Bieszczady bez granic” będzie dysponowało prawie 16 instrumentami najwyższej klasy, wartymi ponad 5 mln. złotych. Organizatorzy spodziewają się około 500 gości, nie tylko z Polski, ale z wielu krajów świata. Prawie wszystkie miejsca w hotelach w obrębie 50 km są zarezerwowane. Również Polskie Linie Lotnicze LOT są zadowolone, gdyż z początkiem lutego większość pasażerów na trasie Warszawa-Rzeszów-Warszawa to uczestnicy i goście największego projektu w Euroregionie Karpat – „BIESZCZADY BEZ GRANIC”.
Większość koncertów i nadzwyczajnych wydarzeń będzie transmitowana bezpośrednio „online” i słuchacze na drugim końcu świata będą mogli śledzić występy swoich bliskich i przyjaciół.
Wydarzenie rozpocznie absolutnie niezwykły, to nowość na Forum, wernisaż wystawy dwóch światowej klasy artystów pochodzących z Sanoka. Sylwester Stabryła i Jan Szczepkowski na wspólnej wystawie „Persona” w Galerii o smaku kawy Interpiano, ul. 3 maja 15 w Sanoku. Otwarcie ekspozycji uświetni występ Jekateriny DRZEWIECKIEJ. Całość rozpocznie się o godz. 13:30.
Wieczorem o godz.19:30 zapraszamy na inaugurację XII Mistrzowskiej Szkoły Pedagogiki Fortepianowej podczas której wysłuchamy Recital Laureata Grand Prix XI i XIII MKP “Młody Wirtuoz” – Andreya ZAHODIAKINA, muzyka z Ukrainy. Zaraz potem o godz. 20:00 niezwykły koncert: Wybitne Duety Fortepianowe podczas której przed zgromadzoną publicznością na sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Sanoku wystąpi duet fortepianowy Oksana RAPITA & Myroslav DRAGAN z Ukrainy. W roli gospodarza wieczoru – Ludmila Zakopets.
W niedzielę 5 lutego o godz. 19:30 zapraszamy wszystkich do Sanockiego Domu Kultury na Galę Inaugurującą XVIII Międzynarodowe Forum Pianistyczne „Bieszczady bez granic”. Swój niezwykły talent zaprezentuje Paulius ANDERSSON z Litwy, laureat nagrody Złoty Parnas 98’. Młody artysta wykona komplet dwunastu etiud transcendentalnych Liszt. Tylko niewielu artystów na świecie ma w repertuarze ten niezwykle trudny cykl. To techniczne „himalaje”. Koncert poprowadzą: Jarosław DRZEWIECKI i Janusz OSTROWSKI.
Poniedziałek 6 lutego upłynie pod hasłem FORUM MIASTU. O godz. 19:30 w Sanockim Domu Kultury GWIAZDY ŚWIATOWEJ WOKALISTYKI. W ten wyjątkowy wieczór na scenie śpiewaczka operowa Ilona KRZYWICKA (sopran) oraz Voytek SOKO-SOKOLNICKI tenor dramatyczny młodego pokolenia obdarzony wspaniałym głosem. Wieczór uświetni wybitny pianista, kameralista i pedagog Andrzej TATARSKI. Gospodarzem wieczoru będzie Wojciech Sokolnicki.
We wtorkowy wieczór 7 lutego, tradycyjnie o godz. 19:30 w SDK, pod hasłem FORUM MIASTU na scenie pojawi się hiszpański pianista, zdobywca III nagrody w XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w 2021 roku Martin GARCIA GARCIA. W roli gospodarza koncertu red. Adam Rozlach (Polskie Radio).
Z kolei w środę 8 lutego o godz. 19:30 na scenie SDK w koncercie „Tatiana SHEBANOVA in memoriam” Alicja FIDERKIEWICZ z Anglii, świetna pianistka, która oprócz licznych koncertów i nagrań (jej cztery płyty CD zdobyły znakomite recenzje) prowadzi kursy mistrzowskie w Wielkiej Brytanii oraz jest jurorem wielu konkursów. Podzieli się z nami swoimi wspomnieniami, wspólnymi z śp. Tatianą Szebanową, zajęciami w szkole podstawowej u prof. Tatiany Kestner.
W drugiej części koncertu Hyuk LEE i Hyo LEE z Korei Płd. zmierzą się z tangami Astora Piazzoli, Danzone Marqueza oraz „Karnawałem Zwierząt” Camilla Saint-Saënsa w transkrypcji na dwa fortepiany. Muzycy są doskonale znani publiczności z udziału w prestiżowych wydarzeniach pianistycznych, takich jak XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina w Warszawie, aktywnie koncertują w Europie i na świecie. Kilka tygodni temu Hyuk Lee otrzymał pierwszą nagrodę na prestiżowym konkursie im. Marguerite Long i Jacques Thibaud w Paryżu. Wieczór poprowadzi red. Adam Rozlach z Programu I Polskiego Radia.
W czwartek 9 lutego o godz.19:30 w Sanockim Domu Kultury odbędzie się koncert, w którym pianiści zamienią się rolami z dyrygentami. Ten budzący zawsze wiele emocji przygotował maestro Bogdanem Olędzkim. Następnie przy udziale Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Bogdana Olędzkiego przy fortepianie zasiądzie legendarny Piotr PALECZNY, polski pianista i pedagog. Prof. Piotr Paleczny to światowy autorytet muzyczny i filar polskiej pianistyki.
Punktem kulminacyjnym Festiwalu będzie Gala Finałowa z Lwowską Orkiestrą Kameralną pod dyr. Igora PYLATYUKA, rektora Akademii Muzycznej we Lwowie. Koncert rozpocznie się w Sanockim Domu Kultury 10 lutego tradycyjnie o godz. 19:30. Gospodarzami wieczoru będą Janusz Ostrowski i Jarosław Drzewiecki.
Część koncertów będzie transmitowana na żywo na fanpage Fundacji w serwisie Facebook oraz YouTube. Na naszej stronie internetowej https://interpiano.pl znajdą Państwo linki, które za pomocą jednego kliknięcia odsyłają do poszczególnych wydarzeń.
Międzynarodowe Forum Pianistyczne „Bieszczady bez granic” jest jedynym projektem w Euroregionie Karpat, który udostępnia tak szeroki zasób wiedzy od zajęć zdrowotnych (lekarze i rehabilitanci z kliniki LIRA) po wykłady z podstaw biznesu w promocji kultury. Udział w projekcie poszerza wiedzę o zajęcia niedostępne w kształceniu podstawowym i motywuje do stawiania odważnych kroków w swojej edukacji. Młodzi pianiści korzystają z wiedzy blisko 30 Mistrzów. Zajęcia łączą w sobie szeroki zakres wiedzy specjalistycznej i psychologicznej z praktyką estradową. Pogłębianie różnych środków ekspresji w budowaniu dramaturgii dzieła muzycznego.
Uczestnicy XVIII edycji Forum wezmą udział w:
Lekcjach pokazowych i indywidualnych z Mistrzami, m.in.:
-prof. Lidia Grychtołówna (Polska/Niemcy – VII nagr. Na V MKP im. F. Chopina) -prof. Piotr Paleczny – (UMFC – III nagr. na VIII MKP im F.Chopina) -prof. Akiko Ebi – (Japonia – V nagr. na X MKP im. F.Chopina) -prof. Aleksandra Zvirblyte – (Litwa/AM Wilno – dydaktyk, artysta) -prof. Andrzej Jasiński – (AM Katowice – dydaktyk, wykładowca) -prof. Jarosław Drzewiecki – (AM Bydgoszcz – dydaktyk, wykładowca, konferansjer) -prof. Andrzej Tatarski – (AM Poznań – dydaktyk, artysta) -prof. Urszula Kryger – (AM w Łodzi – dydaktyk, artysta) -prof. Alicja Fiderkiewicz – (Anglia – dydaktyk, artysta) -prof. Igor Pylatyuk – (Ukraina/AM Lwów – artysta) -prof. Artur Mykitka – (Ukraina/AM Lwów – artysta) -prof. Oksana Rapita – (Ukraina/AM Lwów – artysta) -prof. Myroslav Drahan – (Ukraina/AM Lwów – artysta) -prof. Janusz Ostrowski – (PSM Sanok – dydaktyk, konferansjer) -prof. Małgorzata Furche-Jurczyk – (AM Bydgoszcz – dydaktyk, wykładowca) -prof. Konstanty Wileński – (ZPSM Kielce – dydaktyk, artysta) -prof. Ludmila Zakopets – (Ukraina/PSM Lwów – dydaktyk, konferansjer) -dr hab. Katarzyna Drogosz – (AM Kraków, fortepian historyczny) -dr Romana Agnel – (dydaktyk, artysta) -Martín García García – (Hiszpania – dydaktyk, artysta) -Artur Jaroń – (ZPSM Kielce – dydaktyk, artysta) -Michał Kopyciński – (UMFC – dydaktyk, artysta) -Bogdan Olędzki – (dyrygent) -Jekaterina Drzewiecka – (artysta, dydaktyk, rehabilitant)
Kursach specjalistycznych:
- Kurs organowy dla pianistów
- Kurs na fortepianie historycznym marki „Michael Rosenberger”
- Kurs kameralistyki instrumentalnej
- Kurs kameralistyki wokalnej
- Kurs dyrygentury dla pianistów
- Kurs podstaw improwizacji i jazzu dla pianistów
- Seminarium taneczne
- Seminarium dotyczące techniki gry na Fisharmonii firmy MUSTEL Z 1093 r.
- Mistrzowska Szkoła Pedagogiki Fortepianowej
Wykładach tematycznych – z zaproszonymi gośćmi:
- prof. Andrzej Tatarski
- prof. Andrzej Jasiński
- prof. Jarosław Drzewiecki
- prof. Katarzyna Drogosz
- prof. Urszula Kryger
- prof. Jerzy Marchwiński
- prof. Małgorzata Furche-Jurczyk
- prof. Konstanty Wileński
- prof. Janina Tatarska
- prof. Ludmyla Zakopets
- dyr. Maksymilian Bylicki
- dyr. Lech Dzierżanowski
- red. Adam Rozlach
- Jekaterina Drzewiecka
- dr Romana Angel
- Zenobiusz Kajda
Konkursach
-Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Młody Wirtuoz” -Konkursie Pianistycznym o „Złotego Parnasa” -Konkursie „Pedagog Wirtuozów” dla nauczycieli
W tych trudnych dla młodzieży pianistycznej czasach, Forum „Bieszczady bez granic” staje się szczególnie ważnym i potrzebnym. Kandydatom do Konkursu Chopinowskiego umożliwia kontakt z orkiestrą i Mistrzami, a pozostałym Uczestnikom daje impuls do dalszej, ciężkiej pracy nad kształtowaniem swojego talentu.
Zapraszamy Państwa do wirtualnej sali koncertowej. Będziemy ogromnie wdzięczni za komentarze i pomoc w udostępnianiu wydarzenia innym melomanom.
Niech nasza pianistyczna młodzież zagra na największej estradzie świata.
źródło: materiały nadesłane
foto nagłówek: arch. red. / materiały nadesłane
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.